yé zandhoornbloem, maar bv. ook peen, sint janskruid en muurpeper. Ook staan er struikjes op, o.a. enkele vlieren. Deze ontwikkeling wordt elk jaar flink ver stoord door het spuiten met herbiciden. Het nut daarvan ontgaat me overigens. Helemaal onderaan de dijk is een dik pakket vloedmerk afgezet. Strandkweek bepaalt hier het beeld, verder veel spies- melde, strandmelde en zeealsem. Het vloedmerk begint zich bijzonder fraai te ontwikkelen aan de uiterste noordwest punt van het schor en vooral bij het oude haventje in de zuidoosthoek. Af wisselend worden daar laagjes slib en instuivend zand op het vloedmerk afgezet, wat veel variatie geeft. Er ont staan daar echte vloedmerk-vegetaties. Soms met soorten als riet en zeebies, op de meer zandige vloedmerken leuke soorten als zeeraket, knopherik, muur- zandkool, zonnebloem, koriander, late stekelnoot en verschillende duizend knoopsoorten. Als deze vloedmerken zich verder kunnen ontwikkelen (dus niet afvoeren!) is het wachten op zeldzame soorten als strandbiet en kustmelde! Alex de Meijer. Tabel van hogere planten gevonden op het paulinaschor in 1985 en 1986. Onder Paulinaschor wordt verstaan het eigenlijke schor, de dam erdoor heen, de vloedmerken aan de dijkvoet en de onbeweidde delen van de voorrand. Niet meegerekend zijn dus de soorten op de zandplaat en duinen voor de ingepolderde Mosselbanken. Aan de in totaal 92 soorten zullen er nog wel enkele toegevoegd moeten worden, o.a. door het spuiten van de dijkvoet met herbiciden heb ik die gemist of niet kunnen determineren. De soorten tussen haakjes zijn gevonden in de periode 1978-1980 en nu niet meer teruggevonden. Agrostis stolonifera Fioringras Matricaria maritima Reukeloze kamille Armeria maritima Engels gras Matricaria recutita Echte kamille Artemisia maritima Zeealsem (Medicago lupulina) (Hopklaver) Aster tripolium Zulte, zeeaster Ononis spinosa Kattedoorn Aster triploium var. discoideus Parapholis strigosa Dunstaart Atriplex littoralis Strandmelde Phragmites australis Riet Atriplex patula Uitstaande melde Plantago coronopus Hertshoornweegbree Atriplex prostrata Spies(blad)melde Plantago major Grote weegbree Bromus mollis Zachte dravik Plantago maritima Zeeweegbree Cakile maritima Zeeraket Poa annua Straatgras Calystegia sepium Haagwinde Poa pratensis Veldbeemdgras Capsella bursa-pastoris Herderstasje Polygonum aviculare Varkensgras Cardamine hirsuta Kleine veldkers Polygonum convolvulus Zwaluwtong Cerastium fontanum Gewone hoornbloem Polygonum lap. ssp. lapathifolium Knopige duizendknoop Cerastium semidecandrum Zandhoornbloem Polygonum lap. ssp. mesomorphum Chamerion angustifolium Knikkend wilgeroosje Polygonum persicaria Perzikkruid Chenopodium album Melganzevoet (Puccinellia distans ssp. distans) (Stomp kweldergras) Cirsium arvense Akkerdistel Puccinellia maritima Gewoon kweldergras Cirsium vulgare Speerdistel Raphanus raphanistrum Knopherik (Cochlearia officinalis) (Echt lepelblad) Rosa canina Hondsroos Convolvulus arvensis Akkerwinde Rubus caesius Dauwbraam Coriandrum sativum Koriander Rumex conglomeratus Kluwenzuring Crepis capillaris Klein streepzaad Rumex crispus Krulzuring Dactylus glomerata Kropaar Sagina procumbens Liggende vetmuur Daucus carota Peen Salicornia dolichostachya Langarige zeekraal Diplotaxis muralis Muurzandkool Salix aurita Geoorde wilg Elymus pycnanthus Strandkweek (Salsola kali) (Loogkruid) Elymus repens Kweek Sambucus nigra Vlier Epilobium hirsutum Harig wilgeroosje Scirpus maritimus Zeebies Epilobium parviflorum Kleinbloemig wilgeroosje Sedum acre Muurpeper Epilobium tetragonum Kantig wilgeroosje Senecio vulgaris Klein kruiskruid Erigeron canadensis Canadese fijnstraal Sisymbrium officinale Gewone raket Erophila verna Vroegeling Solanum nigrum Zwarte nachtschade Festuca arundinacea Rietzwenkgras Sonchus arvensis var. maritimus Zeemelkdistel Festuca rubra ssp. arenaria Duinzwenkgras Sonchus asper Brosse melkdistel Festuca rubra ssp. rubra (var. littorale) (Zilt) rood zwenkgras Sonchus oleraceus Gewone melkdistel Galium aparine Kleefkruid Spartina anglica Engels slijkgras Geranium dissectum Slipbladige ooievaarsbek Spergularia maritima Gerande schijnspurrie Glaux maritima Melkkruid Spergularia salina Zilte schijnspurrie Halimione portulacoides Gewone zoutmelde Stellaria media Vogelmuur Helianthus spec. Zonnebloem Suaeda maritima Schorrekruid Hordeum murinum Kruipertje Taraxacum (sekde Vulgaria) (Gewone) paardebloem Hypericum perforatum Sint Janskruid (Trifolium campestre) (Liggende klaver) (Hypochaeris radicata) (Gewoon biggekruid) Trifolium fragiferum Aardbeiklaver Juncus gerardii Zilte rus Trifolium pratense Rode klaver Lamium amplexicaule Hoenderbeet Trifolium repens Witte klaver (Lathyrus pratensis (Veldlathyrus) Triglochin maritima Schorrezoutgras Limonium vulgare Lamsoor Urtica dioica Grote brandnetel Lolium perenne Engels raaigras (Vicia sativa ssp. nigra) (Smalbladige wikke) Matricaria discoidea Schijfkamille Xanthium strumarium Late stekelnoot 12

't Duumpje | 1986 | | pagina 14