Bunzing en wat zich verder maar laat vangen. Boeren richten zich al of niet met jachtvergunning tegen Ree, Mol, Haas, Konijn en verder alles wat zich op hun land beweegt. Veel soorten worden bedreigd door vernietiging van hun biotoop (bv. Das), vervuiling (Otter), verkeer (Egel), bestrijdingsmiddelen (bv. Vleermuizen) enz. Dit alles ondanks het feit dat deze soorten beschermd zijn, helaas houdt de bescherming van een diersoort niet in dat ook het biotoop beschermd wordt. Dat muizen niet beschermd zijn en dat muizen relatief makkelijk te vangen zijn maakt deze groep zoogdieren vrij gemakkelijk toe gankelijk voor mensen die er wat meer van willen weten. Door muizen te vangen in zgn. life-traps kan je allerlei gege vens verzamelen over bv. dag/nachtritme, opbouw en grootte van een populatie, afgezien natuurlijk van een inventarisatie. Het woord muizen is eigenlijk een verzamelnaam voor 4 groepen kleine zoogdieren, nl. de spitsmuizen (insecteneters), de woel- muizen, de ware muizen en de slaapmuizen (allerlei knaagdieren) In Nederland komen 5 soorten spitsmuizen voor(Bosspitsmuis, Dwerg- spits, Huisspits, Veldspits en Waterspits), 4 soorten ware muizen: Dwergmuis, Huismuis, Bosmuis, Grote bosmuis, 5 soorten woel- muizen (Rosse woel, Ondergrondse woel, Noordse woel, Veldmuis, Aardmuis) en 2 soorten slaapmuizen (Eikelmuis, Hazelmuis). Zeeuws Vlaanderen is een voor Nederlandse begrippen muizenrijk stuk land, er komen 5 soorten spitsmuizen voor, 4 soorten woel- muizen en 3 soorten ware muizen. Verder is het voorkomen van Eikelmuizen in noordwest Belgie interessant. Al deze soorten muizen zijn in lifetraps te vangen, hoewel sommige soorten meer 'trap- happy1 zijn dan andere. In het algemeen bereik je pas na enkele nachten de optimale vangsten. 13

't Duumpje | 1984 | | pagina 19