knit tntAtAtli H$CH j\ 't optreden tegen illegale werkzaamheden in terreinen, die in het bestemmingsplan buitengebied als natuurgebied zijn opge nomen. De planologie blijkt dus géén papieren tijger te zijn, tenminste als gemeentes optreden. Het is aan hen om te tonen hoe belangrijk ze natuur bescherming vinden en in voorkomende gevallen het planologies instrumentarium ook daadwerkelijk hanteren. Er gloort dus weer enige hoop om de sluipende nivellering van natuur- en landschapswaarden een halt toe te roepen. VEGETATIERAPPORT ZEEUWS VLAANDEREN Door de Provinciale Planologiese Dienst tPPD) is medio-mei een rapport uitge- Gevlekte rupsklaver komt vooral voor op zonnige grazige dijkhellingen. Dankzij de zachte winters van Z,W.-Nederland is de verspreiding practisch tot het Del tagebied beperkt. Ook in Z .-Vlaanderen is er een voorkeur voor de echte kust en te zien. bracht over de vegetatie van Zeeuws Vlaanderen. Dit rapport is gebaseerd op gegevens van een inventarisatie die in de periode '81-'83 werd uitgevoerd. Op 1 juli a.s. zal Roel Mooy samensteller van het rapport tekst en uitleg geven op een avond van het Duumpje (zie aktiviteiten) In een volgend nummer van het vereni gingsblad zullen we uitgebreid stilstaan bij dit belangwekkend rapport. Voor het eerst is Zeeuws Vlaanderen in z'n geheel onderzocht. De resultaten zijn J u /- v VerBpreidingspatroon van de bijzondere klavervegetatie van boven naar bene den: Kleine rupsklaverRuwe klaver, Gestreepte klaver, Ondergrondse kla ver). Overduidelijk blijkt de bijzonde re waarde van de wallen van Retranche- ment en hun naaste omgeving er naar. Er is in onze streek nog heel wat te beleven op plantengebied. We willen dit rapport nu al onder uw aandacht brengen. Het vormt nl. een prachtige aanleiding om deze zomer eens extra op de planten te letten. Het rapport is in principe in iedere, boekhandel te ver krijgen. Na een globale beschrijving van Zeeuws Vlaanderen worden enkele algemene begrippen over flora en vegetatie, waar dering en beheer behandeld. Uitgebreid wordt stilgestaan bij de beschrijving van flora én vegetatie van de verschillende type gebieden. Van rietvegetaties, zout- vegetaties, graslanden, ruigtes tot loof bos enz. Daarna komt het verspreidings patroon van flora en vegetatie aan de orde. De bijlagen bestaan o.a. uit een prachtige losse vegetatiekaart van 1:50.000 en een tabel van voorkomen en zeldzaamheid van alle wilde planten in Zeeuws Vlaanderen. Kortom een must voor iedere natuurlief hebber. EIGEN UITGAVEN Door storting van het verschuldigde be drag op gironummer 4335785 t.n.v. het Duumpje, Zuidzande kunnen de volgen de publikaties besteld worden (Incl. porto): - Paddestoelen van Zeeuws Vlaanderen I en II voor 10,- - Vogels van de Baarzandsekreek voor ƒ7,50 - Vogeljaarboek 82-83 voor 7,50 - Fietsen in WZV1, 5 fietsroutes en andere wetenswaardigheden voor 8,50 (excl. porto 5,95) - stikker Duumpje voor 1,- KONINGINNEPAGE De fraaiste van onze dagvlinderfauna, de Koninginnepage, is een uiterst zeldzame verschijning geworden. Deze grote gele majestueuze kapel is de laatste tien jaar slechts tweemaal waargenomen in onze streek. De meest recente dateert van enkele jaren geleden. Pieter-Paul van Laake meldde een exemplaar uit het Nederlandse Zwin. Zeer opmerkelijk was dan ook de waar neming van Rob van Westrienen, die in mei een Koninginnepage ontwaarde op de zeedijk bij de vuurtoren van Breskens. De zojuist verschenen 'Voorlopige atlas van de Nederlandse dagvlinders', uitge geven door het Landelijk Dagvlinder- projekt, meldt, dat de Koninginnepage een typiese kuituurvolger is in Neder land. De soort plant zich vrijwel uitsluitend voort in tuinen op gekulti- veerde wortels. 'De volwassen vlinders zijn het meest in tuinen, parken e.d. te vinden', meldt het rapport. 'In het buitenland komt de soort meer in natuurlijke biotopen voor. De Koningin nepage was voorheen een vrij algemene standvlinder. Tegenwoordig is deze vlinder in heel Nederland vrij zeldzaam. In België is de Koninginnepage nog plaatselijk gewoon, alhoewel aan de kust zeldzaam. Het lijkt erop dat de Koninginnepage vanuit het zuiden weer een populatie opbouwt. 16

't Duumpje | 1986 | | pagina 18