Een faujnszwaluwpir©je]kt ©p de lagere scholen Tussen 1966 en 1969 is er in het hele land onderzoek gedaan naar het voorkomen van broedende huiszwaluwen. Uit de resultaten bleek dat Zeeland, maar vooral Zeeuws Vlaanderen de hoogste dichtheden bereikte. Het leek ons een goed idee dit onderzoek na 15 jaar weer eens te herhalen. Het is natuurlijk een bijzonder arbeids intensief onder zoek. In principe komt elke dakgoot in aanmerking als mogelijke broedplaats. Vandaar dat we de kinderen van de lagere scholen willen inschakelen bij het zoeken naar de huiszwaluwnesten. Tegelijkertijd willen we het edukat.ieve aspekt niet uit het oog verliezen. Er wordt een lesbrief gemaakt, zodat de onderwijzer met de klas die aan het onderzoek meedoet in de les aandacht aan de huiszwaluw kan besteden. In de lesbrief kan van alles onder de aandacht van de kinderen worden gebracht: de verschillen tussen de zwaluwsoorten, de trek, het leven van de huiszwaluw, het belang als insektenetermogelijke alternatieven voor overlast van zwaluwstront e.d. Ook de veertjesproef zal ook in de lesbrief worden opgenomen: huiszwaluwen vangen veel nest materiaal gewoon uit de lucht op, zodat als je bij een in aanbouw zijnd nest een veertje oid in de lucht gooit de zwaluw in vele gevallen zal toesnellen om het veertje te verzamelen en het in het nest te verwerken. In mei zal de lesbrief en aanvullende informatie aan de onder wijzer worden overhandigd, zodat ze nog een maand de tijd hebben om zich in te werken in het projekt. In de maand juni kunnen de kinderen op pad, op zoek naar de zwaluwnesten. Tot nu toe is er erg positief gereageerd door de scholen en het ziet er naar uit dat ze allemaal wel mee zullen doen. Voor de ouders die straks met hun kinderen wil kunnen meepraten hieronder wat meer informatie over de huiszwaluw. Het broedgebied van de huiszwaluw is niet alleen beperkt tot grote delen van Europa, maar strekt zich verder uit over Azie en het noorden van Afrika. De winter wordt doorgebracht in tropies Afrika. Toen er nog geen huizen en andere bouwwerken voorhanden waren broedden ze tegen rotswanden en kliffen, zoals nu nog in Scandinavië, de Alpen en andere gebergten gebeurt. Wat betreft de nestplaatskeuze is de huiszwaluw een echte kuituur volger en ongetwijfeld is het al eeuwen geleden dat ze de nabijheid van de mens opzochten om hun nesten aan bouwwerken te hechten. In onze streek arriveren de eerste huiszwaluwen begin april, maar de aankomst van de meesten voltrekt zich gespreid en kan tot eind mei, begin juni duren. De nestbouw begint meestal niet voor eind 17.

't Duumpje | 1984 | | pagina 23