Verslag plantenexcursie naar de Plate, 2-6-84. Maar liefst 34 personen waren op deze excursie afgeko men, vergeleken met andere excursies was dat veel. De vraag is nu of dit aantoont dat er best wel inte resse is of dat het aan de naam van het gebied ligt. De Plate staat namelijk bekend om zijn orchidën die er groeien. Het zou dus kunnen dat de meeste mensen spe ciaal voor die orchideën komen. Gelukkig bleek tijdens de excursie dat excursieleider Ron Brouwer en de plaat selijke boswachter Loethe de menigte ook met andere planten konden boeien, want door de te koude tempera turen in mei bloeiden de orchideën nog niet. De boswachter vertelde ons over het ontstaan van het bos na de oorlog, Terplaatse werd na de oorlog zand weg- gegraven voor de wederopbouw van de streek. Er ont stond zo een moerassige ondergrond bij uitstek geschikt voor pionierplanten als de orchideën. We vonden er de gevlekte rietorchis en de moeraswespenorchisVerder andere planten als waternavel, watermunt, kruipwilg, en veldbies. Op het bospad was het duidelijk zandiger. Hier vonden we wespenorchis, ereprijs, vergeetmeniet en hondstong en vanwege het stikstofrijke milieu ontbreken natuurlijk brandnetel en hondsdraf niet. Verderop in het bos, waar het wat hoger werd omdat het niet is afgegraven, vonden we levermos, hoornbloem, zandmuur, en konden we het verschil tussen ooievaars ben en reigersbek goed zien. Door de hoogteverschillen en het verschil zonzijde-schaduwzijde op dit hogere terrein is er een grote variatie aan planten ontstaan. Aan de rand van het bos werd het weer vochtiger met enkele moerassige weilandjes waar we keverorchis, gevlekte rietorchis, wilgenroosje, addertong, krul- zuring, en kleefkruid vonden. Het laatste eindje langs de Linie leverde nog smeerwortel, vijfvingerkruid, duizendblad en voederwikke op. Het valt te concluderen dat de Plate met deze planten variëteit een heel interessant gebied is. Vooral ook door het voorkomen van de verschillende soorten orchi- - deën waarvan de moerasminnende maar -ook de droge zand- grondminnende orchideën in dit bos hun plaatsje kunnen vinden. Maar niet op de laatste plaats is het bos interessant voor vogels getuige de aanwezigheid van in West-Zeeuws-Vlaanderen zeldzame broedvogels als de wie lewaal en de boompieper die beide tijdens deze excursie -30-

't Duumpje | 1984 | | pagina 8