SAMENVATTEND Als we dan samenvattend de balans op maken, dan kunnen we stellen dat: - de negatieve spiraal van nivellering van natuur- en landschapswaarden niet is omgebogen de afgelopen 10 jaar. - er door natuurstudie veel kennis is vergaard in de achterliggende periode en een goed beeld is verkregen van de na tuurwaarden in WZVl. - moderne landbouw ontwikkelingen een belangrijke negatieve invloed hebben ge had op de natuurwaarden zonder de in dividuele boer daar voor na te wijzen. - rekreatie en dij kverzwaringswerken de kuststrook ingrijpend veranderd hebben, met negatieve gevolgen voor landschap, rust en natuurwaarden. - door aankoop een belangrijke stap gezet is in de richting van veiligstelling van de belangrijkste natuurgebieden, - de erkenning van de waarde van de kleine landschapselementen één van de grootste verdiensten van de afgelopen 10 jaar is. - de planologie in theorie een redelijke bescherming biedt aan natuur- en land schapswaarden, maar in de praktijk laat het nogal te wensen over, wat voor een deel komt door de houding van de ge meentes. - grensoverschrijdende kontakten nood zakelijk zijn om in de Zwinstreek' de waardevolle natuur- en landschapswaar den veilig te stellen. DE TOEKOMST Wat betekent dit nu voor de komende 10 jaar? Welke aktiepunten disteleren we hieruit, welke voornemens kunnen we maken en welke bedreigingen hangen er boven ons hoofd? Allereerst wat het reilen en zeilen betreft van de eigen vereniging. Het ledental is flink gegroeid de laatste jaren, maar het is ook van belang dat het aantal aktieve leden op peil blijft. Vooral ook omdat steeds meer een beroep wordt gedaan op onze vereniging en de problemen waar voor we staan niet kleiner worden. Want er staat ons de komende jaren nog het één en ander te wachten. Allereerst op het terrein van de landin richting. Het gebied Sluis-Oostburg staat als eerste in de rij van blokken, die het grootste deel van WZVl omvatten, om op een zogenaamde administratieve ma nier verkaveld te worden. Dat betekent dat aanzienlijk minder geld beschikbaar is dan bij een normale ruilverkaveling en de verwachting is dat alles beperkt blijft tot het ruilen van kavels. Er zullen dus geen grootschalige ingrepen plaats vinden zoals bij een gewone ruilverkaveling het geval is, maar dat wil niet zeggen, dat er géén natuur en landschapswaarden in het geding zijn, zoals vanuit landbouwhoek wordt verkondigd. Het is de eerste administratieve ruilver kaveling in ons land en er is dus nog geen ervaring opgedaan met deze proce dure. De mening van de landbouw is dan ook wat voorbarig. Misschien zijn ze bang voor pottenkijkers, maar wat dat betreft zullen ze zich moeten realiseren, dat zeker na de inwerkingtreding van de nieuwe landinrichtingswet, natuur en landschapswaarden een duidelijke plaats hebben gekregen binnen het hele landin- richtingsgebeuren, zodat ruilverkaveling en niet een zaak van de landbouw alleen zijn. Vandaar dat er vanuit de Landin- richtingsdienst het verzoek is gekomen om iemand uit de natuurbescherming voor te dragen om als waarnemer zitting te nemen in de ruilVerkavelingskommis- sie. Dat wordt iemand van het Duumpje, zodat onze vereniging als belangenbe hartiger van natuur en landschap nauw betrokken wordt bij het landinrichtings- gebeuren. De ervaring in andere delen van Zeeland leert dat de samenwerking tussen natuurbescherming en landbouw in ruilverkavelingsverband konstruktief is, dat er begrip bestaat voor eikaars standpunt, zonder daarmee een aantal duidelijke verschillen van mening van tafel verdwijnen. De komende jaren zal ook in onze streek de relatienota zijn intrede doen, waar door het mogelijk wordt beheersovereen komsten af te sluiten met boeren, die een gebied bezitten of gebruiken waar na tuurwaarden aanwezig zijn. De relatieno ta biedt een aantal mogelijkheden om natuurwaarden in agrariese gebieden vei lig te stellen, terwijl de boer daar zeker niet slechter van wordt. We hopen dat de samenwerking met de landbouw in ruil verkavelingsverband er toe zal leiden, dat er ook op dit terrein van de relatienota zaken gedaan kan worden. Ongetwijfeld zullen de aktiviteiten van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland tot gevolg hebben dat het vertrouwen bij de boeren zal toenemen in wat er vanuit de groene hoek op hen afkomt. Voorals nog wordt er zeer positief gereageerd, bv. op de mogelijkheid om veedrinkputten te laten schonen. Het ziet er naar uit dat veel achterstallig onderhoud aan kleine landschapselementen kan worden wegge werkt en er zelfs gewerkt kan worden aan het bij planten van knotbomen of hoogstamfruitbomen of het graven van nieuwe veedrinkputten. Ongetwijfeld zal dit een positieve uitwerking hebben op de natuurwaarden van de streek. Misschien kunnen we over 10 jaar eindelijk zeggen dat de negatieve spiraal van verschraling en eenvormigheid is gekeerd en dat rood- borsttapuit, steenuil en boomkikker zich handhaven en uitbreiden in onze streek. Een belangrijk deel van het werk van de S.L.Z. staat of valt met de inbreng van vrijwilligers, dat blijft een zwakke scha kel. Het is een belangrijke taak van het Duumpje om die schakel niet te laten breken. 10

't Duumpje | 1985 | | pagina 12