mÊMvMMÊÊ&ïB. strijdingsmiddelen. De houtige- en ruig tebegroeiing in en langs de bermsloot vormen vermoedelijk het belangrijkste winterbiotoop. De sloot dient in de win terperiode zoveel mogelijk met rust gela ten te worden; enkel de hierboven ge noemde werkzaamheden mogen worden uitgevoerd. In de omgeving van de gracht en sloot liggend hout is belangrijk als schuil- en overwinteringsplaats voor veel soorten 1 amphibieën, waaronder de boomkikker. Hef is gewenst dit hout niet te verwijde ren. Het grasland tussen de gracht en de bermsloten vormt de ruimtelijke schei ding tussen het voortplantingsbiotoop enerzijds en het zomer- en winterbiotoop anderzijds. Door dit grasland vindt de voortplantingstrek en de dagelijkse ver plaatsingen gedurende de voortplantings- periode plaats. Dit grasland is van grote betekenis, doordat de hierin voorkomen de insekten en spinnen de voedselbron vormen voor de boomkikkers. In het belang van het behoud en beheer van de boomkikkerpopulatie is het noodzakelijk een goede insekten- en spinnenfauna in deze graslanden te handhaven. Dit kan o.a. bereikt worden door het creëren van rijk gestruktureerde vegetaties. Deze kunhen tot stand komen door extensieve beweiding. Het maaien van 'bossen' dient alleen in de periode oktober-maart te geschieden wanneer de boomkikker zich niet in het grasland bevindt. Ten aanzien van de bemesting kan het vol gende opgemerkt worden. Uit onderzoek is gebleken dat de rijkdom aan spinnen en insekten zowel in aantallen als in soorten door de verandering in samen stelling van de graslandvegetatie als gevolg van een sterke bemesting aan zienlijk afneemt. Te sterke bemesting kan door uit- 'en afspoeling tevens de kwaliteit van het grachtwater aantasten, hetgeen negatieve invloed heeft op het broedresultaat van de amphibieën. Een geringe bemesting, bij voorkeur met ruige stalmest, is te prefereren. Beheersplan. De Minister kan, de Natuurbeschermings raad gehoord, en in overeenstemming met de eigenaar en gebruiker, voor een beschermd natuurmonument of een ge deelte daarvan een beheersplan vaststel len. Een beheersplan heeft het behoud of herstel van het natuurschoon of van de natuurwetenschappelijke betekenis ten doel. Doordat een beheersplan in overleg en in overeenstemming met eigenaar en gebruiker wordt vastgesteld is voor de in het beheersplan neergelegde handelingen géén vergunning vereist. Daarnaast brengt het beheersplan met zich mee, dat de eigenaar en gebruiker duidelijkheid verkrijgen over de handelingen die zou den moeten worden nagelaten in verband met het behoud van de kwaliteiten van het natuurmonument. Aan de betrokke nen kan een vergoeding worden toege kend voor uit het beheersplan vloeiende kosten en lasten, die redelijkerwijze niet of niet geheel voor hun rekening behoren te komen. In deze situatie is de totstandkoming van een beheersplan van groot gewicht. veilig gesteld door de aankoop door een natuurbeschermings instantie. Maar ook bij de lokale overheid vinden we een gewillig oor als het gaat om het behoud van een geschikt milieu voor de boomkikker. In de Vlamingpolder werd een oorspronkelijk tracé van de duinweg verlegd door het Waterschap om een belangrijke voortplantingsplaats te be houden. Met het Waterschap en de ge meente Sluis wordt momenteel overlegd om het uitdiepen van de sloot in de wal len van Retranchement en de aanleg van een wandelpad zo uit te voeren, dat de leefwereld van de boomkikker rond Re tranchement niet wordt aangetast. Maar ondanks alles is en blijft de boom kikker in ons land een bedreigde dier soort. In onze streek vinden we de grootste en levensvatbare populatie. Met goed overleg en hier en daar een offer moet de boomkikker in West Zeeuws Vlaanderen behouden kunnen blijven Slot Het aanwijzen van Kruisdijk tot be schermd natuurmonument betekent een nieuwe belangrijke stap in de bescher ming van de boomkikker in onze streek. Al eerder werd de biotoop in de Knok ker t en recentelijk in de Kievittepolder 15

't Duumpje | 1985 | | pagina 17