10 - JARIG BESTAAN Op 28 april bestond onze vereniging pre cies 10 jaar. Zo'n moment mag je niet zomaar voorbij laten gaan. De gelegen heid werd aangegrepen om een feeste lijke avond te beleggen en op een vro lijke manier stil te staan bij de afgelopen jaren. Na de koffie met taart (heerlijk eigen gebak) werden door Eric Marteijn 'medailles van verdienste' uitgereikt en door de voorzitter opgespeld. Het was zeker niet de bedoejing er een officiële gelegenheid van te maken. Eric had bij iedereen die een medaille in ontvangst kwam nemen een typerende of grappige herinnering. Zo mocht Alex de Meijer een medaille in ontvangst nemen omdat zelfs amoereuze toenaderingen van het eigen geslacht hem niet van de planten inventarisatie in de Kievittepolder kon den afhouden en kreeg Jan de Klerk zelfs drie medailles ter compensatie voor het gebrek aan waardering die hem vol gens eigen zeggen toekomt. Awie de Zwart, die de medailles had ge maakt, zorgde ook voor een aatal zeer ongebruikelijke onderscheidingen. Zo had Sjaak Herman een theezakje aan z'n lintje hangen illustratief voor zijn strijd tegen het alcoholgebruik binnen het Duumpje. René Beijersbergen had er zelfs een zakje krachtvoer aanhangen voor het zware werk op de Hooge Platen. Afijn, u begrijpt het al, het was weer een bijzonder gezellige boel, wat nog tot in de kleine uurtjes voortduurde. Op initiatief van de heer Prang is er buiten deze avond om nog een medaille uitgereikt aan de heer Enkelaar. Deze werd samen met Thijs Kramer bij de heer Enkelaar thuis bezorgd uit erkente lijkheid voor het vele werk dat hij nog ten tijde van de vogelwacht in de streek heeft verzet. In het najaar komen we nog eens op een serieuze manier op het 10-jarig bestaan terug. Het ligt in de bedoeling tijdens een open avond stil te staan bij 10 jaar natuurbescherming in wzvl. wat is er die 10 jaar veranderd, heeft het wat opgele verd en wat valt er te verwachten van de toekomst. Een avond waarop we in diskussie willen treden met ondermeer de plaatselijke overheid. ZURE REGENDAG, 10 mei. Zure regen is het milieu-probleem van de jaren 80. Bossen sterven, maar ook oude gebouwen worden er door aangetast. Zure regen wordt veroorzaakt door vooral de verbranding van fossiele grondstoffen voor de energieproduktie, uitlaatgassen van auto's en als gevolg van de bio-industrie. Op deze dag hadden we een tentoon stelling ingericht in het gebouw aan de Schouwburgstraat in Oostburg en was er een videofilm te zien. Vooral de hogere klassen van de middelbare scholen uit Oostburg waren aanwezig. 's Avonds hield Bernadette van de Brink, medewerkster van de Zeeuwse Milieufederatie, een inleiding. Hieruit bleek dat in Zeeland de gevolgen van zure regen nog niet echt merkbaar zijn door de gunstige samenstelling van de grond. Wel bevinden zich in de provincie een aantal belangrijke veroorzakers van zure regen. Al met al kunnen we spreken van een geslaagde dag, die door ongeveer 300 mensen werd bezocht. VROEGE VOGEL EXCURSIE, 19 mei. Pieter Paul van Laake wordt nog zo in beslag genomen door het werk dat hij heeft aan het maken van een vogelboek voor Vogelbescherming, dat hij dit jaar de traditionele vogelgeluiden excursie in het Erasmusbos moest laten schieten. Vandaar dat Thijs Kramer de leiding had overgenomen en ons rondvoerde in deze vroege ochtenduren. Er waren toch nog zo'n 20 deelnemers. Bijna alle zangvo gels lieten zich deze ochtend horen: zwartkop, tuinfluiter, fitis (veel), tjiftjaf en een enkele bosrietzanger. Snel flitste er een uil over het pad, waarschijnlijk een velduil, die hier al een tijdje gesig naleerd was. Het is ook de enige uil die regelmatig overdag te zien is. In het lage weiland zaten dit jaar een 7 paar kluten te broeden, allemaal veilig onder een nestbeschermer. Deze ijzeren konstruktie wordt over het nest geplaatst zodat het vee de nesten niet vertrapt. Alleen....erwas dit voorjaar ook géén koe de wei in geweest. In dit geyal was het Duumpje dus iets te ijverig geweest. Over de broedvogels van het Erasmusbos zullen we de komende jaren wel meer te horen krijgen. Het gebied zal jaarlijks geinventariseed worden in het kader van het broedvogel monitoring projekt van het SOVON. 21

't Duumpje | 1985 | | pagina 23