seerd in twee van onze mooiste natuur gebieden: het Zwin en de Verdronken Zwarte Polder. Er blijkt nog steeds een grote belangstelling te bestaan onder het toeristenvolk voor deze excursies en dat stemt tot tevredenheid. Dit jaar was er een flinke verschuiving waarneembaar in de richting van het Zwin. Beduidend meer mensen richtten zich tot de excur sies in het Zwin terwijl de Zwarte Pol der in belangstelling wat achter bleef. Het gevolg was dat de excursieleiders in de Zwarte Polder meestal met z'n tweeën rustige excursies hadden, terwijl we in het Zwin zelfs met 3 excursie leiders nog tekort kwamen om de meute fatsoenlijk rond te leiden (fatsoenlijk in de betekenis van kleine overzichtelijke groepjes). Uiteindelijk is toch alles goed verlopen en kunnen we de volgende resultaten neerzetten: De Zwarte Polder werd door in totaal ±400 mensen bezocht en de grootste groep op een excursie was 95. Het Zwin leverde in totaal ±1800 bezoekers op met als hoogste excursieaantal 168 mensen. Daarbij moet worden opgemerkt dat er in de Zwarte Polder 1 maal per week en in het Zwin 2 maal per week een excur sie plaats vond. Al met al zijn deze aantallen zeer succesvol te noemen, zeker ook financieel, want zoals u wellicht weet kost deelname aan een excursie 1 gulden p.p. Maar het is natuurlijk het belangrijkst dat zoveel mogelijk mensen inzicht krijgen in de schoonheid en de natuurwaarden van zo'n gebied. De inhoud van de excursies is overigens vrij algemeen van aard, er van uitgaan de dat de meeste excursiegasten weinig of geen kennis van de natuurgebieden hebben. Naast een korte inleiding over het ontstaan van het gebied en een ty pering van het milieu dat we er vinden bevat de excursie meestal een opsom ming van de meest bekende en typeren de planten en dieren van het gebied, zoals in het schor o.a. Zeekraal en Lamsoor en in het duingebied o.a. de Duindoorn en Jacobs-Kruiskruid wat planten betreft en Tureluur, Scholekster en Kokmeeuw wat vogels betreft. De deelnemers blijken de wandeling op zich meestal nog het leukst te vinden. Ze vinden al die verschillende planten en dierennamen minder interessant dan al het bijkomende plezier tijdens een excursie zoals geultje springen (en voor al het misspringen...) of plotseling weg rennende konijntjes of het zoeken naar eieren nadat je verteld hebt welke vogels er in het gebied broeden. Dit maakt het voor de excursieleiders alleen maar makkelijker natuurlijk. Hoewel deze excursies een beetje gericht zijn op de toeristen in het zomerseizoen kan iedereen eens meegaan met een excursie, soms doet het de excursielei ders goed weer eens een vertrouwd ge zicht onder de excursiegasten aan te treffen Aankondigingen van de excursies in het nieuwe seizoen zullen tijdig in het verenigingsblad verschijnen. Tenslotte is een bedankje wel op z'n plaats voor de excursieleiders die zo be reidwillig waren enige kostbare vakan tieuren op te offeren om een excursie te leiden. Voor de Zwarte Polder: Lucien Boer- jan, Petrus van 't Westeinde, Rien Marijs en Marcel Buysse. Voor het Zwin: Rob van Westrienen, Martin Knuyt, Rudi Dierkx, Thijs Kramer, Ineke Batselaere, Rene Beijers- bergen, Ron Brouwer en Pieter Paul van Laake. Eric Blaakman. 4

't Duumpje | 1986 | | pagina 6