De rietkragen zijn meestal beschermd als natuurgebied, al kan de invloed van het nabij gelegen bouwland erg nadelig zijn. De vegetatie in de rietstrook is meestal weinig bijzonder. De graslandkreken zijn vaak niet beschermd en worden gebruikt als weiland. Maar juist in deze kreken kan een fraaie vegetatie voorkomen met soms over kleine afstanden grote variaties van zout naar zoet. Vooral in Oost Zeeuws Vlaanderen zijn hier diverse zeldzame soorten gevonden, met als topper het kruipend moerasscherm, wat als voor Nederland verloren gewaand werd. Bij de meeste kreken is de hoge zandige oever (kreekrug) nog herkenbaar. In enkele gevallen, vooral bij de aftak kingen van geulen, zijn flinke zandige opwassen ('platen') ontstaan. Fraaie voorbeelden zijn de Plate en het Braak- mangebied. Hier groeien diverse soorten orchideëen op de drassige plekken, in de Braakman ook parnassia. Op de drogere delen kunnen ook bijzondere soorten groeien zoals het maanvarentje. Bedreigingen voor kreken en kreekresten zijn vaak het storten van aarde (egali seren), scheuren van weilanden, (te) intensief beweiden of ontwateren. Ter wijl op de grote, onproduktieve platen vaak bos is ingeplant, wat de oorspron kelijke vegetatie niet ten goede komt. Toch valt hier door veiligstellen van zo'n gebied en goed beheer (bv. middels de relatienota) nog veel te redden. Anders is dat bij de vele kreekresten die al gedempt zijn. Aan deze zes meest waardevolle hoofd typen vallen natuurlijk nog talloze leuke gebiedjes en zeldzame soorten toe te voegen. een archief voor alle planten gegevens, waar ook anderen hun gegevens in kunnen stoppen. Met gebruik van de komputer zijn deze gegevens ook weer snel beschikbaar, verspreidingskaartjes per soort, soortenlijst van een bepaald gebied, Ook de PPD zelf zal na afronding van het vegetatieonderzoek doorgaan met het aktualiseren van haar bestand aan gegevens, bv. waar vagen Valse salie is een soort van de droge voedselarme bossen op de zandgronden. Waardering binnen sector natuurbehoud GEBRUIK VAN HET RAPPORT De vegetatiekaart en het rapport geven veel waardevolle informatie. Waarvoor is dat zoal bruikbaar? voor elk konkreet gebied waar iets aan de hand is, zoals een ruimtelijke aantasting (weg erdoorheen), ruilverka veling (ontwatering), vast te stellen beheer (relatienota, landschapsverzo r- gingsdienst) enz. Het rapport, aangevuld met de orginele streeplijsten geeft infor matie over het type vegetatie van elk gebied, geeft daar een waardering over en zegt iets over het beste beheer; toetsen van bestemmingsplannen, vaststellen van een streekplan. Het rapport spreekt een waardeoordeel uit over talloze gebieden wat betreft flora en vegetatie. In veel gevallen kan het rapport een sterk argument in handen zijn van de natuurbeschermers, al blijft het natuurlijk slechts één van de aspekten die mee wegen in de besluit vorming. Maar een waardeoordeel bete kent tevens dat andere gebieden minder waardevol geacht worden, of buiten beschouwing gelaten worden. Dat kan betekenen dat je - wil je toch iets met zo'n gebied doen - dan zwakker staat, tenzij je andere zwaarwegende argumen ten weet aan te voeren (bv. de vogels van een bos wat kwa vegetatie oninteressant is); door het vegetatieonderzoek is een enorme hoeveelheid gegevens verzameld, een basis voor verder onderzoek. Moge lijk komt er in de toekomst bij de PPD uit de praktijk komen. Al met al is het rapport een zeer leesbaar geheel geworden, en bevat een schat aan informatie. Ik zou alle aktieve leden van het Duumpje willen aanraden het aan te schaffen. Het kost 19,50 en is te koop in verschillende boekhandels, bij het Duumpje of rechtstreeks bij de Pro vincie Zeeland afd. Voorlichting (tel. 01180-31394). Omdat in Zeeuws Vlaan deren maar erg weinig mensen zich met de flora en vegetatie bezig houden, wil ik degenen die daar wat verandering in willen brengen vragen kontakt met mij op te nemen. Wellicht kunnen we dan deze zomer (en najaar) al wat aan inven tariseren en plantenkennis doen. Alex de Meijer Drentsestraat 30 3074 TB Rotterdam tel. (010)4322123/4254537 8

't Duumpje | 1986 | | pagina 10