wordt gemaaid. Die variatie in beheer levert een grote verscheidenheid in plantengroei op. Op de Hooge Platen is het menselijk ingrijpen van doorslaggevende betekenis voor de broedvogelbevolking. Als de broedkolonie van de dwergstern niet be schermd wordt door een ring van zand zakken spoelt een hoge vloed alle eieren weg. Ook wordt met takkenschermen en het uitplanten van biestarwegras aan- zanding gestimuleerd, zodat er nu zo'n 1000 visdiefparen broeden. Natuurbeheer is een kwestie van keuzes maken en doelgericht al dan niet ingrij pen. Natuurbeheer staat dan ook vaak ter diskussie. Soms door onwetendheid, maar ook omdat men het niet eens is over de uitgangspunten of de manier waarop het wordt uitgevoerd. KRITIEK Op de regiobijeenkomst in Oostburg bleek er binnen het Duumpje nogal wat kritiek te bestaan op het werk van het Zeeuwse Landschap. Men vroeg zich af waarom in het bestuur van de Stichting zo weinig natuurbeschermers te vinden zijn. Maar vooral het beheer van de terreinen riep nogal wat vragen op. Niet zonder reden, kritiek op het beheer door boeren, waterschap of gemeente treft de gehele natuurbescherming en wordt ook het Duumpje kwalijk genomen. Als de kritiek terecht is, is het voor de hele natuurbescherming van belang dat er iets aan gedaan wordt. Uitgebreid werd stil gestaan bij het in schakelen van boeren bij het beheer. Bij het Zeeuws Landschap is men daar nogal terughoudend in. Binnen het Duumpje wordt daar veel positiever tegenaan gekeken. Het zorgt voor begrip bij de boeren als ze weten waarom een bepaald beheer wordt uit gevoerd, dat er naast graan en melk ook natuur geproduceerd kan worden. Met een goede begeleiding kan na ver loop van tijd veel aan boeren worden overgelaten. Wat dat betreft wordt het als een gemis gezien dat er geen dis- triktsbeheerder is in WZV1. De centrale aanpak van de Stichting zorgt ervoor dat de medewerkers weinig binding met de streek hebben. Een voorwaarde als je boeren wilt inschakelen en van belang om snel kleine beheersingrepen uit te voeren. Het is de vraag of het financiële plaatje zo ongunstig uitvalt voor een decentrale aanpak. De jacht blijft natuurlijk een gevoelig punt. De taferelen die zich regelmatig in het Grote Gat afspelen blijven een doorn in het oog. Er werd gevraagd om een betere kontrole op de jagers, omdat de indruk bestaat dat ze op alles wat los en vast zit schieten. Het is en blijft pijnlijk als er in het Grote Gat weken 6 lepelaars rondlopen, maar ze verdwenen zijn na een bezoek van de jagers. (Evenals trouwens kluten, eenden, snip pen) Aangedrongen werd op het aanleggen van nieuwe poelen in de terreinen van de Stichting, zodat amfibiën in deze terreinen een goed voortplantingsbio- toop aantreffen. Kritiek was er op het schrappen van de begroting van de aanschaf van een betere boot voor het beheerswerk op de Hooge Platen. Wordt dit intensieve en waardevolle vrijwilligerswerk wel ge waardeerd door het Zeeuwse landschap? Al jaren moet er gewerkt worden onder moeilijke omstandigheden. Vooral het bewakingswerk vanuit een dobberende zodiac is geen pretje. Volgend jaar is het 10e seizoen dat er beheerswerken worden uitgevoerd op de Hooge Platen. Een nieuwe boot is toch wel het minste... Aan de orde kwam ook het feit dat de Stichting geen aanlegvergunning had voor de aanleg van een dam in het natuurgebied de Reep. Als we van de boeren eisen dat ze zich houden aan de regels van het bestemmingsplan mag dat toch als eerste van het Zeeuwse Landschap verwacht worden. Meer bekommernis om de verontreini ging van de Westerschelde, waarin zo veel terreinen van 't Zeeuwse Landschap liggen, was ook een vraag waarmee de vertegenwoordigers van de Stichting werden gekonfronteerd. Het zal duidelijk zijn er lagen nogal wat diskussiepunten. Iedereen was echter te vreden over de manier waarop één en ander besproken werd. Een regelmatig kontakt tussen Duumpje en Zeeuwse landschap werd door iedereen op prijs gesteld. Het overleg krijgt dus waar schijnlijk een vervolg. Uiteindelijk gaat het toch om een goed beheer van de natuurterreinen in West Zeeuws Vlaan deren. v 9

't Duumpje | 1986 | | pagina 11