1. Vochtige duinvalleien 3. Buitendijkse terreinen 2. Achterduinse strandvlakten Het grootste deel van het rapport behandelt de 19 vegetatiekompleksen. Steeds een algemene beschrijving, het voorkomen in Zeeuws Vlaanderen, de natuurwaarde en het beheer. Het voert te ver om dat allemaal uit te leggen, maar kort gezegd komt het erop neer dat uit gaande van de (objektieve) basisgegevens een (subjektieve) waardering wordt uit gesproken, uitgaande van flora en vege tatie. Andere aspekten spelen geen rol, vogels en amfibiën niet en ook landbouw en rekreatiebelangen niet. Die spelen een rol in de besluitvorming, als verschil lende belangen tegen elkaar worden afgewogen. Binnen het kader van dit vegetatierap port wordt dus een waardering gegeven. Een voorbeeld: het dekzandgebied onder Aardenburg en St. Kruis is voor Zeeland een heel bijzonder gebied, landelijk/ internationaal is het echter heel gewoon. Een bosje als het Toniobosje is zo beschouwd zelfs vrij waardeloos, een rommeltje. Daarentegen zijn de kreken en zoutvegetaties bij ons (nog) vrij gewoon, maar landelijk gezien al heel wat zeldzamer en internationaal gezien zelfs heel bijzonder! Hoewel het de vraag is in hoeverre je je als natuurbe schermer tot keuzes moet laten verleiden is dat iets wat de PPD dus wel moet doen. Op basis van dit rapport kom je dan tot de volgende meest waardevolle soorten, vegetaties en/gebieden in West Zeeuws Vlaanderen. Slechts in de Kievittepolder en de Groese O >5 De zandplaten en schorren in de Wester- schelde zijn zowat de enige natuurlijke terreinen die er nog te vinden zijn. En hoewel voor Zeeland vrij gewoon, zijn deze internationaal gezien zeldzaam. De enige schorren die in West Zeeuws Vlaanderen nog resten (buiten nr. 2) zijn het schorretje bij Hoofdplaat en het Paulinaschor en dan is er natuurlijk het Hoge Platen-kompleks. Een apart geval vormt het schor bij Nummer Een, waarvan we de ontwikkeling de komende jaren willen volgen. Deze gebieden zijn alle redelijk goed veiliggesteld, maar hebben flink te lijden van diverse vormen van rekreatie. Vormt afschieten hier het juiste beheer? Verdronken Zwarte polder duintjes komen vochtige bodems voor. Hoewel de vegetatie hier weinig optimaal is ontwikkeld is bescherming zeker op z'n plaats, omdat vochtige duinvalleien in héél Nederland achteruit gaan en internationaal gezien zeldzaam zijn. Bovendien groeiden in de Kievittepolder in het verleden heel bijzondere soorten, een situatie die gedeeltelijk weer te her stellen is nu het gebied beschermd is, als er een goed beheer wordt toegepast. Ook van de Groese duintjes moet na de dijkverzwaring met een door het Duumpje opgesteld beheersplan wel wat te maken zijn (orchideëen!) De duinen zélf zijn in Zeeuws Vlaan deren erg smal en meestal niet echt bij zonder, maar des te zeldzamer zijn de strandvlakten van Zwin en Zwarte Polder. In Nederland zijn ze slechts een tiental gebieden in de Delta en het Waddengebied te vinden, internationaal zijn ze uiterst zeldzaam. Zilte en vaak voedselrijke gronden grenzen pal aan het meestal zoete en voedselarme duingebied met alle mogelijke overgangzone's van dien. Er groeien zeer zeldzame soorten als kwelderzegge, kustmelde en lak- steeltje (de laatste is inmiddels verdwe nen!). Deze gebieden zijn vrijwel onvervang baar, aangezien zee en wind in Europa prakties nergens meer vrij spel hebben. Ze zijn nu grotendeels beschermd, al heeft de rekreatie nog een storende invloed. Bermooievaarsbek o <8,

't Duumpje | 1986 | | pagina 8