DE HOOGE PLATEN ZOMER 1984 Op 3 april ging de eerste spa de grond in om het broed gebied op de Hooge Platen zijn jaarlijkse opknapbeurt te bezorgen.De Ring, het domein van de Dwergsterns, moest weer gerestaureerd worden en ook vele musterds ten behoeve van de duinvorming waren aan vervanging toe. De afkalving van de duintjes was in de afgelopen winter gelukkig minder dan in de laatste jaren. Dankzij de medewerking van het werklosenprojekt Oostburg- Sluis was het hele karwei op 13 april op een oor na gevild. Met behulp van een in allerijl in elkaar gezette ponton van oliedrums werden de materialen naar de plaat gevaren, alwaar de musterds naar de plaats van bestem ming werden gereden. Dat deze ponton eenmaal midden op de Westerschelde dreef en tweemaal zo hoog op het strand lag, dat er tien man aan te pas moesten komen om het weer vlot te krijgen, waren slechts kleinigheden. Op de 13e april had de ponton zijn dienst bewezen en werd ontmanteld en afgevoerd. Met de paasdagen werd de Ring plaatselijk nog met zand aangevuld en werden de afslui tende werkzaamheden aan de matten (het "dijklichaam" uitgevoerd. Inmiddels was op 20 april de eerste Dwerg stern gearriveerd en vonden we op 25 april het eerste legsel van de Strandplevier met Sën el. Vlug werden de zakken met schelpen in de Ring neergestort en. verspreid. Eind april was het aantal Dwergsterns tot 15 ex. opgelo pen. Vanaf de eerste mei heerste er weer volledige rust in en om het broedgebied. Een stevige noordoosten wind rond half mei zorgde ervoor dat de duintjes in korte tijd flink opstoven en de vloeden laag bleven. Daarna zette een periode met overvloedige regenval en lage tempera tuur in. De eerste sterneieren verschenen pas rond de 21e mei, bijna een week later dan normaal. Een aantal hiervan werd, vermoedelijk als gevolg van het slechte weer, kort na het begin van de leg weer verlaten. De duintjes, de broedplaats van de Visdieven, raakten steeds meer bevolkt en waren op afstand wit bespikkeld door de nestelende Visdieven. De eerste broedvogeltelling volgde op 27 mei en de verwachtingen waren hoog gespan nen. Bij de duintjes aangekomen zagen we tientallen lege nestkuilen en geen enkel bebroed legsel en hoorden we ook geen enkel alarmerende Visdief. Er lagen enkele kapotte eieren, zodat het duidelijk was dat er iets vreemds aan de hand was. Snel werd de schuilhut bij de duintjes geplaatst, zodat we van nabij konden aanschouwen -79-

't Duumpje | 1984 | | pagina 9