■J TER NAGEDACHTENIS AAN een rijke natuur was de toen nog zeer BEREND FREDRIK RASKER jonge Frits Rasker al geboeid door alles wat leeft en groeit. In zijn latere leven toen hij zich met Op 19 april 1986 ging van ons heen zijn vrouw in West Zeeuws Vlaanderen Berend Fredrik Rasker, initiatiefnemer vestigde, groeide deze liefde en belang en één van de oprichters van de vogel- stelling, maar ook de bezorgdheid om wacht West Zeeuws Vlaanderen 'Het het behoud en instandhouding van Duumpje'. natuur en landschap. Afkomstig uit de Achterhoek, een streek Ik herinner mij nog heel goed de rijk bedeeld met een fraai landschap en strenge winter van 1956. De Raskers [zo werden de heer en mevrouw Rasker wat oneerbiedig genoemd binnen het Duum pje, ze waren altijd samen op pad] hadden op hun tochten rond Oostburg de noodleidende vogels waargenomen. Er moest wat aangedaan worden. Ze namen kontakt op met de burgemeester van Oostburg en spoedig daarna was met hulp van anderen een hele win- tervoederingsorganisatie op poten gezet. Het was in die winter dat ik voor het eerst kennis maakte met Frits Rasker. Ik was 11 jaar en de padvinderij was ingezet om brood en gebak afval te ronselen bij bakkers. Zakken vol werden verzameld en na door ons eerst van nog goed eetbare tompoezen en krentekoeken te zijn ontdaan brachten we het broodafval naar diverde punten rond het Grote Gat. Frits Rasker wilde deze aktie niet één malig laten zijn en in de zomer van 1957 kwam het mede door zijn toedoen tot de officiële oprichting van de vogel- beschermingswacht 'Het Duumpje'. In die begintijd waren de Raskers altijd present op vergaderingen, filmverto ningen of excursies. Het Grote Gat had een bijzondere aantrekkingskracht op hem. Was er iets aan de hand, dan kreeg je steevast een telefoontje uit 'Finland'. Maar de Raskers zorg en be langstelling ging verder dan het Grote Gat, omvatte heel de streek en zelfs ver over de grens als het ging om heemkun de of voor behoud van natuur en landschap. In de moeilijke tijd van eind jaren zes tig was het Frits Rasker die met raad en daad geduwd heeft aan de tot stand ko ming van het nieuwe Duumpje als een meeromvattende natuurbeschermingsver eniging. Vooral de symphatieke wijze waarop hij in de roerige 7Oer jaren onze aktivi- teiten volgde heeft mij getroffen. Toen wij misschien wel eens te ver over de schreef gingen met het behartigen van de natuurbelangen volgens hem. Ik werd dan we! eens apart geroepen om over één en ander uitleg te geven. Het zat hem dan hoog, maar hij wilde niet direkt het bestuur op de vergadering ter verantwoording roepen. 'Jan, vertel eens, hoe zit dat nu?'. Dat was zijn be scheiden en terughoudende aard die voor mij en voor anderen een stimulans is geweest en tevens een sein tot naden ken. namens het bestuur Jan de Zwart. 9

't Duumpje | 1986 | | pagina 11