REKREATIE Ook de rekreatie eist haar tol. De laatste 10 jaar spoedden zich steeds grotere aan tallen toeristen naar onze streek om te genieten van de steeds schaarser worden de rust, ruimte en strand.Grote kampings en zomerwoningkompleksen zijn ver schenen bij het Zwin, de Zwarte polder en de Groese duintjes. Het blijkt uit onze inventarisatie gegevens dat die toegeno men rekreatiedruk van negatieve invloed is op de natuurwaarden en dan met name wat betreft de vogelbevolking in deze gebieden. Samen met de dijkverzwa- ringswerken heeft het toerisme de hele kuststrook een totale gedaantewisseling doen ondergaan. Het heeft een kust strook opgeleverd, waar veel streekgeno ten zich niet meer thuis voelen, de rust is verdwenen en de waardevolle stukjes na tuur ternauwernood achter prikkeldraad in veiligheid zijn gebracht. De vraag lijkt gewettigd, waar ligt de grens van de toe name van het toerisme, wanneer wordt het kip met de gouden eieren definitief geslacht? We hebben er vanaf het begin op aange drongen, dat de gemeente een visie dient te ontwikkelen t.a.v. het rekreatieve ge beuren, waarin duidelijk de grenzen staan aangegeven en de kriteria waaraan mogelijke uitbreidingen moeten voldoen. Dat geeft o.a. ons een toetssteen om het gemeentelijk beleid te beoordelen. En uiteindelijk, na een moeizame bevalling, presenteerde Oostburg een rekreatienota. We hebben van de inspraakmogelijkheid gebruik gemaakt en onze bezwaren tegen elementen van de nota kenbaar gemaakt. Die werden grotendeels ter zijde gescho ven, maar de winst zat hem in de nota zelf, een beleidsmatige aanpak is altijd te prefereren boven een hap-snap beleid, waar in principe overal kampings en zo merhuizen uit de hoed getoverd kunnen worden. Het is dan ook zeer betreurens waardig, dat de gemeenteraad binnen de kortste keren kenbaar maakte, haar eigen beleid niet serieus te nemen en beslissin gen voorstaan die tegen haar eigen uit gangspunten indruisen. Het valt te vrezen dat dat weer de nodige konfliktstof voor de toekomst zal opleveren. Wat er rond het Zwin gebeurd is, is hoogst betreurenswaardig. Daar hebben wè door een beroep bij de Raad van State een deel van het rekreatieplan van kunnen tegenhouden, maar wat er uit eindelijk zo dicht bij het befaamde na tuurreservaat verrijst kan niet anders dan invloed uitoefenen op de natuurwaarden van het Zwin. De rekreatieve ontwikkelingen hebben blijvende negatieve gevolgen voor de natuurgebieden langs de kust, kennen landschappelijke bezwaren en verstoren over de hele linie de rust. Naar onze mening komt de grens van de groei in zicht of wordt hier en daar al overschre den. Het is te betreuren dat de gemeentes geen samenhangend beleid voeren om de rekreatie in akseptabele banen te leiden. AANKOOP De beste manier om natuurwaarden veilig te stellen in waardevolle gebieden is door aankoop van een natuurbeherende orga nisatie. In WZV1 zijn dat het Zeeuwse Landschap en het Staats Bosbeheer.Wat dat betreft zijn we de laatste 10 jaar flink wat vooruit gegaan. Belangrijke gebieden zoals de Hooge Platen, het Paulinaschor, weilanden bij de Baarzande, in de Oude- landsepolder, de Willem-Leopoldpolder en recentelijk delen van de Kievittepolder werden door aankoop veilig gesteld. Hier kan een op de ontwikkeling van de natuurwaarden gericht beheer uitgevoerd worden, al zijn we over de uitvoer daar van niet altijd 100% tevreden. Een speciale opmerking moet gemaakt worden bij het beheerswerk op de Hooge Platen. Daar is door een enorme inzet van voornamelijk vrijwilligers een situatie gekreëerd, waar dwergsterns en visdieven zich bijzonder thuisvoelen. Van de stran den verdreven vestigde zich hier de grootste kolonie dwergsterns van Neder land en verder nog honderden visdieven, tientallen kluten en strandplevieren. Ver der bleef het gebied het ideale toe vluchtsoord voor tienduizenden steltlo pers, die er tijdens de trek of in de win ter voldoende voedsel en rust vinden. Nog niet alles wat in aanmerking komt werd verworven, maar er is een belang rijke stap gezet. KNOTWERK Vanaf de beginjaren van het Duumpje nam het wilgenknotten een belangrijke plaats in in de aktiviteiten van de vereni ging. En terecht. Onze streek bezit t.o.v. de rest van Zeeland veel kleine land schapselementen. Het merendeel van de zeeuwse knotbomen staan aan deze kant van de Westerschelde en ongeveer de helft van de veedrinkputten treffen we in WZV1 aan. Verder hier en daar nog wat meidoornhagen, voorzover de rampzalige bakterievuurbestrijding ze niet heeft ver wijderd en ook de hoogstamfruitbomen kunnen zich in een toenemende belang stelling verheugen. Het is ongetwijfeld één van de meest positieve resultaten van de afgelopen 10 jaar, dat de kleine land schapselementen de waardering hebben gekregen die ze verdienen. Door de inzet van veel vrijwilligers hebben de knot bomen de noodzakelijke onderhouds beurt gehad en werden ze van een gewis se ondergang gered. Daarmee werd een periode overbrugd, omdat sinds kort het onderhoud van de kleine landschapsele menten een strukturele basis gekregen heeft door de financiële middelen die de Stichting Landschapsverzorging Zeeland heeft verkregen. En het is natuurlijk niet toevallig dat de Stichting zich in eerste instantie op WZV1 richt en hier een gun stige voedingsbodem vindt om beheers overeenkomsten af te sluiten voor knot bomen, veedrinkputten en andere land schapselementen. 8

't Duumpje | 1985 | | pagina 10