Bij mensen treedt dit verschijnsel ook op. Denk bijvoor beeld maar aan het slingerende horloge samen met de stem van de hypnotiseur of aan de beroemde redevoeringen van mensen als Martin Luther King ("I have a dream") of Joseph Goebles ("Wollt Ihr den totalen Krieg?"). Het voortdurend herhalen van bepaalde produktsnamen in reklame- boodschappen past ook in dit rijtje. Zangvogelmannetjes moeten met hun zang andere mannetjes op afstand houden en tegelijkertijd wijfjes aanlokken. Een wijfje op haar beurt probeert alleen te paren met de beste mannetjes, zodat ieder mannetje zijn uiterste best zal doen om, al zingend, de beste of de meeste wijfjes te "versieren". Als de wijfjes deels op het gehoor kiezen, zal de beste zanger het beste af zijn. Naar analogie van de reklame- boodschappen zou je nog kunnen denken, dat een fraai gezongen boodschap beter overkomt of onthouden wordt dan een simpel gesproken tekst. De wetenschap stelt zich een zangvogel dus voor als een bedreiger op afstand, chermeur (voor eigen belang) bedrieger van concurrerende territoriumzoekers en ten slotte als hypnotiseur. Toch zijn er ook nog aanwijzin gen dat de vogels zelf wel degelijk kunnen genieten van hun eigen zang. Jonge zangvogels, die bezig zijn hun eigen zang te leren, proberen allerlei geluiden uit. Wanneer zo'n jong op een eigen geluid stuit, gaat het verder met het maken van d5t geluid. Wellicht klinkt zo'n klank hem prettig in de or en. Voor een volwassen zanger lijkt het gunstig als hij van zijn eigen zang geniet. Hij gaat zich daardoor misschien prettig of sterk voelen waardoor hij nog mooier gaat zingen en zich zeker niet uit zijn territorium zal laten verdringen door een ander mannetje. Vertaald in menselijke begrippen lijkt vogelzang wellicht nog het meest op een fraai uit gevoerd soldatenuniform. De drager, als hij tenminste een gemotiveerd soldaat is, voelt zich er sterk in, de vijand verbleekt bij het zien ervan, en het schijnt zelfs, dat vrouwen er voor vallen. Mardik Leopold. Belangrijke bronnen: (deze dienen voor eventueel verder gebruik geraadpleegd te worden, aangezien deze samenvatting enkele eigen interpretaties en vereenvoudigingen bevat) Garfield, E. 1982. Birdsongs and avian linguistics - there's more to them than meets the ears. Current Contents 22 (51) 5-10. Krebs, J.R. N.B. Davies (Editors) 1978. Behavioural Ecology. Blackwell Scientific Publications, Oxford. (Met name de hoofdstukken 10 en 11) -67-

't Duumpje | 1984 | | pagina 45