JRecrearibieimote SLOflS Ook de gemeente Sluis heeft een rekreatienota uitgebracht. Dit "toeristisch-recreatief beleidsplan" is ondertussen de gemeenteraad gepasseerd en vastgesteld. In de defini tieve versie kunnen we lezen, hoe de gemeenteraad de opmerkingen uit de inspraak-ronde heeft verwerkt. Ook het Duumpje heeft gereageerd op het beleidsplan. Een enkele opmerking werd door de raad overgenomen, maar er blijven belangrijke punten van kritiek. De natuurwetenschappelijke waarde van de Wallen-com- plexen, vooral van Retranchement, werden in het koncept beleidsplan niet genoemd. Na de inspraakronde is een extra paragraaf opgenomen, die de natuurwaarden van de wallen onderschrijft. Belangrijk is de passage:"Een en ander betekent dat bij het uitwerken en het realiseren van wandelmogelijkheden op de wallen van Retranchement grote zorgvuldigheid gewenst is. Het verdient aanbe veling aan de uitwerking van het planvoorstel een beheersplan te koppelen". Het zou een goede zaak zijn, als alle betrokkenen rond de tafel gaan zitten om te bekijken wie zo'n beheersplan zal opstellen en wat daarvan de inhoud kan zijn. Het belangrijkste punt van kritiek blijft de rekreatieve druk op het Zwin, die door de geschetste visie in het beleidsplan alleen maar wordt vergroot. In de gemeente Sluis zijn twee gebieden aangewezen als intensieve rekreatiezOne. Naast het gebied rond Sluis is 'het noor delijke deel van de gemeente' aangewezen, oftewel het gebied rond het Zwin. De 'handhaving en versterking van de toeristisch-rekreatieve funktie van het strand wordt voorgesteld. Het strand van Sluis bestaat uit een strook van hooguit 250 meter incl. de Zwinmonding. Toeristen die dit strand willen bereiken moeten langs en gedeeltelijk door het Zwin. Juist nu de jonge strand vlakte net ten zuiden van de duinen zich interessant begint te ontwikkelen is een extra druk op dit gebied ongewenst. Door het opstuiven met zand ontstaat hier een potentieel broedgebied voor dwergstern en strand- plevier en ontwikkelt zich een primaire-duinvegetatie. Het Zeeuwse Landschap zal snel een aantal beheers maatregelen moeten uitvoeren om de toeristenstroom in goede banen te leiden (naar het strand en uit de vlakte) om de ontwikkeling van de natuurwaarden te bevorderen. Crossers en loslopende honden horen hier natuurlijk helemaal niet thuis. -61-

't Duumpje | 1984 | | pagina 39