beheerskomitee zwinstreek EEN VOORSTEL VOOR EEN BE HEERSKOMITEE VOOR DE ZWIN STREEK. Naar aanleiding van de inplanting van het vakantiedorp het 'Zwinse Duin' in de gemeente Sluis in de onmiddelijke omge ving van het Zwinreservaat werden kon takten gelegd tussen de burgemeesters van Sluis en Damme, de heren Asselbergs en Coens. Er werd gewezen op de duide lijke noodzaak een intensiever grensover schrijdend overleg uit te bouwen. Er werd voorlopig afgesproken dit overleg informeel te houden en projekten met een grensoverschrijdende weerslag op de agenda te plaatsen. Beiden pleitten er voor milieu- en natuurbehoudsvereni- gingen bij deze informatieuitwisseling te betrekken. Uit deze gesprekken bleek duidelijk hoe, in tegenstelling tot wat de persreakties en de publieke opinie in Bel gië veronderstelden, het projekt van het bewuste bungalowpark in een uitvoe ringsfase verkeerde. In een eerder in 1981 afgesloten inspraakprocedure kon, na beroep bij de Nederlandse Raad van State, de oppervlakte van het rekreatie- projekt enigszins beperkt worden. De deining rond de aankondiging van de bouw van dit zomerdorp vormt echter vooral een aanleiding voor dit befaamde grensoverschrijdende landschap te komen tot een gestruktureerd overleg en kon- Krete beleidsmaatregelen. De negatieve gevolgen van een al te hoge rekreatiedruk vanuit de bugalowparken op de natuurreservaten van het Zwin en de Kievitepolder, overigens een Natuurmo nument, moeten door .een aantal kon- krete maatregelen vermeden of beperkt worden. De ontwikkeling van de jonge duinen in de Zwinmonding zelf is weten schappelijk en ecologies van prioritair belang en kan door al te intense rekreatie in het gedrang komen. Zonder specifieke beschermingsmaatregelen betekent deze evolutie bijna per definitie een verlies aan ecologiese waarde voor het Zwinreser vaat. Een louter informeel overleg kan echter precies omwille van zijn vrijblijvend ka rakter moeilijk het behoud van de na tuurlijke rijkdom van het gebied helpen waarmaken. Men zal zich immers tegen bepaalde inzichten in bij een aantal be perkingen moeten neerleggen. Het ge meente bestuur van Knokke-Heist zal in tegenstelling tot zijn gemeenteraadsbe sluit uit februari 1985 geen golfterrein in de Kleyne Vlakte door de NV Compagnie Immobilière du Zoute kunnen laten aan leggen. De gemeente Sluis zal het rekre- atieve gebruik van het Zwin moeten te- reugschroeven. De bereidheid aan dit o- verleg een zeker bindend karakter te ver lenen zou een erkenning van de Zwin streek als een internationaal hoogwaardig landschap weerspiegelen. Recente mani festaties als de tentoonstelling '2000 jaar Zwinstreek' in Knokke hebben duidelijk aangetoond dat de Zwinstreek zich niet tot het Zwinreservaat en zijn onmidde lijke omgeving beperkt maar zich als één organies geheel over het gehele gebied van de Middeleeuwse Zwingeul tot Dam me uitstrekt. Het beheerskomité zal zich als streekge bonden gesprekspartner tegenover pro vinciale en nationale administraties en tegenover de gemeentebesturen m het gebied in het belang van een aantal knel punten in de streek, die voorlopig door hun ekologies of agraries belang geen ge schikte advokaat vinden, moeten waar maken. Ook minder gekende natuurge bieden als de Hoekevaart verdienen de volle aandacht. Ondanks het statuut van reservaatsgebied op het gewestplan Brug- ge-Oostkust (197:7), konden dit najaar zonder enige valabele ekologiese studie baggerwerken op grote schaal doorgaan. Dergelijke 'onderhoudswerken' met een landbouwtechniese of waterhuishoudkun- dige oorsprong, ontsnappen immers aan enige vorm van kontrole of inspraak. Polderbesturen, waterschappen of ruil verkavelingsmaatschappijen werken im mers zeer autonoom. Een ander voor beeld hiervan is het snelle verval van het monument van de Blauwe Sluis te Lap- scheure, eigendom van de Damse Polder, dat ondanks een rangschikkingsbesluit geen restauratie wil beginnen. Dit monu ment zit als het ware 'te paard' op de grens en vervulde een sleutelrol in de in polderingsgeschiedenis. Het aanwijzen - van de Kruisdijk te Sluis als Natuurmo nument was noodzakelijk omdat o.a. planologiese bestemming van het gebied onvoldoende waarborgen bood, dat de natuurwaarde van het terrein onaangetast zou blijven. Kruisdijk staat bekend als één van de belangrijkste boomkikkerbio topen in de Benelux. Deze voorbeelden tonen hoe een aantal ingrepen in dit landschap ook aan de kontrole van klassieke administraties air gemeentebesturen voorbijgaan en wijzen op de dringende nood aan een ginte- greerde aanpak en een systematiese waakzaamheid. Het samenwerkingsverband tussen milieu en natuurbehoudsverenigingen als het Duumpje, de Bond Natuurstudie Knokke en de Damse Uilenspiegelvereniging en tussen beheersorganisaties als het Zeeuw se landschap en de Belgiese Natuur- en Vogelreservaten zal ongetwijfeld verder uitgebouwd worden. Dit kan uitgroeien tot een werkgroep, die de beheers- en beleidsopties wetenschappelijk voorbe reidt en inhoud geeft aan de complekse verhouding tussen landbouw, natuurbe houd en rekreatie in de Zwinstreek. Deze werkgroep kan als informant en kataly sator van het overleg optreden. 16

't Duumpje | 1985 | | pagina 18