In veler ogen wil de natuurbescherming alles houden zoals het is, of liever nog terugkeren naar grootmoederstijd. Of zijn natuurbeschermers vrijetijds hobby isten, die in katzwijm vallen voor een orchidee en niet rusten voordat de plant achter prikkeldraad is verdwenen, om daar stilletjes en ongestoord van te kun nen genieten. Als dit de bedoeling is van natuur bescherming, dan zou het terecht zijn dat landbouwers zich voelen gedwarsboomd in hun streven de mensheid van voedsel te voorzien. Dan zou het terecht zijn, dat gemeentebestuurders zich ergeren aan het verzet tegen j;ekreatieprojekten, die de rekreatieondernemer en schooljeugd werk verschaffen in de zomer en de streek moet laten opstomen in de vaart der volkeren. Het gaat de natuurbescherming echter om meer dan de laatste orchidee of grutto. We gaan er van uit, dat een landschappelijk aantrekkelijk en wat flo ra en fauna betreft gevarieerde leefwereld ook voor de mens een noodzaak is. We kunnen niet leven in een kuituursteppe en we dragen als mens de verantwoordelijk heid voor het voortbestaan van bedreigde diersoorten en natuurgebieden. Ook onze nakomelingen hebben recht op een ge zonde lucht, schoon water en een zuivere bodem. Daarom maken we ons zorgen om energie verslindende produktie syste men en de immer doorrazende schaalver groting. We vinden het riskant om de milieuproblemen voor ons uit te schuiven in de hoop dat de wetenschap er in de toekomst wel een oplossing voor vindt. We hebben nief de pretentie in WZVl een antwoord gevonden te hebben op deze grote vragen. Wel denken we er over na en beoordelen de ontwikkelingen in onze streek tegen het licht van de kort maar krachtige konstatering: Natuurbehoud is noodzaak! NATUURSTUDIE Eén van de belangrijkste aktiviteiten van het Duumpje was en is nog steeds natuurstudie. Het is buitengewoon boe iend de vogels en planten te bestuderen en de onderlinge samenhang te ontdek ken. Het is voor velen een plezier om in het veld rond te struinen, te genieten, maar ook om gegevens te verzamelen. De laatste 10 jaar is er wat dat betreft veel werk verzet en hebben we epn uistekend beeld, zij het nooit volledig, van de spe cifieke natuurwaarden van onze streek. Basisgegevens, die we kunnen gebruiken in het natuurbeschermingswerk en die duidelijk maken dat WZVl ondanks alle negatieve ontwikkelingen nog steeds veel te bieden heeft. Deels door de excentriese ligging t.o.v. de rest van ons land en deels door de landschappelijke eigenheid, kent onze streek een waardevolle flora"en fauna, met een aantal specifieke fenome nen, zoals de vlaamse peterselie (deze plant staat op de onlangs uitgebrachte rode lijst van europese planten), de landelijk met uitsterven bedreigde boom kikker, de grootste nederlandse kolonie dwergsterns, de grauwe gors, en de blauwborst, de gestuwde vogeltrek langs de kust, de meeste drinkputten en knot wilgen van Zeeland, kortom genoeg dat het beschermen waard is. Dat is een winstpunt t.o.v. 10 jaar geleden, dat we nu een uitstekend beeld hebben van de natuurwaarden en met kennis van zaken kunnen spreken. DE BALANS Dan kunnen we nu de balans opmaken, wat heeft 10 jaar natuurbescherming op geleverd in West Zeeuws Vlaanderen? visdief Een eerste algemene konklusie is al getrokken. De laatste 10 jaar is de trent naar eenvormigheid en verschraling van natuur en landschapswaarden niet ge keerd. Samen met de lage weilanden ver dwijnen de grutto's, met de overhoekjes de roodborsttapuit en de patrijs, met de dijken de knotbomen en steenuilen, met de veedrinkputten de salamanders en padden en door de dijkverzwaringswer- ken waardevolle schorren en inlagen. Wat toeneemt zijn meeuwen, spreeuwen, brandnetels en populieren. Ook natuur, zeker, maar niet kenmerkend voor een een natuur waarin de verscheidenheid groot is. Een belangrijke oorzaak ligt in de ont wikkeling van de landbouw. Een land bouw, waarin mechanisatie en schaalver groting belangrijke doelstellingen zijn, waarvoor verlaging van de grondwater stand noodzakelijk was, met grote gevol gen voor de natuurwaarden. Hollebollige weilanden, drassige situaties, overhoekjes en andere landschapselementen verdwij nen als onrendabel uit het landschap en daarmee een heleboel natuurwaarden. Voor alle duidelijkheid, we stellen daar voor niet de partikuliere boer aansprake lijk, die in een aantal gevallen de ont wikkeling ook met lede ogen aanziet. Het is in hoge mate het landbouwbeleid wat het handelen van de boer bepaalt. Maar het moet ons wel van het hart dat binnen de landbouworganisaties de pro blematiek van natuur en landschap nau welijks aan bod komt en de mogelijk heid, of liever gezegd de noodzaak om de natuurdoelstelling in het landbouwbeleid te integreren niet als serieuze mogelijk heid wordt erkend. Zoekaktie naar stookolieslachtojjers, een jaarlijks Je- nomeen in de winter. 7

't Duumpje | 1985 | | pagina 9