kovtt tne<le(ie(ih$eh ZELDZAME PLANTEN LANGS DE KUST Alex de Meijer houdt zich al enige tijd en meer intensief de laatste twee jaren bezig met het voorkomen van verschil lende interessante soorten planten langs de kust van West Zeeuws Vlaanderen. Hierbij zijn waarnemingen van het afgelopen seizoen, waarin met name van groot belang zijn de terugkeer van de zeevenkel (verdwenen bij de dijkverzwa ring langs de Verdronken Zwarte Polder) en de vondsten van juvenielen van de zeewolf'smelk (vorig jaar voor het eerst in Zeeuws Vlaanderen gevon den). STRANDBIET (beta maritima): - Het Zwin, grote groep bloeiende exemplaren op oud vloedmerk tegen de duinen, al vele jaren. - Cadzand-Bad, 1 ex. aan de duinvoet ten westen van het kanaal, vorig jaar veel meer langs de hele Cadzandse kust. - Zwarte Polder, 2 exx. op het vloedmerk voor het jonge duintje in het noordwestelijk deel. - Nummer Een, enkele tientallen, deels bloeiende, exemplaren op verhoging aan de noordwestelijke punt van kunstmati ge schor, ook vorig jaar. BLAUWE ZEEDISTEL (Eryngium maritimum): - Breskens, richting Nieuwe Sluis, 1 ex. in zand tussen betonnen noppen/stenen van dijkvoet, niet bloeiend. - idem, 1 ex. op zelfde groeiplaats, meer oostelijk, bloeiend. GELOBDE MELDE (Altriplex laciniata) - Zwarte Polder, 2 zieke exx. voor in het noordwestelijk deel gelegen jonge duintje; 3 exx. in het jonge duin voor de oude uitwateringsgeul: 1 ex. aan de duinvoet ten oosten daarvan. - Breskens, 1 ex. aan duinvoet; 2 exx. aan duinvoet; een groep van zo'n 20 exx. tegen de veerdam aan. - Nummer Een, 1 ex. op strandje met verspreid vloedmerk en veel schelpjes in hoek tegen dijkje ten westen van de uitwatering. - Hoofdplaat,. 1 ex. op precies verge lijkbare plaats als bij Nummer Een. KUSTMELDE (Atriplex glabriuscula): - Cadzand-Bad, zeker 40 exx. in de duinvoet over 3A km. -Zwarte Polder, 10 exx. of meer voor het duintje in het noordwestelijk deel. - Nieuwvliet-Bad, 3 exx. of tneer in op gestoven zand tegen dijk. - Zwarte Gat, 2 exx. of meer in opgestoven zand tegen dijk. - Nieuwe Sluis, 1 ex. op dijk ten westen van de uitwatering. - Breskens, richting Nieuwe Sluis, onge veer 10 exx. tussen basaltblokken en tussen betonnen noppen/stenen en met zand gevulde gaten. - Breskens, ten westen van de veerdam, ongeveer 80 exx. ten westen van het halve maantje; meer dan 10 exx. ooste lijk daarvan; alle tussen basalt, stenen enz. - Nummer Een, 20 exx. op het strandje en het dijkje ten westen van het haventje; 6 exx. tussen basaltblokken direkt ten oosten daarvan. - Terneuzen, 4 exx. of meer, zandplaat voor de ingepolderde mosselbanken; 3 exx. of meer idem. Twijfelgevallen (niet goed te onderschei den van de spiesmelde) waren het Zwin, Hoofdplaat en (soms vele) exemplaren op bovengenoemde plaatsen. ZEEVENKEL (Crithum maritimum) - zelfde groeiplaats als de bloeiende zee distel, maar meer naar onderen. ZEEWOLFSMELK (Euphorbia paralias) - Cadzand, 1 ex. in duinvoet. - Breskens, 1 ex. in duinvoet. Overgenomen uit 'het Blad', orgaan van de groep Zeeuwse floristen, num mer 15, november 1986.] 11

't Duumpje | 1986 | | pagina 13