<5 NIEUWS VAN HET ZWIN In 1983 werden door ons biologies station 5647 vogels geringd van 81 verschillende soorten. Enkele interessante terugmeldingen - zes kokmeeuwen: 4 uit Finlandéên uit Zweden en een exemplaar bij Leningrad in Rusland. - een zwartkop uit Algerije. - een sijs bij Bologna (Italië) Volgende terugmeldingen tonen aan dat het ringwerk ons ook inlichtingen kan verschaffen over de leeftijd van vogels: - twee kauwtjes werden 17 jaar na het ringen teruggemeld een wilde eend zelfs 19 jaar later. Enkele interessante observaties: - het overwinteren van een lepelaar en een kuifaalscholver - niet minder dan 6 ijseenden op 24 februari. - een grote burgemeester van 12 januari tot 9 februari. - een slechtvalk van 3 tot 7 februari. - een dwerggans op 21 en 22 februari. - een zwarte wouw op 20 maart. Aantallen broedvogels in de schorre van het Zwin en de omliggende polders: 5000 Kokmeeuwen, 15 paar Zilver-, 2 Storm- en 6 paar Zwartkopmeeuwen, 75 Bergeenden, 65 Scholeksters, 25 Tureluurs, 16 Strand- en 2 Bontbekple- vieren, 280 Visdiefjes, 61 Kluten, 60 Blauwe reigers 1 Kuifeend. De uiterst slechte weersomstandigheden in mei en juni hadden een slecht broedseizoen tot gevolg voor deze soorten vogels die in moerassige biotopen broeden. Heel wat steltlopers uit het hoge Noorden, die waarschijnlijk hun broedsel verloren hebben, zijn voortijdig op trek gegaan. Sedert half juni kan men in het reservaat vrij behoor lijke aantallen ruiters (Tureluurs, Groenpootruiters en Oeverlopers) Rosse Grutto's e.a. aantreffen. Sedert 17 juni verblijft in het Zwin een Kleine Zilver reiger. Op 22 juli werd een Waaierstaartrietzanger waargenomen. In augustus is het Zwin weer omgetoverd in een uitge strekt paars tapijt. De Lamsoor zwinneblomme'staat in bloei. Andere zoutminnende planten die nu bloeien zijn de Zeekraal, Klein Schorrekruid, Gewone Zoutmelde, Gerande en Zilte Schijnspurrie, Zeeweegbree, Melkruid, Zeealsem en Engels Gras. Deze typische planten, men noemt ze halofyten, verdragen niet enkel de rechtstreekse zeewaterinvloed, doch bovendien kunnen ze er voedings sappen uit opvangen. _3g_ De Conservator, Guido Burggraeve.

't Duumpje | 1984 | | pagina 14