DE HOOGE PLATEN de wind in. De steltlopers vluchten in paniek weg. Boven de wind uit hoor je het triii-triii van de bonte strand- loper. In de verte hoor je de kolganzen komen voor de wind uit vliegend. Het begint te gieten. Gelukkig maar., deze excursie wordt immers per traditie bij storm, mist en vooral regen gehouden. Een dode zilvermeeuw, gestorven door de vishaak met een paternoster er nog aan in zijn snavel, wuift ons uit. We hebben heel even iets van de geweldige rijkdom van de schorren en slikken van het Paulinaschor mogen bewonderen, de rest is voor een andere keer. En u weet het veel willen zien is niets anderp dan veel buiten zijn. Veel plezier. Eric Marteijn. in de zomer van Half februari kwamen de beheerders van de broedvogel- kolonies op de Bol van de Hooge platen eens kijken wat de elementen in de stormachtige winter van 1982/83 van de broedplaats hadden overgelaten. Het viel niet mee. De aftakeling van de duintjes had verder doorgezet en de Ring was voor minstens 50% vernield. De meeste takken- schermen waren met 90% uitgedund en het restant stond er doelloos bijNog datzelfde weekend werd er op de kwetsbare plek bij de duintjes een nieuwe rij takken ingespit. Als gevolg van het niet beschikbaar zijn van de ponton met een tractor en de verminderde hoeveelheid vrije tijd van de vaste kern van beheerders stelden we een lijst van beheersaktiviteiten op die prioriteit verdiende. Vooral aan de Ring moest hard worden gewerkt en we zouden al onze vrije tijd van de maand april nodig hebben alvorens we de Ring als •veilig' broedgebied de zomer in konden laten gaan. De tijd ervoor en erna was het opnieuw aanbrengen van musterds en Biestarwegras vooral voor het behoud van de Visdiefkolonie in de toekomst van belang. We konden dit jaar voor het eerst gebruik maken van een gemodificeerde freesmachine die door het soms mulle zand moeiteloos vrachten takkenbossen en schelpen voort- dieselde. Er wordt thans hard aan gewerkt om de machine gemakkelijker over de Westerschelde te zetten en dus ook voor kortere duur (weekeinde) op de Bol te kunnen inzetten, waarmee het loopwerk tot het verleden behoort. Het weekeinde van 12 en 13 maart was in meerdere opzichten een historisch werkweekend. Het was bijzonder fraai weer zodat de overtocht droog verliep en het werken op de plaat veraangenaamde. De opkomst van werkwilligen was ook navenant. De eerste dag 7 personen (3 van het Duumpje) en de tweede dag 9 personen (2 van het Duumpje/de Stelt- kluut) met in totaal 71 gewerkte uren waarin 200 musters werden aangevoerd en ingespit. In de weken erna was het weer als vanouds: harde wind en regen en met zes man de Ring weer in orde maken. Inclusief het overzetten van de schelpen werden dit jaar zo'n 125 uur aan de Ring besteed, wat onder de heersende weersomstandigheden onze verantwoordelijkheid ten aanzien van het broedvogelbeheer onder zware druk zette. Nadat de laatste hand aan de ring was gelegd, zijn de takkenschermen nog uitgebreid en hebben we een start gemaakt met de aanleg van een nieuwe rij duintjes. Op 30 april en 1 mei werden met -129-

't Duumpje | 1983 | | pagina 10