i dunp A INVENTARISATIE WAARDEVOLLE BOMEN Corné Riemslag zoekt nog iemand, of meerdere personen, die samen met hem de waardevolle bomen van West Zeeuws Vlaanderen wil helpen inventariseren. Voor hem alleen is dit werk beslist te veel. Het werk houdt het volgende in: Bomen zoeken, die in de streek tamelijk zeldzaam zijn en/of oud. Alle gegevens van deze bomen vastleggen, ook foto grafisch. De gegevens verwerken op speciale formulieren en doorsturen aan de Bomenstichting. Deze inventarisatie wordt begeleid door de Stichting Landschapsverzorging Zee land. Belangstellenden kunnen zich wenden tot Corné Riemslag te Zuidzande: tel. 01170-3760, of Sjaak Herman: tel. 01170-3650, b.g.g. tel. 01178-1744. Natuurlijk draagt de inventarisatie bij aan de bescherming van deze bomen in de streek. DUUMPJE ZOEKT ADMINISTRATIEVE HULP In een vereniging met mensen, die het liefst buiten vertoeven blijft er vaak veel werk liggen waar men niet aan toe komt, maar toch moet gebeuren. Vandaar dat het Duumpje op zoek is naar vrijwilligsters, die dit licht admini stratieve werk op zich willen nemen. Welk werk zoal? Bijvoorbeeld het bijhouden van het knipselarchief. Het uitknippen en inplakken van kranten berichten. Ook moeten de vele tijd schriften een plaatsje krijgen in het clubhuis, waar ze nog voor gebruik be reikbaar zijn. Er is ook een veldwaar nemingen archief dat nodig bijgewerkt moet worden, dus de vogelwaarne mingen in een kaart systeem verwerken. Mensen die tijd over hebben en het Duumpje een handje willen helpen kunnen informatie inwinnen bij Sjaak Herman: tel. 01170-3650, of b.g.g. tel. 01178-1744. KLEIN CHEMISCH AFVAL UIT HUISHOUDENS In elk huishouden komt schadelijk afval vrij. Een paar voorbeelden: verfresten, medicijnen, batterijen, reinigings- en bestrijdingsmiddelen, afgewerkte olie en t'JH 'ililUUd A AA Aj fotochemicaliën. Als deze in de vuilnis zak terechtkomen of door het riool worden weggespoeld, levert dit gevaar op voor mens, dier en plant. Als we naar de totale hoeveelheid afval kijken, vormen die schadelijke stoffen niet zo'n grote hoeveelheid: 0,2 procent om precies te zijn. Maar het gaat wel om stoffen die niet of heel langzaam uit het milieu verdwijnen. De ellende is ook dat deze stoffen de rest van het afval bederven en daardoor ongeschikt maken voor bv. compostering. Door het riool weggespoelde produkten beinvloeden het zelfreinigend vermogen van het water en de werking van zuiveringsinstallaties. Willen we deze problemen de baas blijven, dan is er in feite maar één goede oplossing: dat is het gescheiden inzamelen. Dan kan het op een verantwoorde wijze onschadelijk worden gemaakt of worden hergebruikt. In bijna alle Zeeuwse gemeenten is er nu de mogelijkheid schadelijke stoffen apart in te leveren. In sommige gemeenten kan het in een plastic tasje worden afgegeven aan de vuilnisauto, in andere gemeenten moet u het brengen bij een zg. depot voor klein chemisch afval. Maak van deze mogelijkheid gebruik, want vele kleine beetjes schadelijk afval veroorzaken een grote milieuschade! Meer informatie over het waarom van het gescheiden inzamelen van gevaarlijke stoffen kunt u vinden in het boekje "Klein chemisch afval uit huishou dens". Dit boekje - uitgegeven door de provincie in samenwerking met de werkgroep milieu en huishouden Wal cheren - gaat in op de gevaren en de effecten van giftige stoffen en de wijze waarop deze in het milieu kunnen terecht komen. Ook is aangegeven welke inzamelmogelijkheden er in de Zeeuwse gemeenten zijn. U kunt het boekje gratis aanvragen bij bureau Voorlichting van de provincie Zeeland, telefoon 01180-31400. 17

't Duumpje | 1986 | | pagina 19