SELEKTIE André de Meijer somt in zijn notie bijna 300 soorten op, die gemiddeld in Nederland algemeen heten te zijn. Dat is nog al veel om gericht naar te gaan zoeken en bovendien zijn vele sterk ge bonden aan kalkarme zandgrond, zoals bijna alleen voorkomt tegen de Bel gische grens. Daarom wil ik een kleine selektie plegen en die soorten eruit lichten die in Zeeuws-Vlaanderen een grote kans hebben om geveonden te worden en ook vrij gemakkelijk te herkennen zijn. Dit is vooral gebaseerd op ervaringen aan deandere kant van de Westerschelde. Het zou te ver voeren om ze uitvoerig te beschrijven. Daarom verwijs ik graag naar de paddestoelenboeken als bijv. Philips - Paddestoelen en schimmels van West-Europa. Waarschijnlijk te vinden in Zeeuws- Vlaanderen zijn de plaatjeszwammen: - holle radijsvaalhoedHebelomavelutipes bij loofbomen; verschilt van de gewone radijsvaalhoed door o.a. de holle steel - gevlekte vezelkop Inocybe maculata bij loofbomen - kruidige melkzwam Lactarius campho- ratus zandgrond, vooral bij eiken; lijkt veel op de rossige melkzwam, maar geurt naar maggi, vooral bij het drogen op een verwarming - broze russula Russula fragilis zandgrond, bij loof- en naaldbomen - sneeuwzwammetje Camarophyllus niveus schrale grond - breeksteeltje Conocybe magnicapitata grasland vooral op lichte grond; niet zonder microscoop te determineren, lijkt veel op Philips' afbeelding van conocybe subovalis - grauwe bundelridderzwam Lyophyllum fumosum op ondergronds hout op kale grond; sterk verwant aan de bruine bundel ridderzwam, maar met donkere grauw bruine hoed - waaiertje Schizophyllum commune dood loofhout, verbrande stammen en van de overige zwammen: - elzezaadbekertje Ciboria alni elzezaden; alleen in het vroege voor jaar te vinden, lijkt veel op Ciboria amentacea - moederkoren Claviceps purpurea zaden van grassen; vooral in schrale graslanden vrij gemakkelijk veel te vinden, ook veel in riet - gele knotszwam Clauvulinopsishelveola schraal grasland - doolhofzwam Daedalea guercina eikestronken maar ook wel bewerkt met eikenhout - vlak schorsschijfje Diatrype stigma dode takken van loofbomen; vormt uitgebreide vlakke, zwarte korsten - inktvlekkenziekte Rhytisma acerinum esdoornbladeren; vooral aan de kust zijn de grote zwarte vlekken veel te vinden - schorsbreker Vuilleminia comedens dode loofhouttakken; een grijze gelei achtige korst, vaak te vinden onder de schors van meestal wat dikkere takken HULP In de notitie van André de Meijer wordt verzocht om materiaal van gedane vondsten ter controle op te sturen aan het Rijksherbarium. Dit om er zeker van te zijn dat er geen vergissingen zijn gemaakt. Tegenwoordig heeft het ech ter haast geen zin dit te doen, omdat Gevlekte vezelkop Waaiertje men het er zeer druk heeft (door een tekort aan mensen). Wachttijden van 2 tot 3 jaar zijn geen uitzonderingen. Daarom lijkt het me goed om hier bekend te maken, dat Zeeland een pad destoelenwerkgroep heeft waarin enkele ervaren mycologen zitten. Deze club is bereid om gedane vondsten te contro leren. Wel moet dan aan een aantal voorwaarden zijn voldaan. Vers materiaal kan het beste gedroogd worden op een verwarming (bij voor keur een radiator of droogstoof) bij temperaturen van 40 tot 60 graden. Daaevóór echter moet het materiaal goed beschreven worden. Belangrijk zijn: - afmetingen (diameter hoed, lengte en dikte steel, breedte plaatjes) - vorm hoed (vlak, verdiept, bolvormig, etc.) - maak liefst een overlangse doorsnede en teken deze - oppervlaktestruktuur hoed en steel (glad, gestreept, vezelig, schubbig, kleverig, slijmerig, etc.) - kleuren (hoedencentrum en -rand, - kleuren (hoedcentrum en -rand, steel, plaatjes) - geuren en smaak. Maak ook een sporenfiguur (sporee) en bewaar deze bij het materiaal. Vergeet tevens niet om zo precies mogelijk de vindplaats aan te geven en noteer de datum. Goed verpakt in een doosje kan het dan verstuurd worden aan onderstaand adres of kan het een keer worden afgehaald. Wie zich verder wil verdiepen in de paddestoelenwereld kan zich eveneens via dit adres aansluiten bij de padde stoelenwerkgroep. Bij grote belangstel ling valt te denken aan een padde stoelencursus. Maar ik hoop in ieder geval dat de komende jaren velen zich zullen beijve ren om de genoemde soorten te vinden. Jan Willem Jongepier Middelburgsestraat 27 4388 NS Oost-Souburg tel. 01184-62829 6

't Duumpje | 1986 | | pagina 8