te gaan. Over de verschillende aktiviteiten van de werk groepen vindt u meer in het werkgroepenverslag 1983. In het begin van de zomer verscheen in samenwerking met de ENFB het fietsboekje met fietsroutes door de streek. Ondanks dat het boekje vrij laat verscheen is in het eerste jaar al een groot deel van de oplage verkocht. Vooral mensen uit de streek bleken de boekjes graag in hun bezit te hebben of kado te doen aan bekenden. De jaarlijkse Duumpjesavond stond in het teken van het thema 'vroeger en nu'. Om het geheel wat gezellig te maken hadden we hiervoor Piet Brakman uitgenodigd. Veel leden bleken de opzet te waarderen. Er waren onge veer 100 belangstellenden. Reden voor ons om volgend jaar deze lijn te volgen. De jaarlijks terugkerende 'stunt' stond dit jaar in het teken van de Westerscheldevervuiling. Waarschijnlijk herinnert u zich nog wel de boodschap van Johannes de Doper op de dijk tussen Hoofdplaat en Breskens. Vooral kokkels uit de Westerschelde blijken een gevaarlijke hoeveelheid cadmium te bevatten, die bij regelmatige consumptie zeer nadelige gevolgen voor het lichaam kan hebben. Aanleiding voor onze betrokkenheid bij de Wes terscheid e problematiek was het onderzoek naar de vervuiling van de Schelde in het kader van het Interna tionaal Water Tribunaal. Enkele leden van onze vereniging hebben aan dit onderzoek meegewerkt en samen met andere organisaties werd een speciale Westerschelde werkgroep opgericht. In 1984 worden de resultaten van het onder zoek uitgewerkt en bekendgemaakt. Op provinciaal nivo werd een toekomstige fuzie van het ZCO met de VMZ voorgesteld. Als aangesloten organisatie bij het ZCO hebben we ons vöór de fuzie uitgesproken. Dit betekent dat het tijdschrift Zeeuws Nieuws zal verdwijnen, maar daarvoor in de plaats komt er een nieuw waarin ZCO, VMZ en het Zeeuwse Landschap samen werken. In het afgelopen jaar is er 2 maal kontakt geweest met de Uilenspiegelvereniging uit Damme, onze zusterorganisa tie van net over de grens. De eerste kontakten waren vooral informatief over de wederzijdse aktiviteiten. De komende jaren willen we deze kontakten versterken. In 1983 werd de stichting Landschapsverzorging Zeeland opgericht, die het vrijwillig natuur en landschaps beheer zal ondersteunen. Namens onze vereniging heeft Sjaak Herman zitting in het bestuur. De oprichting vond plaats op de hofstede Konijnenberg in Oostburg, waar -120- 2 iepen werden geplant. Deze stichting en onze vereniging hebben zich ook ingezet voor het starten van een werk- lozenprojekt op het terrein van het natuur- en land schapsbeheer, en met succes. Verder werden een scala aan aktiviteiten ontwikkeld, waaruit we een greep willen doen: - Als alternatief en antwoord op het kappen van meidoorns in het kader van de perevuurbestrijding hebben we in een gesnoeide meidoornhaag sleedoorn en rozenstekjes geplant, hierbij geholpen door dhr. van Oosten, voor zitter van het ZCO. - Voor een 9-tal dorpskranten wordt elke 2 maanden een artikel geleverd over natuur- en milieuonderwerpen. - Met de bibliotheek in Oostburg is kontakt opgenomen over het onderbrengen van ons archief. Ook zullen we de abonnementen betalen van een aantal natuur-tijd- schriften, die in de nieuwe bibliotheek ter inzage zullen komen te liggen. -De Heemkundige Kring is voorgesteld een oriënterend gesprek te houden over eventuele gezamenlijke aktivi teiten en het belang van het behoud van kuituurmonu menten. Vooralsnog hebben we daarop geen antwoord ontvangen. - Geprobeerd is de Zandplaat bij het Paulinaschor de status van vrij vogelreservaat te geven. Vooral dhr. Knupker namens Vogelbescherming heeft zich hier voor ingezet. Een starre houding van met name de inspecteur der Domeinen houdt ontwikkelingen in deze richting tegen. - Gemeente Sluis is benaderd i.v.m. het rooien van de populieren op de Wallen van Sluis. We hebben gepleit voor een gefaseerde aanpak en een gevarieerde aanplant. - Op verzoek van de stichting Lange Afstands Wandelpaden is een pad ontworpen van Sluis naar Breskens. Dit zal een onderdeel gaan vormen van de route Bergen op Zoom- Sluis-Zierikzee. Volgend jaar hopen we het pad en de routebeschrijving te presenteren. - Ds film over de kustproblematiek (rekreatie en dijk- verzwaringswerken) is nog niet klaar. De filmer heeft ons wat in de steek gelaten, maar Huub Storm en Annelies Sturm hebben de draad weer opgenomen. Al met al kunnen we stellen dat het 't Duumpje voor de wind gaat. Het komende jaar willen we daar mee verder gaan. Ondanks deze positieve kanten blijft er nog veel werk liggen. Steun op welke manier dan ook wordt daarom op prijs gesteld. Leo D'Hoore -secretaris- -121-

't Duumpje | 1983 | | pagina 6