ZELDZAME VLINDER ZEEUWIND OOK VOOR GEMEEN TES Door storting van het verschuldigde be drag op gironummer 4335785 t.n.v. het Duumpje, Zuidzande kunnen de volgen de publikaties besteld worden (Incl. porto): - Paddêstoelen van Zeeuws Vlaanderen I en II voor 10,- - Vogels van de Baarzandsekreek voor 7,50 - Vogeljaarboek 82-83 voor 7,50 - Fietsen in WZV1, 5 fietsroutes en andere wetenswaardigheden voor 8,50 (excl. porto 5,95) - stikker Duumpje voor 1,- WITBUIKROTGANZEN Rotganzen komen maar sporadisch voer op en langs de Westerschelde. Als er waarnemingen zijn, dan betreft het meestal exemplaren van de meest alge mene ondersoort B.b.bernicla, die een zwarte buik heeft en waarvan de broed gebieden in de arctische gebieden van de Sovjet-Unie gesitueerd zijn. Afgelopen strenge winter deed echter ook relatief veel groepjes Witbuikrotganzen (B.b.hrota) in het Deltagebied belanden. Deze ondersoort broedt op NO-Groen- land en Spitsbergen. De volgende waarnemingen zijn bekend: 170187, 12 ex. Willem Leopoldpolder (TK) 180187, 12 ex. (allen volwassenen) Zwin- weide W-Lpolder (Nl)(RvW,LCD) 180187, 4 ex. Zandertje Breskens (RvW,LCD) 240187, 6 ex. veerhavendam (EM) 250187, 1 ex. (tussen Kolganzen) Gerard de Moorspolder (EM,AMS) 020287, 11 ex. (9 volw/2 juv) Zandertje Breskens (EM,AMS,GH)) (Eric Marteijn) In april ontwaarden vader en zoon Riemslag in de Braakman een bijzondere vlinder: de Grote Vos. Hetzelfde deden vader en zoon D'Hoore op 10 mei j.l. op de rand van de Kievittepolder. De Grote Vos is in onze streek een zeld zaamheid. Wel waren er al waarne mingen bekend uit de Braakman. Ook landelijk behoort de Grote Vos tot de groep van zeldzame en inmiddels bedreigde soorten. Het voorkomen is overigens grillig. Ineens kan hij op ver schillende plaatsen gezien worden om daarna weer voor jaren te ontbreken. De periode waarin de vlinder wordt waarge nomen is erg ruim: van maart tot okto ber. De Grote Vos onderscheidt zich van de heel algemene Kleine Vos vooral door het groter formaat, de enigszins vagere kleuren en het ontbreken van een blauwe rand. Voor de liefhebbers wordt er op 26 juni een speciale vlinderavond gehouden in het clubhuis. Bedoeling is om naast het vertonen van dia's iets te vertellen over vlinderonderzoek en verwerking van tel gegevens (trektellingen en dagvlinderon- derzoek), wijze van registratie en handige vlindergidsen. Alle vlinderliefhebbers zijn van harte welkom op 26 juni a.s. in het clubge bouw, aanvang 20 uur. Ook de insektenexcursie naar de Braakman op 4 juli is de moeite waard. [LD 'H] Windenergie is schoon. Kern- en kolen centrales leveren grote milieuproblemen op: radio-aktiefafval en zure regen! De vereniging Zeeuwind richt zich op het bouwen en exploiteren van windmolens voor en door gebruikers van electriciteit. Het principe is dat de gebruikers via het lidmaatschap gezamenlijk windmolens aanschaffen en beheren. In Denemarken wordt zo al 40% van het energieverbruik geleverd door windmolens die in koöperatiefverband worden beheerd. Tot gebruikers van electriciteit behoren ook de gemeentes. Het Duumpje heeft de drie gemeentebesturen van W.Z.V1. gevraagd lid te worden van Zeeuwind en mee te investeren in de exploitatie van windmolens. Daarmee kunnen de ge meentes een bijdrage leveren aan een milieuvriendelijke energievoorziening. Nu kan de- gemeentelijke politiek eindelijk iets doen. Per saldo kan het de gemeentes zelfs nog geld opleveren. Aar denburg, Oostburg en Sluis: Laat een frisse wind waaien door de gemeentelijke gebouwen, sluit je aan bij Zeeuwind en vergader in het vervolg onder het lamp licht gevoed door windenergie! Kleine Loodijkpolder. 17

't Duumpje | 1987 | | pagina 19