OVERHEID Maar ook gemeentes en waterschappen kunnen zich aktief opstellen als het gaat om de herinrichting van het buitenge bied. Sluis hebben we al eens geprezen voor de herplant van knotbomen in haar gemeente. Oostburg stelt daar eigenlijk alleen verbaal wat tegenover. Ze hebben een subsidie regeling in het leven geroe pen om aanplant in het buitengebied te stimuleren, maar veel resultaten hebben we daar van nog niet gezien. Nog maar enkele dagen geleden hebben we verno men dat de gemeente de regeling nieuw leven wil inblazen en daarbij de S.L.Z. wil betrekken. Het zal duidelijk zijn dat we nieuwe initiatieven op dit gebied van harte ondersteunen, vooral als daarbij wat fantasie gebruikt wordt, die verder gaat dan steriele populieren. Het mes snijdt aan twee kanten. Ook voor het toerisme is een landschappelijk fraai poldergebied een aantrekkelijk iets. Zo lang er tenminste nog niet zoveel toeris ten rondscharrelen, dat je door de toeris ten het landschap niet meer ziet. In het kader van het provinciaal toeristies beleid is Cadzand aangewezen als speer punt. Ai, dat komt hard aan. We hebben al aangestipt dat een beleidsmatige aan pak van de rekreatieontwikkelingen noodzakelijk is om de zaak niet uit de hand te laten lopen. En als de aanwijzin-' gen ons niet bedriegen begint het uit de hand te lopen. Nog openstaande bestem mingsplannen worden in sneltreinvaart volgebouwd en de roep om nieuwe loka- ties klinkt al aan de horizon. Nieuwe ontwikkelingen langs de kust zullen we krities volgen. Natuurgebieden dreigen verder ingesloten te worden door kam- pings. I.p.v. drukke en rustige gebieden tussen Cadzand en Breskens, uitgangs punt van het gemeentelijk beleid (vraag teken) treffen we in de komende jaren waarschijnlijk drukke en zeer drukke strandgedeeltes aan. Als de strandont- wikkeling doorzet zdals het waterschap voorspelt bij Cadzand houden we met hen ons hart vast. Waar moeten al die mensen van speerpunt Cadzand op het strand gaan liggen? De inrichting van de kuststrook met een kunstmatig duin levert niet alleen vanuit toeristies oogpunt mogelijkheden op, hier ligt ook een kans om met een goede inrichting vanuit natuur en landschaps oogpunt wat te doen. We willen er voor pleiten dat ook die doelstelling bij de in richting betrokken wordt. Op verzoek van 't Duumpje werden neststenen geplaatst in de gevel van het gemeentehuis van Oostburg. Als natuurbeschermingsvereniging zijn we zeker niet per definitie tegen toerisme. Het grootschalige toerisme, vooral als dat in de buurt van natuurgebieden plaats vindt zal ook om landschappelijke redenen nooit ons enthousiasme wegdra gen. Daar staat tegenover dat een exten sief toerisme, gericht op de waardering van de eigenheid van het landschap en haar natuurwaarden zeker geen verzet bij ons zal oproepen. Een gebied als de his- toriese Zwinstreek en dan niet te eng opgevat, maar grensoverschrijdend incl. het krekengebied, leent zich o.i. uitste kend voor zo'n extensieve vorm van re- kreatie. Wat dat betreft zijn we samen met onze belgiese kollega's bereid mee te werken aan de uitbouw van deze vorm van rekreatie, waarbij een toeristies cen trum een uitstekend uitgangspunt kan vormen. Het valt moeilijk te voorspellen wat ons de komende jaren allemaal te wachten staat. De afgelopen 10 jaar hebben er voor gezorgd dat we met kennis van za ken, een flinke achterban en een groep aktieve leden de toekomst tegemoet kun nen treden. En dat moet ook, want na tuurbehoud is en blijft noodzaak. Thijs Kramer Zuidzande 29 november 1985 11

't Duumpje | 1985 | | pagina 13