Het Zwin is ver over de grenzen bekend als een vermaard natuurgebied. Dat doet vermoeden dat bedreigingen van het gebied geen enkele kans maken. Niets is minder waar. Wordt het Zwin een natuurlijke oase in een rekreatie woéstijn? Het begint er op te lijken. Aan Nederlandse kant doet de gemeente Sluis haar best het aangren zende gebied rekreatief te ontwikkelen. Voor het gebied tussen het Zwin en Knokke worden regelmatig rekreatie plannen gepresenteerd. Begin dit jaar doken in de Vlaamse kranten nieuwe plannen op voor het duingebied. Het gemeentebestuur van Knokke zou zelfs een brief naar de minister gestuurd hebben met het ver zoek om de gewestplannen (bestem mingsplannen) voor Knokke-Heist te herzien om de rekreatieplannen mogelijk te maken. In die rekreatieplannen is sprake van een zogenaamde Marinaha- ven in het duingebied tussen het Zwin en Knokke. Dat kan nog wel eens na delige gevolgen hebben voor het duin en het strand voor Cadzand-Bad. Om de haven voor de zeiljachten bereikbaar te maken, moet er een strekdam worden aangelegd met een lengte van meer dan 500 meter. Dat heeft natuurlijk nogal wat gevolgen voor de stroming en het zandtransport langs de kust. Alle reden dus om de plannen met argusogen te volgen. DE PLANNEN De plannen die op het gemeentehuis van Knokke-Heist circuleren gaan uit van de aanleg van een jachthaven in het schaarse duin dat er nog ligt tussen het Zwin en Knokke. Er wordt uitgegaan van de bouw van een voorhaven. Door de bouw van een westelijke en een oostelijke strekdam ontstaat er een ligplaats voor 100 jachten. Vervolgens wordt er in het duin een sluis aange bracht. In het duin wordt een binnen haven aangelegd. Deze haven wordt verder uitgebouwd met een 350 tal woongelegenheden, éénsgezinswoningen en meergezinswoningen die allemaal aan het water grenzen. Tevens wordt de bouw van een hotel-restaurant en een winkelcentrum gepland. Deze binnen haven wordt ongeveer 7 ha groot. INPLANTINGSPUN Pk NO KKETSÈlSr^j 19

't Duumpje | 1986 | | pagina 21