Ziekenhuizen helft tegengesteld aan de werkelijk heid vertolkt. Als dit boek fantasie had bevat, had ik op deze omkering der waarden niet gereageerd. Maar mijn boek is een autobiografie, waarin mijn moeder, de schrijfster Helma Wolf-Catz (1900-1979) een rol speelt. Zij is geboren in Zeeland en voor haar werk bestaat in deze provincie be langstelling. Mijn verplichting aan haar nagedachtenis in haar geboorte streek geeft de doorslag dat ik wel reageer. Het hoofdthema van het ge hele boek is: verzet tegen dwang van buitenaf. De allergie waarover Warren spreekt, is een subthema. Belangrij ker dan het soort ziekte is in 'Kind in de schaduw' het aan de kaak stellen van wat een moeder en een dochter, twee kunstenaressen, ziek of gezond, in oorlog en verzet en in vredestijd, kan overkomen, als ze niet aan de sociaal gedefinieerde bekrompen nor men voldoen. Hun ernstigste afwijkin gen zijn: een groot gevoel voor humor en zelfspot en het feit dat ze hierdoor zo goed samen kunnen opschieten. Hans Warren suggereert ten onrechte dat ze ziek zijn van onderlinge span ningen. In werkelijkheid was ernstige lichamelijke ziekte en uitputting met o. a. psychische symptomen de reden van opname in zenuwinrichtingen. Men noemt dit organische psychia trie. (Een voorbeeld hiervan is ijlen bij infectieziekten met hoge koorts.) Dan noteert H. W.: „Hun intense strijd tpcrpn rip meriir.i hptrnnr^M rinnr een Bij het hespreken van Loeka Wolf Catz'Kind in de schaduw' heb ik me, zoals de schrijfster zelf al zegt, vrien delijk opgesteld. Om andere dan lite raire redenen en zoiets wreekt zich. Ik had dit boek niet, danwel kritisch moeten bespreken, maar niet met spe ciaal 'vriendelijke bedoeling'. Ik acht het zinloos hier op de argumenten van LWC in te gaan. Zij legt mij dingen in de mond die ik niet gezegd heb en bovendien zijn psychiatrie en allergie terreinen waarover ik als leek niet durf te oordelen, zulks in tegenstelling tot literatuur. Of de dames Wolf Catz door de medische wereld goed of slecht behandeld zijn gaat mij als recensent niet aan, wat mij wel aan gaat is dat Loeka Wolf Catz haar stof met name in het tweede deel van haar boek niet op een geslaagde literaire wijze heeft verwerkt. Haar vlammend protest is op geen enkele manier literatuur geworden. Dat had ik dui delijker moeten laten uitkomen ik liet het om humane redenen achterwege. Vandaar mijn raad: wie geïnteres seerd is leze 'Kind in de schaduw' èn mijn bespreking van het boek, en oor dele. HW Naar aanleiding van hetgeen er in Lezers Schrijven stond over de Oos- terscheldeziekenhuizen heb ik de bes- V9.snlt.aten 7elf heb ik van 1QR9 tot

't Duumpje | 1984 | | pagina 26