knie f»e4ede(iH$eH VOGELOBSERVATIEHUT Sinds een aantal maanden staat bij het Grote Gat van Oostburg een vogelob servatiehut. Deze hut is geplaatst door het Zeeuws Landschap en wordt beheerd door het Duumpje. De hut staat in de rietkraag aan de zuidkant van de kreek en is vanaf de weg over een (nog) slikkerig paadje te bereiken. Het doel van de hut is dat iedereen kan genieten van de vogelrijkdom van het Grote Gat, zonder de vogels te verstoren. In de korte tijd dat de hut er staat, zijn er al heel wat leuke waarnemingen ge daan. Zo is het van nabij te zien dat scholeksters gevangen wormen eerst wassen voordat ze ingeslikt worden. Ook waterrallen doen dat. Het leuke van die waterrallen is, dat als je maar stil genoeg bent, ze van heel dichtbij (tot minder dan drie meter) zijn waar te nemen. Soms hebben er twee ruzie en rennen ze luid roepend achter elkaar aan en als de winnaar bekend is laat deze zijn territoriumroep horen. Water rallen lopen meestal op de grens van riet en slik naar voedsel te zoeken, maar soms wagen ze zich midden op het slik. Maar owee als er dan een sperwer aan komt vliegen. Het beestje schiet dan onder veel misbaar het riet in. Al meerdere keren zijn er vogels met kleurringen waargenomen. Wat vaker gebeurt hef, dat je vogels met een aluminium ring ziet, maar deze zijn helaas niet af te lezen. Ook tegen het vallen van de avond loont het de moeite om eens naar de hut te gaan. Het riet wordt onder andere door spreeuwen en blauwe kiekendieven als slaapplaats gebruikt. De spreeuwen voeren, vlak voordat ze in het riet verdwijnen, ware akrobatiese vliegkunstjes uit. Ze worden enigszins zenuwachtig als de al eerder genoemde sperwer ten tonele verschijnt. Niet ten onrechte zoals laatst bleek, toen de sperwer midden op het slik een spreeuw aan het plukken was. Prachtig is het ook om een groepje kluten of zwarte ruiters te zien foera- geren. Of wintertalingen het slik zien zeven. Of 's avonds de wulpen (letter lijk) te zien binnenvallen of de wilde eenden te zien uitvliegen om te gaan foerageren. Kortom het is zeer de moeite waard om eens een bezoekje aan de hut te brengen. De hut is dag en nacht vrij toegankelijk en je ziet het meest als je rustig een tijdje in de hut zit en de vogels met een verrekijker observeert. In de hut ligt een boekje, waar je je ervaringen in kunt noteren. Rob van Westrienen. VOW: NIET ONS IDEE Een viertal milieuorganisaties, te weten de Zeeuwse Milieufederatie, de Stichting Het Zeeuwse Landschap, de Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten hebben op een persconferentie op 3 februari j.l. de realisatie van een vaste oeververbin ding Westerschelde afgewezen. De bezwaren richten zich op de volgende punten. Ten eerste omdat de VOW alleen kan funktioneren als onderdeel van c.q. een bijdrage vormt aan een doorgaande, in ternationale transportroute dwars door het Deltagebied. Zo'n doorgaande ver voersstroom door het open Deltagebied met natuurwaarden van internationaal belang is om een veelheid van redenen ongewenst te achten. Ten tweede betekent iedere VOW, ook een meer regionaal getinte versie ervan, een aanslag op waardevolle natuurge bieden en landschappen. Dat is zeker het geval bij de trace's die nu het meest in aanmerking lijken te komen. Tenslotte richt men zich op de wijze van besluitvorming. De afgelopen maanden hebben duidelijk gemaakt dat de taak van een evenwichtige beleids keuze (d.w.z. na weging van alle aspek- ten en alternatieven) bij het Zeeuwse provinciebestuur niet in goede handen is. Zij lijkt de partikuliere plannen niet te toetsen (behalve in beperkte haal baarheidszin) maar slechts te omarmen. Op z'n allerminst is een grondig Millieu Effekt Rapport nodig waarin ook de zin en de noodzaak van een VOW nagegaan wordt en alternatieven zoals handhaving en verbetering van de veren. De milieuorganisaties hebben zich met een memorandum gericht tot regering, Tweede Kamer en het provinciebestuur. Zij zullen ongetwijfeld ook nieuwe ont wikkelingen op dit gebied de komende maanden op de voet volgen. REKREATIE HOUDT ONS BEZIG... ZMF en Duumpje hebben bezwaar aan getekend tegen een bestemmingsplan van de gemeente Sluis. Daarin wordt de illegale uitbreiding van de camping De Lange Strink zonder kommentaar gele galiseerd. Verder wordt voorgesteld twee mini-campings om te zetten in officiële campings met maximaal 15 eenheden. Dit laatste lijkt muggenzifterij. In sommige jaren waren er bij deze mini- campings meer dan 50 tenten te beken nen. Dit lijkt toch een vooruitgang? Het bezwaar richt zich vooral op het feit, dat een status van camping een eerste stap betekent naar een permanente rekreatie ontwikkeling in deze omge ving. Juist het gebied tussen Cadzand- Bad en Retranchement waarin deze mini-campings zijn gelegen is nog geva rieerd en kent diverse zeldzame planten soorten. Het vormt tevens het leefgebied van de boomkikker. Daarnaast mag de druk op het natuurgebied het Zwin niet verder toenemen. In het bezwaarschrift wordt aangedron gen op een spoedig opstellen van een struktuurschets voor het gebied rond Cadzand. De gemeenten Sluis en Oost burg moeten samen een visie ontwikke len voor deze omgeving. Het ad-hoc beleid is niet alleen funest voor de aan wezige natuurwaarden, maar ook voor het landschap. Momenteel praat men over de aanleg van een golfslagbad bij Cadzand-Bad. Dit projekt blijkt alleen rendabel te maken met een extra bouw van honder den vakantie woningen. Men kan zich een beleidsmatiger aanpak van de rekreatieontwikkelingen rond Cadzand voorstellen... Gelukkig zijn we met het standpunt van de gemeenteraad van Oostburg, dat men niet wil instemmen met de bouw van een 18-verdiepingen hoog hotel in Cad zand-Bad. Dat hebben zelfs de Belgen nog niet gepresteerd langs hun kust. Burgemeester Spijkerboer probeerde voorzichtig de raad op andere gedachten te brengen door te stellen dat het beleid van geen hoogbouw meer langs de kust alleen gelde voor het duingebied! En dan te bedenken dat dezelfde burge meester in dezelfde vergadering om landschappelijke redenen voorstelde de bouwhoogte van een mestsilo bij Potjes te verlagen van 5 naar 4 meter. We hebben het al eerder gedacht, in de gemeente Oostburg meet men met ver schillende maten... 18

't Duumpje | 1986 | | pagina 20