1984 BOOMKIKKERJAAR CI 7. De trouwe lezers van de PZC en de Stem zal het niet entgaan zijn dat onze vereniging dit jaar extra de aandacht vestigt op de bescherming van de boomkikker. Op grond van onderzoek door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in de periode 1978-1983 blijkt dat West Zeeuws Vlaanderen de belangrijkste boomkikker populatie herbergt van de Benelux en mogelijk zelfs heel Noord west Europa. Dit betekent dat het voortbestaan van deze bedreigde diersoort in de zeer wijde omgeving afhangt van het wel en wee van de boomkikker in onze streek. Daarnaast kunnen we de boom kikker beschouwen als een milieu-indicator: haar voorkomen geeft aan dat de omgeving voldoet aan de eisen die de boomkikker stelt. In dit geval zullen dat hele speciale eisen zijn, omdat overal elders de boomkikker is verdwenen. Vandaar dat de bescherming van de boomkikker eigenlijk inhoudt het beschermen (en beheren) van een zeldzaam biotoop. Het is heel moeilijk aan te geven wat pre cies de kenmerken van dit biotoop zijn. Het blijft vooralsnog een raadsel waarom de boomkikker hier wel, maar in 0ZV1 bv. niet meer voorkomt. Er zal nog veel onderzoek nodig zijn naar het boomkikkerbiotoopalhoewel het RIN al veel te weten is ge komen. Zowel de boomkikker zelf als zijn unieke omgeving verdienen bescherming 1984: BOOMKIKKERJAAR Voor het Duumpje is 1984 het jaar van de boomkikker. In dit jaar willen we op verschillende manieren een start maken met een effek- tieve bescherming van de boomkikker. Een belangrijk onderdeel van deze aktiviteiten zal zijn het bewust maken van de inwoners van het belang en het unieke van de Haogepuut. We denken o.a. aan het deur aan deur verspreiden van een informatie folder in Retranchement en Aardenburg. Vooral in deze plaatsen is de kans groot oog in oog te komen staan met de boomkikker. Deze inwoners kunnen dan ook een grote bijdrage leveren aan de boomkikker-be-. scherming. In de krant zijn er dus al artikelen verschenen over de boomkikker, zelfs in de Telegraaf. Daarnaast is het nodig dat terrein eigenaren en beheerders van drinkputten waarin boomkikkersvoorkomen op de hoogte worden ge bracht van dit feit. Belangrijk in dit kader is ook het instellen van een beheersverordening voor kleine landschapselementen zoals in de provinciale nota Natuur- en Landschapsbehoud wordt voorgesteld. Dit houdt indat een eigenaar of beheerder voor het onderhoud van een landschapselement (meidoornhaag, knotboom, veedrinkput) een vergoe ding ontvangt. We willen er bij de Provincie op aandringen op korte termijn een speciale verordening voor de boomkikkerputten in te stellen. Als er met de beheerders van de boomkikkerputten een over-

't Duumpje | 1984 | | pagina 13