eenkomst kan worden afgesloten voor het beheer zodat zij een vergoe ding krijgen is het voortbestaan van de put en daarmee de kikkers verzekerd Aan de gemeente Aardenburg hebben we onze subsidie beschikbaar ge steld om het biotoop van de boomkikker te herstellen na het ver wijderen van de meidoorn in het kader van de pere.vuurbestrijding rond de kikkerstad. De eerste reaktie van het gemeentebestuur is erg positief: Aardenburg wil zeker wat gaan doen aan de boomkikker bescherming! We hopen dat de gemeente in overleg treedt met het RIN, dat op verzoek gratis advies geeft over natuurbeheers zaken. En een deskundig advies is bij een zo'n kwetsbare soort als de boomkikker geen overbodige luxe. DE KIEVITEPOLDER Een tweede succes in dit prille boomkikkerjaar is de aankoop door de Stichting het Zeeuwse Landschap van de Kievitepolder, tussen het Zwin en Cadzand-Bad. Dit zeer waardevolle natuurgebied werd een tien tal jaren geleden al onder de Natuurbeschermingswet gebracht om zijn boomkikkerpopulatie, toen er plannen dreigden om er zomerwoningen te bouwen. In een. deel van de Kievitepolder is dit o.ok werkelijk ge beurd. Aankooppogingen van het Zeeuwse Landschap strandden steeds. I-Iet terrein was sterk, in eigendom versnipperd en de potentiele ver kopers hadden hoge prijzen betaald. Alleen in 1972 .kon er een vee drinkput worden aangekocht, die voor de voortplanting van de boom kikker belangrijk was. De oppervlakte bedroeg echter maar 2 aren! Als gevolg van de dijkverzwaringswerken ter plaatse kwam een deel van het gebied in handen van het Waterschap. Het overgrote resterende gedeelte werd aangekocht door Rouw BV. Enige jaren geleden ging deze projektontwikkelaar failliet en het natuurgebied kwam terecht in de failliete boedel. Enkele delen uit dit bezit waren inmiddels alweer opgekocht door aangrenzende eigenaren. Het nu resterende deel was nog ca. 5 ha groot en vormde feitelijk de kern van het reservaat. Na moeizame onderhandelingen lukte het het Zeeuwse Landschap toch eindelijk een optie op dit deel te krijgen en op 30 maart jl. vond de verkoopakte plaats. Provincie en Rijk verleenden subsidie op deze verwerving Eén van de waardevolste gebieden van de streek is hiermee veilig gesteld. Naast de boomkikkerpopulatie herbergt dit terrein een waarde volle broedvogelbevolking met nachtegalen, braamsluiper en sprinkhaan- rietzanger. Ook de plantengroei (orchideen) en insectenwereld zijn er zeer de moeite waard. Het werd trouwens de hoogste tijd. Er is in het gebied dringend een gericht beheer nodig om de verruiging tegen te gaan. Ook voor de boom kikker is het een belangrijke vooruitgang. Oorspronkelijk waren hier minstens drie poelen die voor de voortplanting werden gebruikt. 8.

't Duumpje | 1984 | | pagina 14