korte. fnzkzXtli H$CH ZWINAFSLUITING Op 18 november vond het gesprek plaats over het al dan niet afsluiten van de Zwinvlakte. Aan het gesprek namen diverse instanties deel. Met name de ge meente Sluis verzette zich tegen de plan nen van het Zeeuwse landschap, beheer der van het gebied, die de vlakte wilde afsluiten om een natuurlijke ontwikkeling van het gebied te stimuleren. Mevr. Maris-Koster leidde als Gedeputeerde de bijeenkomst met de bedoeling als verzoe nende derde op te treden. Als we de resultaten van het overleg bezien dan kunnen we niet anders kon- kluderen, dan dat met name de gemeente Sluis haar zin heeft gekregen. De kon- klusies van de bespreking zijn de volgen de: -Nadere uitwerking zal plaatsvinden voor het weren van motoren, brommers en motorvoertuigen -Er worden geen markeringen aange bracht (hoe zullen de motoren geweerd worden, vragen we ons af) -Voertuigen van waterschap en rijkswa terstaat blijven voor noodzakelijke werk zaamheden toegang tot het gebied be houden. Beroepshalve verkeerstromen (strandrei- niging, bevoorrading) zullen in banen worden geleid, opdat het middengebied niet verstoord wordt. - Het Zeeuwse landschap zal bij toegang aan de noordzijde een informatiebord plaatsen, waarop aangegeven wordt wel ke waarden zich in dit gebied bevinden. Tevens zal vriendelijk gevraagd worden de kom zo min mogelijk te betreden. -Over VA jaar zal een evaluatiegesprek plaatsvinden. -Wat het beheersplan betreft.het Zeeuwse Landschap is autonoom in het opstellen hiervan. Over de uitvoeringswerkzaam heden dient echter overeenstemming met het gemeentebestuur van Sluis te bestaan. Met name het laatste is natuurlijk een behoorlijke aderlating voor het Land schap. Natuurlijk is overleg over het be heersplan prima, maar de eis om tot overeenstemming te komen met de ge meente Sluis is een vergaande afspraak. In hoeverre zal de gemeente Sluis gevoe lig zijn voor natuurbehoudsaspekten als er echt grote natuurbelangen op het spel staan. In een dynamies milieu als de Zwinvlakte kan de situatie zich snel ont wikkelen. Het Zeeuwse Landschap had zich door wat onhandig handelen in een slechte uitgangspositie gemanouvreerd voor het overleg. Dat lijkt zich nu te wreken. Maar in hoeverre kan de pro vincie een dergelijke afspraak steunen, dat het uitvoeren van een beheersplan in het internationaal erkend natuurgebied wel erg moeilijk maakt. (TK) VOGELTOCHTEN IN DE LAGE LANDEN Een boekje dat als doel heeft om zowel de 'vogelvriendelijke wandelfamilie als de doorgewinterde ornitholoog' de moge lijkheid te bieden ongeveer 250 vogel soorten via 160 wandel- en fietstochten en ook zogenaamde kijkpunten te kun nen waarnemen, zonder daarbij veront rusting van vogels en beschadiging van landschap te veroorzaken. Een streven waar de samenstellers, Pieter-Paul van Laake en Guido Burggraeve, beide goede bekenden voor de zeeuwse vogelaar, ruim in geslaagd lijken te zijn. Men heeft op goede wijze gebruik gemaakt van de ter reinkennis van ruim 100 goede veldorni- thologen uit Nederland en Vlaanderen en zich in hun gebiedsindeling niet laten lei den door bestaande provinciale grenzen, maar deze zoveel mogelijk laten samen vallen met de ornithologies gezien logie- ser distrikten, gevonden aan de hand van de SOVON-broedvogelgegevens door Kwak en Reyrink. Elke tocht is nauwkeurig beschreven en de begeleidende topografiese kaarten (1:80.000 tot 1:25.000* zijn buitenge woon scherp en duidelijk afgedrukt. Iedereen die Pieter-Paul van Laake beter kent, weet hoe groot zijn nauwgezetheid van werken is en deze eigenschap was broodnodig om deze grote hoeveelheid gegevens leesbaar, overzichtelijk en toe gankelijk te rangschikken. Recensent heeft steekproefgewijs enkele vogelnamen uit het register, dat achterin is opgeno men en dat per soort verwijst naar de routenummers, gecontroleerd en kon, zoals verwacht, geen onjuistheden op sporen. Het boek wordt geïllustreerd door kwali tatief goede landschapsfoto's, gekombi- neerd met vogeltekeningen van de eerste 20

't Duumpje | 1985 | | pagina 22