v\ jk\ In ons land worden minstens 27 vogel soorten bedreigd. Als er geen maatrege len worden getroffen, zullen deze vogel soorten in ons land verder achteruitgaan. Sommige daarvan lopen zelfs het gevaar hier als broedvogel te verdwijnen. Dit blijkt uit het boek 'Bedreigde en karak teristieke vogels in Nederland' dat op 15 januari in Baarn werd gepresenteerd door de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels. Onder deze bedreigde vogels zijn beken de soorten als kemphaan, ooievaar, kor hoen, patrijs, grutto en kekuil. Ook een prachtige vogel als de lepelaar zal zich zonder verdere beschermingsmaatregelen niet kunnen handhaven, aldus drs. E.R. Osieck, auteur van het boek en als bio loog bij Vogelbescherming werkzaam. Het boek dat werd geschreven onder auspiciën van de Nederlandse Sectie van de Internationale Raad voor Vogelbe scherming (ICBP) en is uitgegeven door de Vogelbescherming, geeft een beschrij ving van 57 vogelsoorten die in ons land bedreigd worden of vogels die als karak teristieke vogels van ons land aelden. O a t-< o a ïv Grutto De internationale verantwoordelijkheid die ons land voor verschillende soorten draagt werd benadrukt door dr. J.Wattel, voorzitter van de Nederlandse Sectie van ICBP:'Een voorbeeld is de le pelaar, symbool van Vogelbescherming. t $\J&kVv v- m'A-k HYV"-" Kerkuil-Tvfto alt», ij!* Buiten onze grenzen pas weer aan te treffen aan de Oostenrijks-Hongaarse grens (ruim 1000 km hiervandaan) of in Zuid-Spanje (bijna 2000 km). In Neder land komen nog enkele honderden paren tot broeden, allemaal in reservaten. Maar voor hun levensonderhoud hebben ze meer nodig dan reservaten. Ze vinden hun voedsel in de broedtijd in ondiepe polderslootjes met veel stekelbaarzen en andere kleine visjes. Dat is iets wat lang zamerhand moeilijker wordt. Het water beheer van vele polders maakt dat de sloten of te diep zijn ofwel zodanig afgesloten van het buitenwater dat er zich geen goede populatie stekelbaarzen kan vestigen. Speciale aandacht voor de bescherming van de lepelaar zal dus zijn weerslag moeten vinden in het beheer van onze polderwateren.' Het eerste exemplaar van het boek 'Bedreigde en karakteristieke vogels in Nederland' werd namens Minister Braks in ontvangst genomen door direkteur-ge- neraal Mr. J.P. van Zutphen. In het Ten Geleide van het boek spreekt de Minister 'de hoop en verwachting uit, dat deze uitgave mede een aanzet zal geven tot grotere inspanning tot behoud van de populaties van onze vogelsoorten'. Deze lijst van soorten die speciale aandacht behoeven, is bestemd voor ieder die op de een of andere wijze betrokken is bij het beheer van het landelijk gebied en het behoud van natuurwaarden. In deze uitgave wordt een uitgebreide motivering gegeven hoe de lijst tot stand is geko men, wordt informatie over de 57 betrokken soorten verstrekt en worden aanbevelingen gedaan om de toekomst van deze soorten in ons land veilig te stellen. Op deze bescherming ging de direkteur van Vogelbescherming, drs. S. Woldhek, nader inr'Voor enkele soorten als kor hoen, grauwe klauwier en ortolaan is het wellicht te laat, maar voor andere is er nog hoop. Daarvoor dienen er overle vingsplannen te worden opgesteld die konkrete aktiviteiten zullen moeten aan geven voor zowel overheden als partiku- liere organisaties. De lijst die nu door Vogelbescherming is gepubliceerd geeft daartoe een prima aanzet.' Op de beschuldigingen van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat dat het boek 'vol onwaarheden' en 'baarlijke nonsens' zou staan, heeft Vogelbescherming geëist dat de minister de woorden zou terugnemen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat liet daarop per telegram weten dat de minis ter het boek niet had gelezen en het mis verstand betreurde. Vogelbescherming heeft daarop afgezien van een voorge nomen kort-geding. Ze heeft de minister een exemplaar van het boek gestuurd, met het dringende verzoek de adviezen in het boek ter harte te nemen bij de be sluitvorming rond het Markermeer. 13

't Duumpje | 1986 | | pagina 15