EK L Inleiding Van 24 t/m 26 april 1984 heb ik samen met enkele leden van het.Duumpje de voorjaarstrek van vogels bekeken op de vogeltrekpostdie gelegen is op de zeedijk ongeveer 1 km ten westen van Breskens (Am.Coör. 24,2-381,5). Op een gegeven moment zagen we een aantal hommels langs trekken. Al gauw bleek het om redelijke aantallen te gaan, die duidelijk één richting uit vlogen (NO). Het ging om twee soorten te weten Bombus terrestis (Aardhommel) en B. lapidarius (Steenhommel). Bij navraag over dit verschijn sel bleek dat door leden van het Duumpje dit al vaker was waargenomen. In de literatuur is niets te vinden over hommeltrek langs de Nederlandse kust, wel sporadies langs andere europese kusten. Ook via de Nederlandse Entomologische Vereniging, waar veel entomologen bij aan gesloten zijn, kon ik niets vinden over hommeltrek in Nederland. We besloten naast trekvogels ook hommels te gaan tellen. Gedurende drie dagen hebben we dat gedaan en op één dag hebben we dat min of meer consequent volge houden. Verder is er gezocht naar telgegevens die door leden van het Duumpje al eens eerder verzameld waren, maar nooit gepubliceerd zijn. Methoden Ik heb de waargenomen hommels verdeeld in twee groepen. Een B. terrestis-groep en een B. lapidarius-groepIk heb er groepen van gemaakt omdat voor beide soorten nauw verwante soorten bekend zijn die qua kleurpatroon niet van elkaar zijn te onderscheiden. In de vlucht zijn deze verschillen dan ook niet zichtbaar en hebben we dus onge twijfeld nog andere soorten waargenomen. Echter in zulke lage aantallen, er zaten geen andere soorten tussen de gevangen en gedetermineerde hommels dan de twee bovenstaan de soorten, dat ze verwaarloosbaar zijn. Het onderscheid tussen de twee groepen is in het veld eenvoudig. De B. terrestis-groep heeft een witte achterlijfspunt en de B. lapidarius-groep een oranjepunt. Op redelijke afstand, zo'n 250 meter, was dit nog zichtbaar met de verrekijker. Hommels die dan ook wat verder over zee vlogen zijn met de kijker geteld, die welke over de dijk vlogen zonder -5-

't Duumpje | 1985 | | pagina 7