CURSUS <5 NIEUWS VAN HET ZWIN """iwbIIoq m De cursus vrijwillig natuur- en landschapsbeheer is bestemd voor mensen die nu al als vrijwilliger aan land schapsonder houd doen, maar graag wat meer kennis op dat gebied willen opdoen. Daarnaast zijn zeker ook diegenen die zin hebben om aktief te worden in het vrijwillig landschapsonderhoud van harte welkom, ongeacht of dat mensen zijn die hun vele gedwongen vrije tijd zinvol willen vullen. Hoe meer mensen aktief worden hoe beter, er ligt immers nog een massa werk te wachten. Doel van de kursus is aan belangstellenden een hoeveelheid informatie te verschaffen over natuur- en landschapsbeheer en over het organiseren van aktiviteiten op dit gebied. De organisatoren van de kursus,Stichting Landschaps verzorging Zeeland en de provinciaal consulent natuur en milieu edukatie, de werkgroep van kampstafleden van het IVN, hopen dat de deelnemers de verworven kennis in de praktijk zullen brengen door bv. als vrijwilliger mee te gaan doen aan aktiviteiten van natuurbeschermings verenigingen of door zelf onderhoudsaktiviteiten te gaan organiseren. De kursus omvat 5 zaterdagen in de periode maart-mei 1984, van 10 uur tot 15.30 uur. De plaats is nog nader te bepalen, afhankelijk van de woonplaats van de deelnemers. De kosten bedragen 30 per persoon. Een greep uit de te behandelen onderwerpen: inleiding over natuur en landschap in Zeeland, het nut van het vrijwillig landschapsbeheer, de waarde, ontstaan en beheer vroeger en nu van houtige, natte en overige landschaps elementen, gereedschap en veiligheid, sociale vaardig heden en edukatieaspekten. Enkele onderwerpen zullen deels binnen, deels buiten behandeld worden en ook is een praktiese werkdag in het programma opgenomen. Inlichtingen en/of aanmeldingen, zowel schriftelijk als telefonies bij de Stichting Landschapsverzorging Zeeland Postbus 286, 4460 AR GOES tel 01100-30936. -134- 1.Sedert juni stellen we een spectaculaire invasie vast van kruisbekken. De trek van die soort vertoont steeds een invasioneel karakter. Ze komt voor na een erg goed geslaagde broedperiode, gevolgd door een periode van voedselschaarste in Noord-Europa. Men ontmoet deze eigenaardige vogels vooral in sparre- en dennebossen waar ze met hun eigenaardig gebouwde snavel de zaadjes uit sparre-, denne- en ook wel lorkeappels kunnen halen. 2.Bij het felle stormweer van 12 september konden we andermaal heel wat openzee vogels observeren, die bij dergelijk weer dichter bij de kust gedreven worden: - 23 noordse en 1 Kuhls pijlstormvogel (van die laatste soort zijn er minder dan 10 waarnemingen voor ons land) - 3 vale stormvogeltjes en 3 noordse stormvogels - 13 jan van genten - niet minder dan 40 jagers, 15 kleine, 1 middelste, 8 grote, 1 kleinste en 15 exemplaren die niet met zekerheid konden gedetermineerd worden. 4Enkele roofvogelwaarnemingen - van 1 tot 6 oktober zagen we een roodpootvalk - een havik sedert 17 augustus - enkele smellekens sedert 7 september - 2 visarenden op 2 september - een slechtvalk sedert 13 oktober. 5.Enkele zeldzame vogels die in het reservaat of in de onmiddelijke omgeving werden gezien: -een waaierstaartrietzanger, een zwarte ooievaar en een poelsnip op 21 augustus - een lachstern op 8 september - 2 juveniele kuifaalscholvers op 19 september - een grauwe franjepoot van 3 tot 6 oktober. 6.Enkele noordwesterstormen, samenvallend met springvloe den begunstigden de overstromingen van het Zwinschor. Deze hoge waterstanden en het eerste vorstweer zorgden er voor dat duizenden eenden in het reservaat kwamen pleisteren. Onlangs telden we meer dan 3000, van 10 tot 15 verschillende soorten. Na enkele winters afwezig geweest te zijn kunnen we nu weer de overwintering van de vrij zeldzame ijseend noteren. Op ld november werd het eerste exemplaar waar genomen, vanaf 20 november waren er 3 en sedert 14 december zelfs 5. Dit betekent meteen een record voor ons land. Deze vogels broeden in het uiterste noorden van Europa en IJsland. We noteerden eveneens uitzonderlijke aantallen krak eenden (108 ex. op 22 november betekent een record aantal voor West-Vlaanderen) Guido Burggraeve. -135-

't Duumpje | 1983 | | pagina 13