SLAAPPLAATSENTELLINGEN VAN DE BLAUWE KIEKENDIEF (CIRCUS CYANEUS) IN W.Z.V1. Hoewel het pas kort geleden is dat er voor het laatst bericht werd over de Blauwe Kiekendief-slaapplaatsentellingen zijn de laatste nieuwtjes zo interessant dat er nu weeral een artikel kon worden geschreven over dit onderwerp. Een belangrijke rol daarbij speelde een vrij groots opgezet internationaal onderzoek naar de slaapplaatsen van deze roof vogelsoort. Dit onderzoek is vanuit Engeland op touw gezet met het doel om d.m.v. slaapplaatsentellingen een beeld te krij gen van de winterverspreiding van de Blauwe Kiekendief in West-Europa. Er was n.l. uit eerdere tellingen gebleken dat bij strengere winters veel Blauwe Kiekendieven vanuit het Euro pese continent overstaken naar Engeland i.p.v. door te trekken in Zuidelijke richting wat doorgaans gewoonlijker is. Via contactpersonen in o.a. Engeland, Schotland, Wales, België, Frankrijk en Nederland werd een schema van z.g.n. simultaantellingenopgesteld. Daarin waren drie telweekenden in de winter '85/'86 vastgesteld en het was dus de bedoeling dat alle deelnemende tellers (die toen nog allemaal benaderd moesten worden natuurlijk) bekende of mogelijke slaap plaatsen van de Blauwe Kiekendief en eventuel andere daar aanwezige roof vogelsoorten zouden bezoeken en er een slaapplaatsentelling houden. De vast gestelde weekenden waren: 23/24 nov. '85, 11/12 jan. '86 en 15/16 mrt. '86, men was vrij om de telling uit te voeren op de zaterdag of de zondag van het betreffende weekend. Hoe zo'n telling dient te worden uitge voerd is al eens eerder uitgelegd ('t Duumpje, herfst 1984, nr. 3) en die methode bleef hetzelfde. Voor het verzamelen van de gegevens werden speciale formulieren (typisch Nederland ontworpen waarop de tellers naast enkele algemene gegevens over de slaapplaatsen zelf de volgende gegevens moesten noteren: - De hoeveelheid Blauwe Kiekendieven op de slaapplaats - Het geslacht van ieder afzonderlijke vogel cf of - De aankomsttijden van de vogels (of tijdstippen van eerste waarneming) op de slaapplaats - Verder, indien dat mogelijk was, konden ook het kalenderjaar van jonge vogels en het wel of niet met gevulde krop aankomen op de slaap plaats worden ingevuld maar dat zijn al ingewikkeldere zaken en het was dus ook niet nodig dit in te vullen. Na de tellingen moesten al deze inge vulde formulieren per land bij een centrale figuur terechtkomen die de eer had om van die resultaten een over zichtelijk geheel te maken in de vorm van een verslag. Voorts zullen de resul taten dan nog op internationaal niveau worden besproken en vergeleken maar dat gaat op dit moment te ver voor onze interesse. Zoals te voorzien was werd ook onze vogel-werkgroep benaderd door de Nederlandse contactpersoon en deze was verbaasd en verheugd tegelijk om te horen dat wij ons al meerdere jaren bezig hielden met dat soort tellingen. Met de reeds aanwezige ervaring en een flink aantal vrijwillige tellers kostte het ons dan ook weinig moeite om een en ander bij ons te organiseren en we konden dan ook spoedig onze deelname bevestigen. De naar ons idee meest geschikte slaap plaatsen werden uitgezocht en dat zijn eigenlijk alleen de grote kreken met rietkragen en ruigtes en een aantal schorgebieden langs de West- Zeuws- vlaamse kust. Na een verdeling onder de tellers van de gebieden was het af wachten wat de resultaten zouden geven en in de tabel hieronder volgt het eind resultaat: a K O Q a;0, SI? 'S O io Deze tabel geeft aan dat we over het algemeen te maken hebben met 3 of 4 vaste slaapplaatsen. Vooral de slaap plaats in het Paulinaschor was voor ons geheel nieuw en het blijkt dat men met de havens en eventueel bruggen of tun nels maar beter ver van dit gebied vandaan kan blijven. De slaapplaats zelf is trouwens wat vreemd gelegen, n.l. in een veld Engels Slijkgras (Spartina anglica) wat bij vloed gedeeltelijk onder water loopt. De Kiekendieven verkiezen hier dus het vochtige schor boven de drogere kreken in de buurt. TELWEEKEND 23/24 nov.'85 11/12 jan.'86 15/16 mrt.'86 SLAAPPLAATS Kruiskreek Paulinaschor Lapscheurse Gat Valeiskreek Baarzandse Kreek Gaternissekreek Schor Nummer Een De Reep Clarapolderkreek grote Gat Oostburg Zwartegatsekreek Bonte Kof Sint Kruiskreek 4 5 +2<? 3 1 1 13 6 2-3? lcT 5 +1 c? 2-3 1 5 1 Geteld op 2-12-85, op 5-12-85 ze?fs 9 9 Niet geteld of resultaat 0 vegels 14

't Duumpje | 1986 | | pagina 16