kttte Mededelingen Daarom stellen de milieu- en natuurbe- schermingsgroepen in Zeeuws- en West— Vlaanderen voor dit beloofde overleg over de Zwinstreek nu reeds op verschil lende nivo's uit te bouwen: - ze steunen het initiatief voor een over leg tussen gemeenten uit de grensstreek, dat een goede informatieuitwisseleng over projekten en ontwikkelingen met een grensoverschrijdende weerslag beoogt. Dit gemeentelijk overleg dient als een aanloop tot een permanenter beheersko- mité beschouwd te worden. - in de lijn van het bestaande samenwer kingsverband tussen milieugroepen, kan een voorbereidende werkgroep samenge bracht worden. Deze 'denkcel', waarin de aktiegroepen hun armslag niet mogen verliezen, kan dan als gesprekspartner en katalysator naar het gemeentelijk overleg optreden. Hierin kunnen alle specialisten een inbreng hebben (vertegenwoordigers van de verschillende milieu- en natuurbe schermingsverenigingen, de BNVR, het Zeeuwse Landschap, het Zwinreservaat). - deze twee initiatieven, die nu reeds de komende maanden uitgewerkt kunnen worden, kunnen de basis vormen voor een officieel beheerskomité in de toe komst. Er kan nagegaan worden in hoe verre de Benelux-concentie over grens overschrijdende natuurgebieden en land schappen uit 1982 hiervoor het nodige wettelijke kader biedt. Deze overeen komst wil duidelijk 'ontwikkelen van een visie op de bescherming en het beheer van der gelijke gebieden en het formule ren van kriteria waaraan deze landschap pen en hun bescherming en beheer zou den moeten voldoen' bevorderen. - ondertussen laten zowel het interge meentelijk overleg als het intensere sa menwerkingsverband tussen natuurgroe- pen toe een aantal prioriteiten te beharti gen: Hoekevaart, golfterrein in de Kleyne Vlakte, een landschapscentrum voor de Zwinstreek... Op nationaal nivo kan in deze overgangsfase door o.m. regionale politieke verantwoordelijken het nodige politieke huiswerk voor dit beheerskomité gebeuren, in het bijzonder om de theoretiese bepalingen van de Benelux-conventie in de praktijk om te zetten. Damme, december 1985 Sluis, KURSUS INSTANDHOUDING HOOG- STAMFRUITBOMEN In de maand maart 1985 heeft de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland drie kursussen georganiseerd ten behoeve van mensen die wat willen doen aan de in standhouding van hoogstamfruitbomen. Twee kursussen in Zuid-Beveland en één in Zeeuws Vlaanderen. De kursussen werden gegeven door twee zeer ervaren fruitteeltdeskundigen, de heren Oele en De Punder. Er kan gesproken worden van een bij zonder suksesvolle kursus, want maar liefst 60 belangstellenden hebben meege daan. Daarbij waren eigenaren van hoogstamfruitbomen, diverse boeren, ge- interesseerde leken en in het landschaps- onderhoud aktieve vrijwilligers die in de toekomst willen proberen hier en daar van dergelijke boomgaarden te onder houden. Alle deelnemers waren na afloop bijzonder tevreden over de kursus. Het valt dan ook te verwachten dat dergelijke kursussen een positief effekt zullen heb ben op het voortbestaan van hoogstam fruitbomen in Zeeland. Omdat er zoveel belangstelling voor is, is de stichting van plan om in het komende winterseizoen weer dergelijke kursussen te organiseren. Iedere kursus omvat één theorie-avond en één praktijkdag. Tijdens de theorie- avond wordt aan de hand van dia's het één en ander verteld over de waarde van de hoogstamfruitboom, over voorkomen de ziekten en beschadigingen en over de techniek van het snoeien. Tijdens de praktijkdag wordt door de deelnemers een oude hoogstamboomgaard onder houden. Waarom worden dergelijke kursussen ge organiseerd! De SLZ zet zich in voor het in standhou den en waar mogelijk herstellen van zo genaamde kleine landschapselementen in Zeeland. Een bekend voorbeeld is de knotwilg. Ook hoogstamfruitbomen zijn niet weg te denken uit het Zeeuwse landschap. Toch verdwijnen deze bomen langzamerhand. Je ziet ze nu alleen nog in wisselende aantallen bij of op erven van boerderijen en woningen. Eén van de redenen van verdwijnen is gebrek aan kennis van het onderhoud van deze bo men. Een fruitboom werd vroeger ge plant omdat hij fruit opleverde. Wanneer de bomen niet meer onderhouden worden blijkt dat de fruitopbrengst hard terug loopt in kwaliteit en kwantiteit. Dit kan dan een reden zijn om de boom maar om te zagen. Er zijn tegenwoordig niet veel mensen meer die weten hoe je zo'n hoogstamfruitboom moet snoeien. Gaat u maar eens na wie dat in uw omgeving nog kan! Door een kursus kan de kennis weer meer onder de mensen gebracht worden, met hopelijk als gevolg dat meer mensen de bomen gaan onderhouden en in stand houden. Daarnaast is het mogelijk dat hier en daar in de provincie op vrijwillige basis het onderhoud gedaan kan worden door vrijwilligers in het landschapson- derhoud. Komende winter kunnen bij voldoende belangstelling weer kursussen georgani seerd worden in Zeeland, ook in West Zeeuws Vlaanderen. Deze zullen plaats vinden in de periode februari-april 1986. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland, Gro te Markt 28 Goes (tel. 01100-30936) of bij Sjaak Herman, Kloosterstraat 16, Sluis (tel. 01178-1744). U kunt zich daar als deelnemer opgeven. Maar u kunt ook kontakt opnemen als u oude hoogstamfruitbomen te onderhou den hebt of als u als vrijwilliger aan het onderhoud wilt deelnemen. Deelname aan de kursus kost 20 gulden. Dit is inklusief de kosten van het boekje 'hoogstamfruitbomen', dat kort geleden is uitgebracht. Dit boekje wordt aan de kursisten uitgereikt. o 17

't Duumpje | 1985 | | pagina 19