MUIZEN Vangen Voor Onderzoek Anno 1984 staan er ruim 80 zoogdieren op de Nederlandse lijst, afgezien van de zeezoogdieren. Hierbij zijn 20 soorten vleermuizen, de rest is landzoogdieren. Van de zeezoogdieren zijn in feite alleen de gewone zeehond, de grijze zeehond en de bruinvis nog tot de Nederlandse fauna te rekenen. Van tijd tot tijd spoelen er nog wel andere zoogdieren aan (walvissen) of wordt er per ongeluk eentje gezien vanaf de kust maar van regelmatig voorkomen is geen sprake meer. In de loop der eeuwen is het aantal oorspronkelijke inheemse zoogdieren gestaag afgenomen, van 64 in het jaar nul tot 48 in 1980. Het aantal zogenaamde exoten (dieren die door toedoen van de mens in ons land zijn gekomen) is in die zelfde periode toegenomen van 0 tot 11. In onderstaand overzicht zijn de zoogdieren opgenomen, die door de mens in ons land zijn geintroduceerd met daarbij de reden, jaar van aankomst en de huidige status. huidige SoortIntroductieredenJaar van aankomst status Konijn jacht vóór 1200 algemeen Zwarte rat ongewild verspreid vóór 1200 zeldzaam Damhert jacht 1530 Veluwe Bruine rat ongewild verspreid 1727 algemeen Moeflon jacht 1921 Veluwe Beverrat pelsdier 1934 Z-Limburg Muskusrat pelsdier 1941 algemeen Am.nerts(Mink) pelsdier 1957 pl.enkele Wasbeer pelsdier 1961 toename Grondeekhoorn speeldier 1975 Wasbeerhond pelsdier 1985? - Fret ontsnapte tamme soort af en toe Goudhamster speeldier weer uitgestorven Cavia speeldier snob-appeal weer uitgestorven Zandwallabie weer uitgestorven De rol die exoten (gaan) spelen in onze inheemse fauna is moeilijk of niet te voorspellen. Exoten kunnen inheemse soorten verdringen, gevaar vormen voor (broedende) vogels, natuurlijke concurrentie tussen inheemse soorten verstoren enzovoort. Verschillende soorten zoogdieren worden belaagd door de overheid (Muskusrat, Bruine rat en in mindere mate Beverrat en Vos), jagers: Konijn, Haas, Wild zwijn, Damhert, Edelhert, Ree uit smakelijk^ heidsoogpuntVos, Hermelijn, Wezel, Bunzing uit vermeend schade lijkheidsoogpunt. Overigens worden ook de eerstgenoemde soorten schadelijk genoemd als ze niet 'in de hand gehouden'worden - een excuus om er zoveel neer te knallen als je zelf wilt Stropers hebben het gemunt op Konijn, Haas, Das, Hermelijn, Wezel, 12.

't Duumpje | 1984 | | pagina 18