EEN WAARDEVOLLE BOOM? Onze streek is arm aan waardevolle bo men. De overstromingen en oorlogen hebben hun tol geëist en hetgeen er nog van over is wordt nu bedreigd door bo demverontreiniging, luchtverontreiniging of techniese ingrepen. Het is daarom erg belangrijk deze landschapselementen voor onszelf en het nageslacht te bewa ren. Eén van de manieren om dat te doen is het centraal registreren door de Bo- menstichting van alle gegevens van de boom, zoals soortnaam, leeftijd, lengte, stamomvang, toestand, ligging en even tuele bedreiging. Hierdoor zal het o.a. mogelijk zijn gemeentelijke overheden te informeren over het waardevolle bomen- bestand, zodat zij hiermee rekening kun nen houden. De Bomenstichting hoopt hiermee te bereiken dat waardevolle bomen beter beschermd worden. De Stichting landschapsverzorging Zee land heeft de inventarisatie voor Zeeuws Vlaanderen op zich genomen. In onze streek wordt dat door het baanlozen- projekt landschapsonderhoud gedaan. Bij het opsporen van bomen is het ondoen lijk in elk hoekje en gaatje van Zeeuws Vlaanderen te kijken, zodat een ieder, die zelf een boom of bomen heeft of weet te staan verzocht wordt de SLZ te bellen of schrijven:Schouwburgstraat 2, Oostburg 01170-3650. Onder waardevol wordt het volgende verstaan: In de streek weinig voorko mend, leeftijd vanaf 50 jaar, of van hisjoriese betekenis, bv. treurwilg, treures linde, notelaar, iep, kastanje of beuk. DUUMPJE: NU MEER DAN 500 LEDEN! We zijn 10 jaar geleden begonnen met 56 leden. Deze ledenlijst uit de beginjaren hebben we nog in het archief zitten en het valt op dat bijna iedereen nog steeds lid is. Daarna groeiden we gestaag, met een toename die de meeste jaren rond de 50 schommelde. Maar in ons jubileum jaar is de groei wel erg sterk doorgezet. We weten eigenlijk niet goed waaraan we dat te danken hebben, maar het beteken de wel dat we op onze jubileumavond van 29 november jl. het 500ste lid konden verwelkomen. Peter Snauwaart uit Oostburg was de gelukkige. Hem werd op de jubileumavond een boeken- bon overhandigd. Blijkbaar raken steeds meer mensen van de noodzaak van natuurbescherming doordrongen. VISSERSPIJN Op 8 december van dit jaar trof ik langs de kust tussen Hoofdplaat en Nummer Een het volgende tafereeltje aan. Onder aan de bazaltglooiing lag een werphen- geltuig bestaande uit een lood met onge veer 10 meter vislijn. Aan de drie zij lijn tjes van de vislijn zaten evenzoveel zwartstalen haken, althans dat vermoed ik, er was er eigenlijk maar ééntje zichtbaar. Een van de twee andere zat vast in de snavel van een dode kokmeeuw, de derde haak zat ergens diep in een scholekster die nog een beetje aan het doodgaan was. Ik heb twee keer met mijn hak op de kop van de scholekster gestampt en daarna het hele zaakje midden op het daarlangslopende pad gelegd, goed in het zicht. Misschien heeft u het wel zien liggen. Ik hoop dat in ieder geval de eigenaar van het tuig zijn lood, zijn lijn, zijn wartel of die ene zichtbare haak herkend heeft als hij daar weer eens passeerde. Na de euforie om het teruggevonden bezit zal het hem dan wellicht zijn opgevallen dat er twee dode vogels aan vastzaten. Mis schien vond ie dat wel lullig voor die vogels. En ziet, dan hebben wij toch weer iets bereikt. Etienne de Meijer. 19

't Duumpje | 1985 | | pagina 21