Toch vind ik dat het bosgebied in de Braakman teveel als produktiebos wordt beheerd. Als je ziet hoe weinig bos er in onze streek is en de verspreiding van bosvogels dan ook zo beperkt is, dan mag er wel wat natuurvriendelijker met het bos worden omgesprongen. Het is bv. dan niet nodig steeds de onderbe groeiing en houtwallen weg te halen of in juni de bomen te snoeien, midden in het broedseizoen, zoals wel eens gebeurt. We hebben het nog niet gehad over de rietvogels. Henk: Aanvankelijk was de vegetatie voor deze soorten ongeschikt. Geleidelijk aan ontwikkelde dit zich op de nattere delen van een schorvegetatie in een moe rasvegetatie met veel riet. De Grote Karekiet is sinds de jaren '70 om onbe kende reden als regelmatige broedvogel verschenen. Cettis Zanger en Waaier- staartrietzanger vestigden zich tijdelijk in de Braakmanpolder. Dit was waar schijnlijk het gevolg van enkele opeen volgende zachte winters. Ze waren ook weer gelijk verdwenen toen het echt koud werd in de winter. De Kleine Karekiet spant wel de kroon. Ik geloof, zo uit m'n hoofd, dat we 234 territoria hebben vastgesteld. Rietzangers vonden we toch ook nogal wat, zo'n 20 paar, verder regelmatig een Bosrietzan- ger. Ook in de Braakman verschijnt de Blauwborst meer en meer, nu telden we al een 4-5 broedparen. De Snor is een jaarlijks terugkerende broedvogel. Je hebt in het rapport het één en ander gezegd over bescherming en beheer. Henk: Ja, in een apart hoofdstuk staan wat suggesties over hoe de natuurwaar den in het Braakmangebied behouden kunnen worden. Zoals het aan de West geul gaat kan het huidig beheer wel voortgezet worden. Het beheer is hier gericht op het tegengaan van de sukses- sie. Door de aanleg van de Nieuw Neuzenpolder II kwam de Westerschelde verder van de Westgeul af te liggen. Hierdoor nam de hoeveelheid zoute kwel in de Westgeul sterk af. De laatste jaren is dit gebied dan ook aan het verruigen. Indertijd werd met de DOW afgesproken dat onderzocht wordt, hoe het verlies van zoute kwel vervangen kan worden. DOW zou de financiële gevolgen dragen, van groot belang in dit verband is de kwaliteit van het eventueel in te laten zoute water. Ik heb over de hele operatie de laatste tijd weinig meer gehoord. Over de weilanden die in beheer zijn van SBB heb ik al m'n ongenoegen geuit. Ik wil er voor pleiten dat er strenger wordt toegezien op de bepalingen die moeten worden nageleefd. De natuurwaarde van dit gebied kan dan aanzienlijk toene men. Er kan ook overwogen worden het dijk- trajekt tussen de twee Riemenskreken en het grasland dat hier aan de westkant ligt, in ieder geval tijdens de broedperio- de af te sluiten. De vissers kunnen dan nog op 2/3 van de dijk terecht. Wat denk je van het beheersplan dat door Duumpje en Steltkluut aan van den Bosch is aangeboden voor de punt van het rekreatieterrein? Henk: Dat plan ziet er goed uit. De af spraak die met van den Bosch gemaakt hebben om 's winters geen surfers toe te laten, probeert hij ook de hand aan te houden. Er is namelijk een verbod inge steld voor rekreatievaart van 1 november tot en met 31 maart. Hierdoor is de rust op de Braakmankreek gewaarborgd. Dit is een voor overwinterende watervogels héél belangrijke'beheersmaatregel. Maar over winter en trekvogels zullen we in het tweede deel van het rapport uitge breid terugkomen. Thijs Kramer BEHEERSPLAN VOOR DE PUNT VAN HET REKREATIEGEBIED Zeker in een druk bezocht gebied als de Braakman is een goed beheer van de natuurterreinen dringend gewenst. Een groot deel van deze terreinen viel tot voor kort onder toezicht en beheer van het Rekreatieschap de Braakman, een samenwerkingsverband tussen de ge meenten Terneuzen en Sas van Gent. De zogenaamde estgeul, een kreek- en bosgebied aan de westzijde van de Braakmankreek, alsmede de bosgebieden ten zuiden van de Middenweg vallen onder beheer van Staatsbosbeheer. In de loop van 1984 heeft het Rekreatieschap belangrijke gebieden overgedragen aan de familie van den Bosch, waarmee tevens het natuurgebied gelegen op de punt van het rekreatiecentrum onder beheer is gevallen van deze familie. Om dit natuurgebied goed te kunnen beheren heeft de familie van den Bosch aan de Steltkluut en het Duumpje gevraagd enige richtlijnen voor het beheer op te stellen. Dit resulteerde in een beheersplan, dat uiteindelijk door Peter Maas na intern overleg is uitgewerkt. Het beheersplan omvat een globale schets van het gebied, richtlijnen voor het beheer, alsmede een overzicht van de planologiese situatie. Het gaat hier eigenlijk wel om een bijzonder initiatief. Het is waarschijnlijk nog nooit voorgekomen, dat een rekrea- tieondernemer een natuurgebied gaat beheren op basis van een beheersplan met een deskundige natuurwetenschap pelijke onderbouwing. En om eerlijk te zijn, aan dat idee hebben we als natuurbeschermers ook moeten wennen. Het getuigt van durf, dat beide partijen met elkaar in zee gaan.' Het kan eigenlijk ook alleen maar omdat beiden beseffen dat ze elkaar nodig hebben in de Braakman. Een gebied waar in de zomer de surfers het water bevolken en in de winter de eenden en zwanen neerstrijken. In de Braakman kunnen ook de rekreanten genieten van vogels en planten. In dit gebied kennen natuurbescherming en re- kreatie eikaars grenzen. Er blijven natuurlijk situaties die verbetering behoeven. Die vormden de aanleiding tot een gesprek, tussen dhr. van den Bosch en leden van Duumpje en Steltkluut. Al snel werd het idee geboren, dat de natuurbeschermers een 6

't Duumpje | 1986 | | pagina 8