Wij ondersteunen van harte de bezwa ren van onze Vlaamse kollega's, Het gaat uiteindelijk om een grensover schrijdend natuurgebied, dat als een geheel moet worden gezien. Negatieve ontwikkelingen aan de Vlaamse kant hebben ook gevolgen voor het Neder landse deel en omgekeerd. We blijven dan ook samen met de B.B.L. de ontwikkelingen volgen. GEVAAR VOOR CADZAND? De aanleg van de marinahaven kan op een andere manier nog wel eens heel nadelige gevolgen hebben voor Neder land. Deskundigen van Rijkswaterstaat denken, in een eerste informele reaktie, dat de aanleg van een strekdam met een lengte van meer dan 500 meter invloed heeft op de stroming en het zandtrans- port langs de kust. De verwachting is, dat aan de westkant het zand zal wor den vastgehouden, maar aan de oost kant het zand zal verdwijnen. Dit kan op termijn betekenen, dat het duinge bied voor het Zwin wegspoelt. Maar ook het strand en het duin van Cadzand kan wegspoelen. En dat terwijl men naarstig zoekt naar mogelijkheden om de terugloop van het strand te keren door extra zand op te spuiten. De betrokken bestuurders in Nederland doen er goed aan deze plannen te bespreken met de zuiderburen en een komplete openheid van zaken te eisen. TEN SLOTTE Samenvattend kan gesteld worden dat er twee belangrijke redenen zijn om de ontwikkelningen rond het Zwin in de gaten te houden. De natuurwaarden van het grensover schrijdend natuurgebied het Zwin staan op het spel. En een strekdam kan zeer nadelige gevolgen hebben voor het duin, het strand en de zeewering bij Cadzand. Bestuurders dienen hun verantwoorde lijkheid op te nemen en volledige open heid eisen bij de Belgische kollega's. VOGELRING ONDERZOEK IN ZVL. Sinds november '86 hebben we een be voegd vogelringer in ons midden. Thijs Kramer heeft van het Vogeltrekstation een vergunning gekregen om vogels te ringen. Ringvergunningen worden maar mondjesmaat afgegeven. In de eerste plaats, omdat het gevaar aanwezig is dat vogelvangers misbruik maken van de vergunning en gaan vangen voor de verkoop. In de tweede plaats omdat het Vogeltrekstation maar een beperkte kapaciteit heeft om terugmeldingen van ringen te verwerken. Het is goed te bedenken dat er jaarlijks door een 200-tel ringers bijna 200.000 ringen worden omgelegd. Het Vogeltrekstation krijgt zo'n 6000 terugmeldingen te ver werken van in Nederland geringde vogels. Daarnaast worden tussen de 1000 en 2000 buitenlandse ringen in ons land gevonden. Het is voorstelbaar dat dit een hele administratie met zich mee brengt. Vandaar dat het Vogeltreksta tion liever geen nieuwe ringvergunningen meer afgeeft. De financiën laten daar voor geen ruimte. Thijs Kramer heeft de ringvergunning eigenlijk overgenomen van George Sponselee. Het ligt in de bedoeling dat het werk van Sponselee wordt voortge zet. George ringde vooral nestjongen van Torenvalk, Steenuil en kerkuil. Honderden jongen gingen door zijn handen. Dat heeft een goed beeld opge leverd waar deze vogels naar toe vlie gen. Maar het voortzetten van dit ringwerk is maar een onderdeel van de ringplannen. Er loopt een Europees ringprojekt gericht op de Rietzanger. Deze vogel soort kent de laatste jaren een spekta- kulaire achteruitgang. Mogelijk houdt dit verband met de droogte in de Sahel- zöne, waar de Rietzanger op de trekroute mee te maken krijgt. Om het fijne te weten te komen van het trekpa- troon van deze vogelsoort zijn de vogel- ringers ingeschakeld.Vooral het Grote Gat van Oostburg is een uitstekend gebied voor het ringen van de Rietzan ger. Het Zeeuwse Landschap heeft al een voorlopige toestemming gegeven voor het ringen in haar terreinen. Van daar dat ook de terreinen langs de kust, zoals de Kievittepolder en de Zwarte Polder zullen gebruikt worden om tij dens de trektijd vogels te ringen die daar in grote aantallen neerstrijken. Het ringonderzoek kan een bijdrage leveren aan de kennis over de verdere trekroutes en samenstelling van de trekvogelgroep. In dit tijdschrift zal regelmatig verslag gedaan worden van de resultaten. De ringaktiviteiten in de streek zullen ook tot gevolg hebben dat er meer vogels met ringen rondvliegen en gevon den kunnen worden. Vandaar de oproep extra goed te letten op geringde vogels. PIMPELMEES Een eerste resultaat is de vangst van de geringde Pimpelmees op het terrein van het 'van Eeghenhuis' te Aardeburg. De Pimpelmees was geringd op 6 juni 1986 in een nest met 10 levende jongen in Eeklo. Op 24 december werd de ring gekontroleerd. De Pimpelmees was dus 201 dagen oud en had in die tijd 13 km afgelegd. ZILVERMEEUW Door het Rijksinstituut voor Natuurbe heer (RIN) zijn de afgelopen jaren hon derden kuikens van Zilvermeeuwen in de kolonie voorzien van kleurringen. Het loont de moeite ook in onze streek naar deze gemerkte vogels uit te zien. In de haven van Breskens. op stranden, maar mogelijk ook op allerlei plaatsen waar voedsel valt te halen in het binnenland, kan men deze vogels aan treffen. Tot nu toe zijn er de volgende meldingen van deze individueel herken bare vogels: - waargenomen 071086, Breskens vis sershaven (EM) geringd 100786 duin Westerschouwen - waargenomen 231286, Breskens forel- lenfarm (EM.RW). geringd 150786 Westerduinen Texel waargenomen: 090187, Terneuzen (sluizen)(EM) geringd 150786 Westerduinen Texel. KOKMEEUW waargenomen: 011086 Breskens veer- plein (EM) geringd 020682 Litouwen (Europees Sovjet Unie) Bij deze vogel was het mogelijk, mede dankzij de lange wachttijden van de PSD en een deel van mijn lunchpakket, de aluminiumring met de verrekijker af te lezen! BRANDGANS waargenomen: 12 en 14 0186 Helena- polder Biervliet (EM,AMS) geringd 180784 Gotland (Zweden) De vogel is verder niet meer gezien in Nederland. Op 24 april 1986 werd dit exemplaar weer gezien in Gotland. 21

't Duumpje | 1986 | | pagina 23