Voorbereiding Om de arbeidsintensieve inventarisatie uit te voeren, rekenden we op de mede werking van de hoogste klassen van de lagere scholen. Het projektgroepje, be staande uit 4 personen, benaderde begin maart de onderwijzers van alle lagere scholen. Tot onze grote tevredenheid zegden allen hun medewerking toe en konden we verder met de voorbereidin gen. Het is erg belangrijk, dat de kinderen weten waarom de inventarisatie herhaald werd. De gegevens die worden verzameld zeggen iets over de natuur in onze om geving. Met dit inzicht kan eventueel ook wat gedaan worden in het kader van het natuurbehoud. Om de kinderen voor te bereiden op het veldwerk en ze het één en ander bij te brengen over de huiszwaluw werd lesma teriaal gemaakt. Dit bestond uit een les brief, waarin informatie was verwerkt en vragen of opdrachten waren opgenomen. De tekst'Huiszwaluw ook trekvogel' kon in de leesles gebruikt worden. Voor de onderwijzer(es) hadden we wat achtergrondinformatie verzameld en aanwijzingen opgesteld voor de uitvoe ring van de inventarisatie. Iedere school kreeg een eigen telgebied. We hebben de leerkrachten voorgesteld om eerst met de hele klas ergens in de buurt van de school te gaan kijken naar huiszwaluw nesten. Het was ook van belang, dat de kinderen de verschillen leerden kennen tussen de huiszwaluw en de boerenzwa luw en de nesten. Voor de inventarisatie was een speciaal formulier gemaakt, waarop ook de kleur van de goot kon worden ingevuld. We hadden de indruk, dat de huiszwaluw een voorkeur heeft voor een lichte kleur goot en een zwarte goot zoveel mogelijk vermijdt. De kinderen moesten ook gewezen worden op de mogelijkheid dat een mus het nest gekraakt heeft. Dit is te zien aan het stro of gras dat uit de ope ning van het nest steekt. Natuurlijk moest ook aan de zijkant en de achter kant van de huizen gekeken worden, zodat af en toe werd aangebeld. In de krant was aan het projekt ruim aandacht besteed, zodat de meeste inwoners op de hoogte waren van de komst van de kin deren. Het materiaal werd persoonlijk bij de leerkrachten afgegeven, zodat eventuele vragen of opmerkingen meteen beantwoord konden worden. De uitvoering, Van de 28 lagere scholen in West Zeeuws Eén van de grote kolonies was te vinden bij Buise. Vlaanderen heeft uiteindelijk het over grote deel meegedaan. Slechts 2 scholen hebben het laten afweten. Omdat het projekt in de maand juni werd uitge voerd bestond tijdig duidelijkheid over de leemtes, zodat leden van de vogel werkgroep van 't Duumpje aanvullende gegevens konden verzamelen. Ook wer den in een aantal gevallen de resultaten van de schoolkinderen gekontroleerd. Meestal klopten die aardig, maar bij één school was blijkbaar het verschil tussen huis- en boerenzwaluw niet uitgelegd, wat een flinke vertekening betekende t.o.v. de werkelijke situatie. We hebben de indruk gekregen, dat er van het lesmateriaal weinig gebruik is gemaakt, al is dat niet systematies nage gaan. Deels is dit toe te schrijven aan het feit dat het projekt in de maand juni moest worden uitgevoerd, toch al zo'n drukke maand voor de meeste leerkrach ten. Desalniettemin zijn we bijzonder te vreden over de deelname van de lagere scholen in onze streek, Resultaten In aanmerking genomen het feit dat de aantallen broedparen aanmerkelijk kun nen schommelen, is één van de konklu- sies dat het aantal broedparen in West Zeeuws Vlaanderen drastics is terugge lopen. In 1984 werden slechts 1905 paren geteld tegenover 3712, 4049 en 4582 in resp. 1967, 1968 en 1969. Van de 20 grote kolonies die de streek eind zestiger jaren nog telde, zijn er nu nog 6 over. Uit het overzicht blijkt dat geen enkele kolonie meer dan 100 paren bevatte, terwijl dat toendertijd er nog 4 waren. Grote kolonies van de huiszwaluw in WZV1 in 1984 waren: Buise Maagdenweg, Draaibrug 54 Langeweg 11, Aardenburg 57 hoeve Wilgenhorst, Sluis 54 Goedleven 1 56 Melkfabriek IJzendijke 65 Wittestraat 2, Biervliet 89 Alle grote kolonies zijn buiten de be bouwde kom te vinden, zoals blijkt uit onderstaand overzicht. binnen buiten kolonie- bebouwde bebouwde grootte kom kom totaal 1 139 52 191 2-5 105 82 187 6-10 16 26 42 11-25 4 19 23 26-50 - 5 5 50 1 5 6 Zwaluwkolonie bij een 'mestbocht', toeval? 4

't Duumpje | 1985 | | pagina 6