ko>te mededelingen BRANDGANZEN MET KLEURRINGEN IN DE WILLEM-LEOPOLDPOLDER Steeds vaker wordt er in het kader van vogelonderzoek gebruik gemaakt van kleurringen, al of niet voorzien van letter ofcijfertekens. In de periode maart 79 tot en met juli 84 heeft het RIN 776 brand- ganzen van kleurringen voorzien. In onze streek komen weinig brandganzen voor. Des te opmerkelijker, dat in een kleine groep brandganzen die tussen de grauwe ganzen fourageerden in de Willem-Leo- puiapolder (net ten zuiden van het Zwin) er 4 exemplaren gekleurringd waren. De waarneming werd gedaan op 23 januari 1985. Het betrof hier een geheel gezin. Deze vogels waren op 10-07-84 geringd in Zweden tijdens de vleugelrui op Lanshol- mar bij Gotland, 'sinds enkele jaren is hier, geheel spontaan, een broedpopulatie brandganzen ontstaan, die inmiddels is uitgegroeid tot ca. 400 broedparen. Van oudsher staat Gotland, evenals Estland in de Sovjet-Unie alleen bekend als voor jaarspleisterplaats voor brandganzen. Om te onderzoeken of er verschillen in over levingskans zijn tussen deze op Gotland broedende brandganzen en de oorspron kelijke op het arctiese Nova Zembla broedende populatie, hebben we in 1984 van deze Gotlandpopulatie 198 vogels met kleurringen geringd' Aldus Bart Ebbinge, medewerker van het RIN. Hij verzamelt de ringgegevens van de brand ganzen en houdt iedere waarnemer op de hoogte van waar de waargenomen brandganzen verder opduiken. Dit stelt ons in staat te rekonstrueien, waar 'onze' familie het winterseizoen heeft doorgebracht. Tot 17 februari wordt de hele familie steeds samen gezien. Om te beginnen op 5 november: Hoek van de Band te Anjum. De brand ganzen worden voor het laatst in die om geving opgemerkt op 30 december. Op 23 januari verschijnen ze dan plotseling bij het Zwin, maar op 27 januari is de hele familie al neergestreken in de Brienense- polder in het Haringvliet. Daar blijven ze een maand rondhangen, maar op 17 februari wordt de familie voor het laatst samen gezien. Op de 19de heeft 1 jonge brandgans de familieband gebroken. Hij wordt nog wel tot 3 maart op 's Lands Bekade Gorzen in het Haringvliet gezien, maar verschijnt dan op 27 april in de buurt van Gotland, de ringplaats, waar de vogel op 7 juni, als Bart Ebbinge zelf een kijkje gaat nemen nog aanwezig is. De rest van de familie wordt op 24 fe bruari voor het laatst in het Haringvliet gezien en arriveert via baijer Aussen- dich in de Elbe-monding (19 en 21-3) in Soenke-Nissenkoog-Vorland (Sleeswij k- Holstein) op 24 maart. Dat is ook de laatste dag dat het 2e jong bij de ouders wordt opgemerkt. Deze jonge brandgans wordt daarna op 28-3 en 2-4 nog in Sleeswijk-Holstein waargenomen. De ou ders worden in die omgeving nog samen opgemerkt op 25, 28 en 31 maart. Het vrouwtje wordt daar op 2 april nog zonder echtgenoot gezien. Daarna zijn er geen waarnemingen meer bekend tot dat op 9 juni beiden weer aanwezig zijn bij Gotland, midden Zweden. Onduidelijk is of ze dan weer gezamenlijk een broedpo- ging wagen, maar het is bekend dat ganzen wat dat betreft erg traditiege trouw zijn. (TK) DUUMPJE: 01170-3650. Zoals de meesten bekend zal zijn, be schikt het Duumpje alweer bijna een jaar over een eigen ruimte in het gebouw aan de Schouwburgstraat 2 te Oostburg. Hier worden de vergaderingen gehouden van het bestuur en de werkgroepen. Ook is er al het materiaal opgeslagen, zoals de stand, het archief, de tijdschriften. Sinds kort maakt ook de Stichting Land schapsverzorging Zeeland gebruik van de ruimte. Voor deze stichting is Sjaak Herman in dienst. Om praktiese redenen heeft hij zijn buro in onze verenigings ruimte geinstalleerd. Vandaar dat er ook een telefoon is aangelegd. Zodoende zijn we ook in de eigen ruimte telefonies bereikbaar. Voor inlichtingen of het af bellen van een vergadering kunt u voort aan terecht op het volgende nummer: 01170-3650. BOMENKNOTTERS OPGELET! Het Duumpje heeft tot afgelopen winter heel wat knotbomen geknot. Een jaar geleden werd echter besloten hiermee voorlopig te stoppen wegens gebrek aan belangstelling. Er is inmiddels een jaar verstreken en nu blijkt dat er weer belangstelling is en dat is nodig ook! De 5 jaar geleden geknotte bomen zijn weer dringend aan een beurt toe. Bovendien wordt nu door de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland een bijdrage in het knotten verstrekt van 5 gulden voor iedere geknotte boom, ter wijl het afkomend hout ook nog wat oplevert. Hier ligt een mogelijkheid voor verenigingen als het Duumpje om de kas te spekken, als je zonder overheids subsidie wilt rondkomen. Ook partiku- lieren, die alleen maar voor het brand hout willen knotten komen voor de sub sidie in aanmerking. Het zou toch wel beschamend zijn dat zo'n aktieve vereniging niet een klubje knotters bij elkaar kan krijgen, dc rest van Zeeland is al driftig bezig! Nadere inlichtingen en opgaven bij Sjaak Herman, tel. 01178-1744 of overdag 01170-3650. Het Duumpje neemt de zaag en bijl in ieder geval ter hand op de volgende zaterdagen: 25 januari, 22 februari en 29 maart. Inlichtingen over plaats en tijd bij Sjaak Herman. 18

't Duumpje | 1985 | | pagina 20