huiszwaluwen in 1985 DE STAND VAN DE HUISZWALUW IN WEST ZEEUWS VLAANDEREN IN 1985. In de zomer van 1984 is de huiszwaluw- stand in kaart gebracht door leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere school in West Zeeuws Vlaanderen. Een soortgelijk onderzoek is ook in 1967, 1968 en 1969 verricht. Uit deze arbeids intensieve onderzoeken blijkt dat de huiszwaluwstand in 15 jaar met meer dan 50% is afgenomen (van 4582 nesten in 1969 naar 1905 nesten in 1984). Zet deze daling zich voort of is er hoop voor de Huiszwaluw? Het volgende artikel hoopt deze vraag te beantwoorden. In de periode 8 tot en met 19 augustus 1985 zijn alle grote kolonies van meer dan 50 nesten, een aantal middelgrote kolonies en alle (mogelijke) broedplaat sen van Aardenburg onderzocht op het aantal huiszwaluwnesten. Dit houdt in dat ruim een kwart van alle nesten in West Zeeuws Vlaanderen (n 1905 in 1984) is gekontroleerd in 1985. De on derzoeksperiode (half augustus lijkt laat in het seizoen, maar Huiszwaluwen be ginnen soms nog in juli aan de bouw van een nieuw nest. Dit kan veroorzaakt worden door late aankomst of door ver storing van een eerdere broedpoging. De resultaten staan in tabel 1 De kolonie van Goedleven 1 kon niet geteld worden, omdat alle nesten waren verwijderd in verband met het aanbren gen van een nieuwe goot. De eigenaar van de schuur dacht dat er ongeveer evenveel huiszwaluwen hadden gebroed als het jaar ervoor. Uit de tabel blijkt dat het aantal getelde huiszwaluwnesten is gedaald.Enkele ko lonies zijn toegenomen in aantal, maar er zijn ook een aantal kolonies afgenomen in aantal, in een enkele geval is deze afname zelfs draties. Een voorbeeld hiervan is de Hoeve Wilgenhorst in Sluis, waar het aantal nesten is teruggelopen van 54 naar 37. Dit kan echter verklaard worden door uitwisseling tussen verschil lende kolonies. Waarschijnlijk zijn een aantal paren naar de nabij gelegen kolonie van de Badts, Zuiddijk Sluis ver trokken. Deze kolonie nam in aantal toe van 41 naar 54 nesten. Dit veranderen van kolonie is ook gekonstateerd in Oost-Duitsland Menzel, 1984 Toen bleek ook dat Huiszwaluwen erg plaats- trouw zijn aan de omgeving, waar ze al eens gebroed hadden. Van alle oude vogels zal meer dan drie kwart het vol gend jaar binnen een straal van 1 kilo meter van het oude nest broeden, een derde zelfs aan het zelfde gebouw neste len. De lichte afname van het aantal nesten heeft zich waarschijnlijk ook in de rest van West Zeeuws Vlaanderen voorge daan. De steekproef van ruim een kwart van alle nesten van 1984 is echter aan de lage kant. Daarom zal geprobeerd wor den om volgend jaar meer kolonies te kontroleren, zodat een betrouwbaar beeld verkregen wordt van de stand van de Huiszwaluw in west Zeeuws Vlaande ren. De lichte afname van de Huiszwaluw kan verschillende oorzaken hebben. Ten eer ste kan het een schommeling zijn in de stand van de populatie. Het is bekend dat er van jaar tot jaar grote verschillen in aantallen broedparen kunnen optreden in een bepaald gebied. Het kan ook zijn dat de dalende trend van de laatste iaren zich voort zet. Niet alleen in onze streek, ook in andere delen van Nederland is de Huiszwaluw de laatste jaren sterk afgenomen (o.a.Veen- huizen, 1984). Deze afname kan verschil lende oorzaken hebben:Het minder be schikbaar zijn van nestmateriaal, afname van het voedsel en een verslechterde voedselsituatie in de overwinteringsgebie- den (zie ook D'Hoore et al, 1985). Ondanks de afname van de laatste jaren is West Zeeuws Vlaanderen nog rijk aan Huiszwaluwen in vergelijking met andere delen van Nederland. We moeten ook zuinig zijn op deze prachtige en nuttige vogel en hem de bescherming geven die hij verdient. Enkele leden van het Duumpje zullen de daad bij het woord voegen en in overleg met de eigenaar van de schuur in Goed leven, de Huiszwaluwen de helpende hand toesteken door de nieuwe goot weer geschikt te maken, zodat één van de grootste kolonies behouden blijft. Dank aan Leo D'Hoore en Eric Marteijn voor het tellen van enkele grote kolonies en aan Lucien Boerjan, waarmee ik de andere kolonies geteld heb. Rob van Westrienen. LITERATUUR D'Hoore, L., E. Marteijn, T. Kramer en P. van 't Westeinde, 1985. Huiszwaluwprojekt. Het Duumpje (11), 3: 3-5. Menzel, H., 1984. De Mehlschwalbe. Die Neue Brehm- Bücherei 548, Wittenberg-Lutherstadt. Veehuizen, W.D., 1984. Huiszwaluwtelling rond Breda en Broedresultaten van Huiszwaluw. Vogeljaar 32: 89-90. Tabel 1: Het aantal getelde huiszwaluw nesten in een deel van WZVl in 1984 en 1985. plaats tijd 1984 Wittestraat 2, Biervliet 89 91 Melkfabriek IJzendijke 65 60 Langeweg 11, Aarctenburg 57 57 Goedleven 1 56 Buise Maagdenweg, Draaibrug 54 58 D'Hoore, hoeve Wilgenhorst Sluis 54 37 de Bats, Zuiddijk, Sluis 41 54 Aardenburg (32 adressen) 79 74 Heille (2 adressen) 19 12 Kruisschans/Stierskreek 20 11 Nozemansweg 8, Steenhove. 21 31 Totaal(zonder Goedleven) 499 485 S Is 15

't Duumpje | 1985 | | pagina 17