medewerking van 3 mensen van het Duumpje de laatste herstelwerkzaamheden verricht. Tijdens de lunch vonden we twee legsels van de Strandplevier waarmee het nieuwe broedseizoen zich duidelijk aankondigde en onze aanwe zigheid zich tot buiten het broedgebied diende te be perken. Ondanks het feit dat de r uit de maand was, was mei verre van zomers. Hemelvaartdag trok voorbij met wind snelheden van 120 km/uur en bezorgde de waterstand van de Westerschelde een verhoging van 1 meter. Een onbekend aantal legsels spoelde van de plaat. De dagen en weken erna daalde de temperatuur tot maartse waarden en was de regenval zo overvloedig dat in de Ring grote plassen ontstonden. Slechts een luttel aantal Dwergsterns ver vulden hun plicht en deponeerden hun eieren in het koude natte zand. Tijdens de springvloed van eind mei waaide de wind uit het noordwesten (kracht 7) en zette voor de tweede maal deze maand de plaat onder water, waarbij een paar honderd Visdieflegsels verloren gingen. Begin juni zette een weersverbetering in en op 5 juni waren er op de Bol 54 legsels van de Dwergstern en 225 van de Visdief. De vreugde was echter van korte duur. Als gevolg van een depressie op het noordelijk deel van de Noordzee had de springvloed van half juni enige verhoging. De achterkant van de Ring was als gevolg van de storm van Hemelvaart dag beschadigd en aan deze kant liep het water de Ring binnen. Alleen 32 Dwergsternlegsels in de voorste helft bleven gespaard. Na de springvloed vonden we de merkwaar digste legselsKlutennesten met eieren van Strand plevier en Dwergstern, nesten met eieren van Visdief, Strandplevier en Dwergstern en nog andere combinaties I Soms lagen er wel 7 eieren in 66n nest. Inmiddels werden rond de twintigste juni de eerste Dwerg sterns geboren, ongeveer twee weken later dan normaal. Bij de Visdieven waren de eerste jongen al eerder gezien. Na het betrekkelijk grote verlies van de springvloed van half juni waagden veel sterns nog een broedpoging, zodat we uiteindelijk half juli toch nog 110 paar Dwerg sterns en 475 paar Visdieven konden noteren. Het broed- succes is met 80% respectievelijk 50% wel wat lager als vorig jaar. De overige broedvogels scoorden allen lagere aantallen en ook hun broedsucces was aanmerkelijk lager dan vorig jaar. Als gevolg van de warme droge periode van begin juli tot half augustus konden veel paren meer dan ÖSn jong grootbrengen. De Scholekster vormde hierop -130- een uitzondering, van de drie uitgekomen legsels is geen jong ouder dan een week geworden. Kluten blijken, nadat de eieren zijn uitgekomen, bijzonder goed aangepast te zijn aan de op de Bol geldende milieu omstandigheden. Begin juli werd ten zuidoosten van de bebording een klutenfamilie van vier kuikens en twee adulten zwemmend gezien. Het was een half uur voor hoog water en alles wees erop dat ze graag de plaat wilden bereiken. De ouders wezen de kuikens de weg door steeds op te vliegen en een honderd meter verder op de plaat weer te landen. Als gevolg van de stroming en de golf slag raakten ze steeds verder van de plaat verwijderd en het leek niet lang te duren voordat ze in de sterke getijstroom van het Vaarwater langs Hoofdplaat terecht zouden komen en reddeloos verloren waren. De ouders hadden de grootste moeite de kuikens op het water bij elkaar te houden en vlogen steeds onder aanhoudend geroep op, om direkt een paar meter verder weer op het water te landen. Op het meest kritieke moment werd de stroom minder en weldra begon het tij te keren. Een van de oude vogels vloog naar de plaat en maakte zijn veren droog en in orde. Een kwartiertje later kwamen de kuikens in ganzepas aanrennen om onder de warme vleugels weer wat op temperatuur te komen. De sprigvloeden van juli richtten weinig schade aan en gaandeweg zagen we steeds meer vliegvlugge jonge sterns. Begin augustus zater er nog steeds Visdieven te broeden en dagelijks kwamen er eieren uit. Een adulte zieke Visdief kon worden opgeknapt met vers water en visjes. Een dood gevonden geringde Visdief was negen jaar geleden eerder op de Hompelvoet in de Grevelingen geboren. De springvloed van half september De springvloed van half augustus zette de plaat, inclu sief de hoogste duintjes onder water en vele jonge Visdieven verzopen. Ongeveer tien pulli overleefden dit hoge tij. De juveniele en nog niet vliegvlugge jongen

't Duumpje | 1983 | | pagina 11