Als je vaker met life-traps werkt loop je de kans ook wel eens een wezel in je val zal aantreffen. Andere zoogdieren vangen voor onder zoek wordt moeilijk of onmogelijk omdat de meestê tot de beschermde soorten vallen. Ondanks het feit dat veel zoogdieren makkelijk te observeren zijn is er van de meeste soorten zeker in vergelijking met vogels maar droevig - weinig bekend. Wat dat betreft ligt er in Nederland terrein braak. Omdat veel soorten zoogdieren vnl. 's nachts aktief zijn wordt onderzoek vaak moeilijk en alleen met behulp van professionele hulpmiddelen (bv. zenders) mogelijk. Altijd mogelijk is om alle waarnemingen van zoogdieren te noteren (ook bv. keutels, sporen, braakballen, bewoningssporen enz.) Bij een inventarisatie kan dit veel aanvullende informatie opleveren. In Nederland is in feite nog nooit een goede inventarisatie op zoogdierengebied uitgevoerd. In 1971 is er een atlas uitgekomen, waaruit eigenlijk vooral goed naar voren komt dat er weinig bekend was. Vanaf zomer 1981 is er echter door het RIN een grootscheepse inventarisatie op touw gezet voor alle zoogdieren in Nederland. Hierdoor zijn alle waarnemingen van na 1971 welkom. Op dit moment zijn er ongeveer 7500 formulieren binnen. Bij een waarneming wordt op een formulier vermeldnaam en adres van de waarnemer - de soort - de datum van waarneming - de atlas coördinaten, liefst zo nauwkeurig mogelijk - het aantal - geslacht en leeftijd - het type waarneming, bvzichtwaarnemingdood ge vonden, schedel, braakbal, bewoningssporen - de evt. doodsoorzaak- en eventuele bijzonderheden - het milieu - de bodem - de vochtig heid - de helling. Zoogdierwaarnemingen uit de streek worden graag tegemoet gezien door de coordinator van de zoogdierenwerkgroep van het Duumpje: Lucien Boerjan. Guido Keijl Nieuwendamme-rdijk 351^ 1023 BK Amsterdam N. tel. 020-368142. Voor mensen die zich verder willen verdiepen in de zoogdierstudie hieronder een lijstje van aanbevolen literatuur: Elseviers zoogdierengids, Maurice Burton (determinatiegids) Kost ongeveer 30 gld, wat chaoties, goede afbeeldingen. Zoogdierengids, F.H. van den Brink (determinatiegids) Ongeveer 40 gld. Overzichtelijk, alle zoogdieren van Europa staan er in, slechte afbeeldingen, mn. de kleuren zijn om te huilen. LUTRA (Orgaan van de Vereniging voor Zoogdierkunde en zoogdierbe scherming. (VZZ) Vaak erg specialisties Huid en haar. Populair tijdschrift, meer voor het grote volk. Wat Vogeljaar achtig, staat ook in de bibliotheek in Oostburg. Argus. (Orgaan van de Stichting Krities Faunabeheer) Geeft vaak goede 'informatie over ekologie van een soort met betrekking tot schadelijkheid en jacht. Gaat niet speciaal over zoogdieren. Staat ook in de bibliotheek van Oostburg. 16.

't Duumpje | 1984 | | pagina 22