inrichting kuststrook INRICHTING KUSTSTROOK KRUIS- HOOFD -NIEUWE SLUIS. Tijdens een bijeenkomst op 12 december j.l. over de inrichting van de kuststrook tussen Kruishoofd en Nieuwe Sluis zijn we geïnformeerd over de plannen van de gemeente Oostburg. De informatie die we daar verkregen werd besproken tijdens de vergadering van de planologie werk groep. Dit resulteerde in een brief aan het College van Burgemeester en Wet houders over deze materie. In deze brief werd zoals ook in een eerder stadium is gebeurd het gemeentebestuur gekompli- menteerd met het initiatief om van dit kustgedeelte meer te maken dan een kale dijk. Het gepresenteerde plan heeft ons gesterkt in de overtuiging dat hier een landschappelijk aantrekkelijk gebied kan ontstaan, wat we bijzonder toejuichen. Het kan voor een gedeelte kompenseren wat aan natuur en landschapswaarden is verloren gegaan in het kader van de dij kverzwaringswerken De herinrichting van de kust geeft de gemeente de mogelijkheid nieuwe lijnen uit te zetten voor de toekomst. Het is van groot belang, dat die lijnen worden uitgezet met een visie op de ontwikkeling van de gehele kuststrook. Eén van de uitgangspunten, die we in de rekreatie- nota van de gemeente onderschrijven, is het afwisselen van drukke met minder drukke kustgedeeltes. Zo ontstaat ook voor de toerist een gevarieerd produkt, waarin velen zich thuis voelen en waar ieder dat vindt wat men zoekt. Het is duidelijk, dat het gebied tussen de Groese Duintjes en de Adornispolder nog een relatief rustige strook is. Vandaar dat we willen, geheel volgens de strekking van de rekreatienota, daarmee bij de in richting rekening te houden. Dat bete kent niet dat er niets mag gebeuren, maar .dient de inrichting gericht te zijn, niet op het aantrekken van een extra hoeveelheid toeristen. Een belangrijk instrument om de rekrea- tiestroom te reguleren is de aanleg van parkeerterreinen. Met name de omvang van het parkeerterrein dat is gepland ter hoogte van de Verklikker en bij de Tankval passen o.i. niet bij de gewenste ontwikkeling. Wat dat betreft hebben we de indruk dat het ontwerp zich meer heeft laten leiden door het aanbod van het Waterschap dan een bredere visie. Parkeervoorzieningen met een beperkter kapaciteit zijn hier naar onze mening meer op de plaats. Met net oog op bovenstaande stellen we verder voor te overwegen het surfcen trum juist ten westen van de Groese duintjes, waar nu een konsentratiepunt wordt voorgesteld in het plan, te situ eren, of in ieder geval aansluitend bij een bestaand konsentratiepunt. Het gebied rond de Tankval biedt naar onze mening meer mogelijkheden voor natuurbouw dan in het plan wordt gepresenteerd. Het rietveld kan zich vrij eenvoudig ontwikkelen tot een botanies interessant gebied met een gericht maai- beheer. Het terrein ten westen van de Tankval, dat ook bij de herinrichting wordt betrokken, kan ingericht worden als wandelgebied. We geven hieraan de voorkeur boven speelweides, zoals door het voorlopige plan wordt voorgesteld. We denken aan het vergraven van een gedeelte, zodat hier een drassige situatie ontstaat, wat zich natuurlijk kan ontwik kelen met een hoger gelegen wandelpad dat zich door het gebied slingert. Om aansluitend bij de oever van de gracht van de Tankval een speelweide aan te leggen lijkt ons geen goed idee. Rekre- eren op de oevers van de gracht verhoudt zich niet met de natuurwaarde van het gebied (zoals ook tot uitdrukking ge bracht in de planologiese bestemming van het terrein). De natuurwaarde kan eerder worden vergroot door de uitbrei ding van de pias-dras situaties, waarbij ook voor de rekreant een aantrekkelijk gebied ontstaat om even van de fiets te stappen of rond te wandelen. Wat natuurbouw betreft hebben we ook een alternatief voor de aanplant, die wat verder de polder ingaat ter hoogte van de oude manege van Riemens. In de aan plant kan gedacht worden aan de aanleg van een 'drinkput' op een open plek aan de zuidkant van het gebied. Dit kan inte ressant zijn door de typiese plantengroei en makro-fauna die zich in dergelijke putten ontwikkelt. Ook het afgraven en het aanleggen van een soort grientbos behoort tot de mogelijkheden met als resultaat een landschappelijk aantrekke lijk, maar ook natuurwetenschappelijk waardevol terrein. Voor ons is bij de beoordeling van het plan belangrijk dat er vast wordt gehou den aan het konsentratie en differentiatie beginsel uit de rekreatienota. Verder stellen we een aantal ideëen voor, die als kompensatie kunnen dienen voor wat elders aan natuurwaarden is verloren gegaan. We hopen het één en ander nog eens mondeling te kunnen toelichten bij het gemeentebestuur. Dan kunnen we tevens afstand nemen van het idee dat door dhr. Wülems, direkteur van het Zeeuwse Landschap terloops werd naar voren ge bracht. Hii ziet wel brood in een ecen- tueel herinrichten van de Herdijkte Zwartepolder om de rekreatiedruk van het natuurreservaat af te leiden. Het is onbegrijpelijk dat zoiets bij iemand van het Zeeuwse landschap kan opkomen. Het is ongeveer de enige zijde van de Zwarte polder die nog niet door rekreatie omgeven is. De polder wordt ook ge bruikt door de steltlopers die bij hoog water of een te grote drukte naar deze rustige plaats uitwijken. En zo zijn er nog wel een paar voor de hand liggende argumenten te bedenken waarom een herinrichting van de Herdijkte Zwarte polder met gewenst. Het kan geen kwaad dat men zich bij het Zeeuwse Landschap nogmaals over deze zaak beraad en met een duidelijk standpunt naar buiten komt. Als beheerder van het natuur reservaat de Zwartepolder mag je een duidelijke stellingname tegen verdere re- kreatieve ontwikkelingen rond dit gebied wel verwachten. (TK) 14

't Duumpje | 1985 | | pagina 16