Verslag excursie naar het schor van Nummer Een. 13 november 1983. Op deze heldere morgen met een beetje nachtvorst kwamen we met 14 deelnemers bijeen. Met onze excursie leider Petrus van t Westeinde bekeken we eerst de waadvogels op het strand/slik tussen het gemaal en Breskens. Het werd net laagwater en het was een be drijvigheid van jewelste. De waargenomen vogels: Rosse Grutto (waarvan enkele nog in zomerkleed)Bonte strandloper, BontbekplevierScholekster, Steenloper (7), Tureluur, Wulp op het talud een groepje van 12 sneeuwgorzen en voor kust fuut, aalscholver (2), vis sende middelste zaagbekken (21). Over onze hoofden vloog een groep van 80 ganzen, die niet te determineren waren door de grote hoogte in zuidwestelijke richting, dus trek. Daarna liepen we langs het water richting Hoofdplaat, waar op het kokkelslik honderden scholeksters zaten. Verder nog gezien: 4 grauwe ganzen, bergeenden, 11 kluten, wilde eend, 3 smient en wintertaling. De ogen dwaalden echter steeds af naar de landzijde, maar de velduil schitterde door afwezigheid! Op de wandeling terug over de dijk kwamen we nog de geschubde inktzwam tegen en kraaidoorn (kattedoorn)Wel werden nog enkele braakballen gevonden. Verder nog gezien 1 buizerd, 1 keep, een groepje fraters en 2 watersnip pen. G6ën velduil of smelleken maar ondanks de koude toch een mooie excursie. Huib van Iwaarden. Verslag fietstocht rond Groede. 11 december 1983. De fietsexcursie begon om 2 uur op de Markt van Groede. Er waren 7 deelnemers en we werden al direkt begroet door de 2 dorpsreigers, die boven de Markt vlogen en op een dak neerstreken. Deze reigers zijn niet zo schuw en vissen in de vijvertjes van het dorp. Op onze tocht zagen we in totaal 14 reigers. -126- Naar de Nieuwkerksekreek fietsend namen we wintervogels waar zoals goudplevieren, kramsvogels en koperwieken en groepjes veldleeuwerikken en houtduiven. De roofvogels lieten verstek gaan, behalve dan 2 torenvalken en een smelleken, wat de jeugdigen onder de deelnemers erg jammer vonden. Langs de Blikken fietsend zagen we een paar wulpen en een groep van ongeveer 800 rietganzen, met een paar kolganzen die daar tussen zaten. Daarna door Nieuwvliet naar de kust waar we drieteenstrandlopers zilverplevieren, scholeksters en steenlopers zagen fourageren. Vandaar naar de Groedse duintjes, waar we een grote bonte specht hoorden en enige dodaars zagen die aan het duiken waren in het Zwarte gat. We fietsten daarna terug richting Groede waar we nog een witte kwikstaart opmerkten en gingen ieder zijns weegs op deze toch nog zonnige winterse middag. Huib van Iwaarden. Verslag Paulinaschor excursie. 26 december 1983. Een koude harde westenwind met zon begeleidde de 10 deelnemers op deze tweede kerstdag. Het water was al goed aan het zakken en grote groepen bontjes kwamen van hun 'hoogwater vluchtplaatsnaar het droogvallende slik gevlogen. Wulpen kwamen vanuit het binnenland naar de droogvallende geulen in het schor en een rietgors scharrelde in het vloedmerk langs de dijk. De vogels zaten op grote afstand. De smienten vielen te bekijken door de telescoop. Het was magertjes met de vogels dichterbijEen groep goudplevieren vloog klagend over Er zitter er nog duizenden in de polders, omdat de tem peratuur nog ver boven het nulpunt ligt. De zeeaster is uitgebloeid en daarmee zijn ook verdwenen de putters, kneus en fraters. Plotseling een velduil voor de voeten omhoog; met lange, diepe vleugelslagen het schor op en snel weer neerstrijkend tussen de hoge vegetatie. Grote donkere wolken naderden, we keren terug. Weer twee velduilen vlogen voor de voeten op. Ze vliegen het slik op. Laag over de natte modder kruipen ze moeizaam tegen -127-

't Duumpje | 1983 | | pagina 9