)c Afrastering herstellen -t=i_ 'Verboden-toegang' bordjes plaatsen JAARLIJKS ONDERHOUD beheersplan voor het natuurgebied op het recreatieterrein zouden opstellen. Het natuurgebied verruigde in sneltrein vaart en de eigenaar zat verlegen om een deskundig advies. Een natuurgebied ver eist een op de natuurwaarden toegespitst beheer. Het is zeer prijzenswaardig dat de fam. van den Bosch dit onderkent èn er ook geld voor over heeft. In overheidskring zal men dit mogelijk als een prima vorm van privatisering EENMALIG ACHTERSTALLIG ONDERHOUD Jaarlijks maaien en afvoeren in september/oktober. Ill III Beweiden met maximaal 5 geiten of schapen, na 1 juni (indien niét, dan maaien) OVERIG Eventueel in te richten wandelpaadje s Mogelijke lokatie observatiehut. opvatten. Een rekreatieondernemer be taalt en vrijwilligers zorgen voor de natuurwetenschappelijke ondersteuning. Natuurlijk is dat niet het toekomstbeeld dat ons voor ogen staat. Natuurbehoud :.s een maatschappelijke noodzaak, waarbij de overheid een grote verant woordelijkheid draagt. Dat partikulieren daar een steentje aan bijdragen is bij zonder toe te juichen, maar ontslaat de overheid niet van die verantwoorde lijkheid. De punt van het rekreatiecentrum is steeds als natuurgebied in beheer geweest. Het is een laaggelegen en dras sig gebied dat langzaam afloopt naar de kreek. Het beslaat in totaal een opper vlakte van ongeveer 8,8 ha, bestaande uit hooiland en moeras- en rietvegetatie. Sinds de inpoldering heeft dit terrein zich ontwikkeld tot een belangrijk natuurgebied met vooral botaniese en ornithologiese betekenis. Naast de betekenis voor broedvogels als Berg- en Kuifeend, Kokmeeuwen en rietvogels, is het gebied van belang voor doortrekkers en wintergasten. Met name steltlopers (Kluut, Wulp, Tureluur) eenden, ganzen en Aalscholvers fourage- ren en rusten op en rondom de punt. Het gebied staat bekend als orchideeen terrein waarvan er in Zeeuws Vlaanderen in deze hoeveelheid en samenstelling slechts zeer weinig voorkomen. Diverse orchideeënsoorten komen hier in het voorjaar tot bloei, waarvan sommige zelfs zeer massaal: Rietorchis, Gevlekte orchis, Vleeskleurige orchis en Moeras- wespenorchis. Heel bijzonder ook is het voorkomen van Parnassia, welke in onze streek uitsluitend in het Braakmangebied voorkomt. In het beheersplan wordt gekozen voor een verschralingsbeheer. Op het kaartje wordt het beheersplan samengevat. Een gedeelte van het terrein kan beweid worden na 1 juni en een ander deel gemaaid, waarbij het maaisel wordt afgevoerd. Het gebied blijft om z'n kwetsbaarheid afgesloten voor het pu bliek. Toch willen we de natuurlief hebbers niet buiten sluiten, daarom kan gedacht worden aan de aanleg van een wandelpad langs de grens van het gebied. Het plaatsen van een vogelobser vatiehut kan ook aan een bêhoefte tege moet komen. Het beheersplan is in een beperkte oplage gedrukt en op 27 mei aan de familie van den Bosch aangeboden. Voor belangstellenden is er nog wel een exem plaar beschikbaar. 7

't Duumpje | 1986 | | pagina 9